YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    AK-ŞAKA

SİYASET DÜNYASININ TOZLU YOLLARI!..
/**/ Yazar: ERDAL AKALIN | Tarih: 14/08/2018 | Saat: 20:16

BU YAZI, SAYIN ERDAL AKALIN TARAFINDAN 12 MAYIS 2017 TARİHİNDE KALEME ALINMIŞTIR. BUGÜN CHP VE KEMAL KILIÇDAROĞLU'NUN GELDİĞİ NOKTA İTİBARİYLE DÜŞÜNDÜRÜCÜ OLMASI NEDENİYLE TEKRAR YAYINLANMAKTADIR.

**********

16 Nisan Referandum Oylaması henüz sona ermişken, ortalık yeniden karıştı.   Sayın Deniz Baykal’ın ‘Hayır’ cephesine sahip olunmalı uyarısı belki doğru idi ama kanımca zamanlaması yanlıştı. Bence konu öncelikle partilerin iç dünyasında değerlendirilmeli ve partiler yeni stratejilerini düzenledikten sonra, sıra tekrar bütünleşme arayışlarına çevrilmeliydi.

Kaldı ki, yılların siyasetçisi Sayın Deniz Baykal’ın yıllar önceden bu yana süren kişisel siyasi hırsının bir yansıması gibi ortaya çıkan demokrasi bileşenlerine çağrısı, ister istemez vatandaşlar nezdinde acaba denerek sorgulandı.  

Şahsen Sayın Baykal’ın hemen her siyasetçi gibi onurlu bir makama seçilerek kişisel jübilesini yapmak istemesine saygı duymaktayım. Ama günümüz artık kişisel tercihlerin ve şahsi siyasi önceliklerin ikinci plana atılması gereken bir kavşaktadır. Bu nedenle Sayın Deniz Baykal’a yönelik eleştirileri pek haksız saymamak gerekir diye düşünüyorum.

İlk adımı Deniz Bey atmış olmakla birlikte, takiben Sayın Muharrem İnce ve Mersin Milletvekili Sayın Fikri Sağlar da devreye girmiş oldular.

Sayın İnce’nin daha önce denemiş olduğu ve küçümsenemeyecek bir destek sağladığı genel başkanlık yarışı hatırlardadır. Bu nedenle de tekrar bir girişimde bulunması şaşılacak bir siyasi adım olmamıştır.

Sayın Fikri Sağlar ise, izlendiği kadarı ile en azından bir yıldır yollardadır ve CHP il ve ilçe örgütleri ile yakın temas içindedir. Özellikle referanduma hayır adına yaptığı yurt gezilerinin kendisine bir tür kurultay adına destek arayışı olabileceği de anlaşılmaktadır. Kanımca bu konuya emek vermiş ve özellikle CHP seçmeni ile sıkı bir ilişki ağı kurmayı becermiştir. Keza gerek yazılı ve gerekse görsel medya ilişkilerini bir siyasetçi olarak kullanabilmek becerisini yerinde kullanmıştır.

Anlaşıldığı kadarı ile bizim gibi sıradan CHP seçmenince izlenen Sayın Fikri Sağlar’ın saha çalışmalarını CHP Genel Merkezi de büyüteç altına alarak izlemekte idi. Bu gelişmenin altından parti genel başkanlığı adaylığı hamlesinin çıkacağı artık kimse için sır değildi. Böylece bir gazeteye verdiği ve parti yönetiminin yeniden düzenlenmesi gerekir demeci, sonunda partiden ihraç talebine kadar taşınmış oldu. Kaldı ki, benzeri istekleri alenen bilinen Sayın Baykal ve İnce için aynı mekanizma çalıştırılmadı.

Bendeniz, ülkemiz partilerinin lider kadrolarının üst akıl tarafından yönlendirildiğine inananlardanım. Örneğin; 1960 sonrası Sayın Süleyman Demirel ile başlayan, 12 Mart sonrası Nihat Erim kabinesi ile devam ederek, 12 Eylül oluşumu ile gerçekleştirilen siyasi olayların sonunda da merhum Turgut Özal’ın yaratılması gibi olguları anımsayınca sanırım bana hak vereceksiniz. Hele hele, Rahmetli Ecevit hükümetinde işler tam yoluna girerken, Devlet Bahçeli’nin erken seçim isteyerek kabineden ayrılmasını da böylece ilişkilendirmek kaçınılmaz olmaktadır. Bir de bunlara 7 Haziran davranışlarını ve Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu’nun ülkemiz siyasetine Devlet Bey tarafından armağanını, keza AKP için son referandum için verdiği desteği ekleyebilirsiniz.

İstanbul Belediye Başkanı olan bir siyasi kişiliği yeni kurulacak bir partiye lider olarak oturtan ve henüz seçilmemişken Washington’da ağırlayan mekanizma da üst akıl işi değil midir?  

Muhtemelen Sayın Baykal’a kaset kumpası kurarak, yerine bir eski bürokratın seçilmesini sağlayan mekanizma da acaba üst akıl devşirmesi olamaz mı?

Benzeri bir adımı birkaç yıl önce de yaşamıştık. Ülkemizi ziyaret eden dönemin Başkan Yardımcısı Biden, CHP’li bir siyasetçi ile özel bir görüşme planlamıştı ki, bu siyasetçi olan Sayın Fikri Sağlar için, kanımca CHP seçmenine bir olumlu mesaj gönderilmesi yapılmıştı; ileride üst akıl olarak tercihimiz Fikri Bey olacaktır mealinde!

Günümüz doğal olarak üst akıl kavramı ile didişirken, önemli olan kendi gücümüzü irdelemek ve yeni yol haritamızı çizmekten geçmelidir. Burada en önemli aktörün şimdilik CHP olduğunu varsayarak bu yazıyı yazıyorum. CHP, 2019 yılı ön hazırlığını yapmak amacında ise, öncelikle stratejisini kuruluş ayarlarını unutmadan ve ‘Altı Ok’ ideallerini güncelleştirmek adına yenileyerek düzenlemek zorundadır. Yaklaşık yedi yıldır Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun çizgisi olan sağ seçmenden de oy devşirebilmek için merkeze kaymak siyaseti belli ki başarılı olamamıştır. CHP, sosyal demokrat kimlikten ödün vermemelidir.

Kemal Bey, genel başkan seçildiği günden bu yana, CHP adına sabitlenmiş olan % 25’lik oyları maalesef kişisel liderlik gücünü egemen kılarak arttırmak başarısını gösterememiştir. Her lider gibi başarılı bir makama gelerek siyasete veda etmek niyetinde ısrarlı ise bu yaklaşımı partiye zarar vermekten öteye geçmeyecektir. Evet, kişisel olarak düzgün bir siyasetçi ve temiz geçmişi olan başarılı bir bürokrat olduğuna içtenlikle katılıyorum. İyi bir idareci mazisi olabilir. Ama ana muhalefet partisi liderliği için heyecan yaratıcı bir kişilik olmadığını yaşanan deneyimler bize sergilemektedir. Kanımca, yeni kurultay için aday olmamalı ve partinin önünü açmalıdır.

Sayın Fikri Sağlar’a gelince, partiden ihraç talebinin son derece yanlış ve incitici olduğunu düşünüyorum. Zaten kendi talebi, her siyasetçi gibi parti içi demokrasinin işler kılınması ve her siyasetçiden beklenebileceği gibi demokratik yöntemlerle partisine genel başkan adayı olmak arzusudur. Bunun için doğru olanın mevcut parti genel başkanlığının kişisel lütfuna değil, partinin kurultay delegelerinin özgür iradesine saygı duymak olduğunu savunmaktadır. Bizler de aksini düşünmediğimize göre, ihraç talebi geri çekilmelidir!..

Erdal Akalın (12.05.2017)      [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>