YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    AK-ŞAKA

ANKETLER HIZLANIRKEN !..
/**/ Yazar: ERDAL AKALIN | Tarih: 21/05/2018 | Saat: 10:18

Değerli AK-ŞAKA Okuyucuları;

Sayın Erdal Akalın, bu yazısını 22 Şubat 2018 tarihinde AFP'ye göndermiş ama yayınlamamışız. Öncelikle bu kusurumuzu giderebilmek için bu yazıyı yayınlıyoruz. Ancak, daha önemlisi henüz erken seçim gündemde bile değilken Sayın Akalın'ın seçim ve olası sonuçları konusunda böyle bir değerlendirme yapması. Yazısını da Victor Hugo'nun bir sözüyle bitirmiş:
“Kendisini idare edemeyen, başkasının emri altında yaşamaya mahkûmdur!”.

Adana Fikir Platformu

*********

Seçimler yaklaşırken, ister genel olsun isterse yerel, medya sayfalarının başköşelerini anketler adı verilen seçmen tercihleri doldurur.  Bu anketleri yapan şirketler de seçim sonuçları ortaya çıkınca, kendi tahminlerine yakın olan sonuçlarla değerlendirilir. Hatta bir kısmına nerede ise müneccim muamelesi bile yapılır.

Kuşkusuz seçim anketleri yapmak sıradan işler değildir. Yani, sadece soru ve cevap pratiği ile olguyu basitleştirmek sosyoloji ve istatistik bilimlerine haksızlık olur.

Medya organları seçimlerin kaygan zeminine yaklaştıkça bizlere kendi verilerini birer kılavuz olarak göstermek heyecanı ile tahmin yayınlarını iyice sıklaştırırlar.  Anket tekniği ile seçim sonuçlarını tahmin edebilmek konusunda artık üstat sayılan saygın şirket sahipleri de ekranlarımızı sahiplenir ve bizleri kullanacağımız tercihler üzerinde bazen genel, bazen de özel alanlara doğru yönlendirirler.

Bu tür yönlendirme manevralarını da genellikle anket şirketlerine para ödeyen medya kuruluşları ve de özellikle siyasi partiler yaptırırlar.

Medya gruplarının anketleri kendi çizgilerine çekmek veya anketi ısmarlayan siyasi partilerin yönlendirme arzularına rağmen, bazı şirketlerin oldukça objektif davranmak reflekslerini de geçmiş yıllardan biliyoruz.  Bu gibi siyasi tahminciler belirli bir ilgi ve saygı ile dinleniyorlar.

Yerel ve genel seçimlere nerede ise bir yıllık bir süre kalmışken, bugüne kadar dikkatimizi çeken iki anket sonucu yayınlandı. 

İlk tahminler, AKP tarafından ısmarlanmış ve kendi çizgisine yakın bir şirkete yaptırılmış  seçim tahminlerini içeriyordu.  Bu grubun tahminine bakılırsa, iktidar partisi olan AKP ve MHP ortaklığı genel seçimler sonrası % 55 gibi bir zaferle sandıktan çıkmış olacaktır.

İkinci anket çalışmasını yapan şirket, eski deneyimlerimizle daha gerçek sonuçları verebilen, bu nedenle de güvenilirlik katsayısı yüksek bir gruptur.  Ancak sonuçlarının henüz olgunlaşmamış olduğunu söylemekte ve bulgularını kısmen gevelemekle yetinmektedir.

Görülmektedir ki, Türk Seçmeni, nispeten küçük partilere vereceği oylarla bir etkin sonuca varamayacaktır.  Seçimler adına henüz kesin yargılar için vakit erken sayılsa da, bu ilk bulgular bize bir fikir verebilmektedir.   Bu nedenle de siyasi partilerin açık veya temenni düzeyinde ittifak aradıkları anlaşılmaktadır.   Böyle düşünen MHP ve BBP liderleri kendilerini AKP’nin siperine atarak baraj altında kalmak riski nedeni ile sütre gerisinde bir ittifak yapmanın çalışmalarını hızlandırmışlardır. Hatta Sayın Devlet Bahçeli’nin önerisi ile bu birlikteliğe “Cumhur İttifakı” adı bile konmuştur. Anlaşıldığı kadarı ise Sayın Tayyip Erdoğan, bu ittifaka Saadet Partisini de katabilmek arzusundadır. Ancak Sayın Temel Karamollaoğlu’nun OHAL düzeni ile seçime girilmesine karşı çıkması ve erkler ayrılığı kuralının bozulmasına itirazı ile konu şimdilik rafa kaldırılmış görünmektedir.

Olağan kurultayını henüz tamamlamış olan CHP ise, yeni yönetici kadrolarını atayarak kendisini gelmekte olan ve belki de sürpriz bir seçime karşı hazırlamaya başlamıştır. Ki, şu dönemin AKP karşısına alternatif olabilecek tek muhalefet partisi olmanın sorumluluğunu idrak ettiklerini tahmin ediyorum. Hazırlıklarını tamamlamak üzere oldukları tüzük kurultayı ile partinin iç düzeninin güçlenmesini ve daha demokratik işleyişe kavuşmasını düşünmektedirler.  Umarım bu çalışmaları seçim hazırlıklarını aksatmamış olur.

Bu arada artık tabela partisi kıvamına indirgenmiş diğer küçük partilerin değerli yöneticileri eğer CHP çatısını düşünmemekte direnirlerse, sadece kendileri yok olmakla kalmayacaklar, inandırdıkları demokrasiyi arzulayan seçmenin de oyunun heba olmasına neden olacaklardır.  Unutulmamalıdır ki, siyasete soyunmak bir kişisel hobi değil, toplumsal sorumluluk taşımayı zorunlu kılar. Örneğin; AKP kurucularından olmakla birlikte partisinin yürümekte olduğu yolu benimsemeyerek ayrılan Sayın Abdüllatif Şener, kurduğu parti yürümese bile tercihi kullanmış ve sorumluluk alarak demokrasi bileşenleri arasında yerini alan özel bir örnek olmuştur.

Bugün için Türkiye siyasetinin geldiği nokta, on altı yıldır iktidarı elinde tutan AKP’nin, devlet içi organizasyonlarını tamamlamak üzere olduğunun alarmını vermektedir. 2019 genel seçimlerinde de iktidarını tek başına yürütebilmek şansını kullanmak için, seçim ekonomisi ve seçmeni etkileyecek tüm incelikleri kotarabilecek yola girmiş bulunmaktadır.  Hatta Suriye’nin kuzeyindeki askeri harekâtın primini dahi hanesine yazabilmek çabasında olduklarını görebilmekteyiz.  Bu genel seçim zaferi sonrası, bindikleri tramvayın istedikleri durağa geldiği ve kendi yaşam tarzlarına yönelik kesin adımları atacakları kuşku götürmeyecek kadar açığa çıkmıştır. 

Sayın Tayyib Erdoğan’ın son söylemleri de ülkenin kişisel otoriterliğin ötesine taşınabilecek bir yönetim şekline doğru sürüklendiğine işaret olsa gerektir. Ülkenin yönetim sisteminin hızlı bir ivme ile otoriter ve faşizan kavşağa doğru gittiğini söyleyenleri de haksız çıkarmayan izlenimleri ben de paylaşmaktayım. Bu nedenle, bu genel ve yerel seçim sonuçlarının Türkiye Cumhuriyeti’nin kaderini çizecek bir sandık buluşması olduğuna inanıyor, kendimce de tüm insanlarımızı akl-ı selim ile düşünmeye davet etmek istiyorum!

Bence; Türk Seçmeni, 2018 ve 2019 yerel ve genel seçimleri ile çocuklarımızın, torunlarımızın ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kaderini yönlendirmekten sorumlu olacaktır!..

Kıssadan hisse: “Kendisini idare edemeyen, başkasının emri altında yaşamaya mahkûmdur!”. Victor Hugo

Erdal Akalın  (22.02.2018)[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>