YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    DÖVİZLE BORÇLANMAYA SINIR GETİRMENİN MUHTEMEL SONUÇLARI
/**/ Yazar: KORAL ÇEPNİ | Tarih: 28/03/2018 | Saat: 13:28

    Koral Çepni

         DÖVİZLE BORÇLANMAYA SINIR GETİRMENİN MUHTEMEL SONUÇLARI

             Ülkemizde her ne kadar büyüme rakamları etkileyici bir görünüm sergilese de enflasyon, cari açık, faiz oranları, işsizlik gibi konularda sorunlar gittikçe artmaktadır ve eninde sonunda büyüme rakamlarını da olumsuz etkileyecektir.

             Ekonomik karar vericiler(en azından bir kısmı) de bu gelişmelerin bilincinde olarak bir önlem alma ihtiyacı içinde dövizle borçlanmayı kaldırarak ve/veya kısıtlayarak artan sorunlara bu yönde bir önlem getirebilmeyi amaçlamaktadırlar. Bu konuda son gelişme döviz borçlarını “yönetebileceklerini” düşünen büyük şirketlere de sınırlamalar getirmektir. Ancak alınan/alınacak kısıtlama tedbirlerin yan etkileri de olacaktır.

             Her şeyden önce dövizle borçlanıp/borçlanamayan firmalar arasında rekabet şartlarını olumsuz etkileyen bir durum olduğunu kabul etmek gerekir. Örneğin 2017 yılında dövizle borçlanıp, TL’nin devalüasyonu dahil %12-13 oranında TL bazında faiz ödeyen bir şirket, TL olarak aldığı kredi sonucu %17-18 faiz ödeyen bir şirket karşısında rekabet avantajı sağlayacaktır. Hele konu uzun vadeli kredi sağlamak ise, TL olarak bu zaten mümkün değildir. Dolayısıyla dezavantaj katmerli ve küçümsenmeyecek ölçeklerde olabilir.

             Ancak şimdi büyük firmaların da dövizle borçlanmasına sınır getirilince ister istemez bu kurumların yurt içi TL borçlanmasına gitmelerini beklemek gerekir. Bankalar zaten verebilecekleri kredi tutarının sınırına gelmiş olmalarıyla ek kredi talebini karşılamakta sıkıntı çekeceklerdir. Piyasanın yeterince borçlanamaması ticari hayatı ve yatırımları son derece olumsuz etkileyeceği açıktır. Artan borçlanma talebiyle TL kredi faiz oranları ister istemez artacaktır. Artan faizler elbette bir şekilde fiyatlara eklenecek, bu da enflasyonu arttırıcı, dolayısıyla tekrar faizleri arttırıcı bir etki yapacaktır. Çözümün para basmada, piyasaya verilen nakidin arttırılmasında görülmesi halinde ise, bu da enflasyonu arttırıcı bir rol oynayacaktır. Yurt dışı ticari kredilerde borçlanmanın nasıl olacağı ayrı bir konudur. Bankalardan döviz borçlanamayan şirketler doğal olarak fark ödeyip, yurt dışından ithalatlarını daha uzun vadeli yapmak isteyeceklerdir. Bu gelişme de fiyatları arttırıcı ve kur riskini yükseltecek bir oluşuma yol açacaktır.

             Gidişat serbest piyasa ekonomisinin iyice sınırlandırılmasına, sermaye hareketlerinin kısıtlanmasına, gümrük duvarlarının yükseltilerek ekonomideki güdük ve “zombi” şirketlerinin korunmasına, 1980 öncesi gibi kendi kendine yeterli bir kapalı ekonomi yaratma çabalarına kadar gider mi göreceğiz. Böyle bir gelişme elbette bizi AB’den de tamamen uzaklaştıracak, sınırlı demokrasimizi daha da zayıflatacaktır.

             Çözüm yasaklamalarda, kısıtlamalarda aranmamalıdır. Eğer zorunlu kılınacak bir şey varsa o da kurumların sermaye yapılarını kuvvetlendirerek daha az krediye ihtiyaç duymaları ve kendilerini dövizdeki dalgalanmalara karşı önlem almalarını sağlamakla olmalıdır. Bu önlemler ihracatı daha fazla desteklemeden başlayıp, kurumların kendilerini kur riskine karşı koruyacak piyasada var olan “hedging” yönlendirmelerinden geçmelidir.  Tüketimi körükleyerek büyümek yerine yurt içi tasarrufları arttıracak önlemler katkı sağlayacak bir diğer alternatiftir. Tasarruf seçeneklerini çeşitlendirmek dışında gerçekçi reel faizler uygulamak doğru yönde bir seçim olacaktır. 2003-2007 yılları arasındaki aşırı değerli TL’nin sanayideki yeni yatırımları ve üretimi olumsuz etkilemesi bir milat olup, yıllardır konuşup ama bir türlü gerçekleştiremediğimiz yapısal reformlar da içinde bulunduğumuz sıkıntıların asıl nedenleridir.    

25 Mart 2018[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>