YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

İYİ KÖTÜ
/**/ Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 28/10/2017 | Saat: 15:59

İYİ KÖTÜ

Hani insanın bir kerre bir yiyecekten ağzı yanar da , daha sonra yoğurdu bile yerken , üfliyerek tadar ya, işte şimdi öyle bir durum oluşmaya başlamakta. Ben ılımlı insanlara bayılırım. Hayatta karşılaştığı konulara mutedil bakanlar benim için çok değerlidir. Bazı insanlar vardır her konuda aniden saman alevi gibi parlar, konuyu anlamadan fikir yürütürler. Kişilerin sözlerinde bile mantık yürütmeden yaptıkları söylemlerde, çoğunlukla yanılırlar. Hatta böyle insanlara ‘’ ammada celali ‘’ derler.

Bilmem hatırlarmısınız tarihte bir CELALİ isyanları vardır. 16 ve 17 yüz yılda Osmanlı yönetimindeki Anadolu’da toplumsal ve ekonomik yapının bozulmasından kaynaklanan isyanların yer yer meydana gelmesini Osmanlı ilk etapta göz ardı etmiştir. Daha sonra otorite gevşekliğinden ortaya çıkan aşırı uç olayların, bilhassa ticaret yollarındaki güvensizlik, adil olmayan vergi toplanması, halkı isyana kışkırtmıştır. Yozgat’ta, Bozoklu Şeyh Celal, bu isyanda 1519 da ilk başı çekenlerdendir. Kesin bir kaynak olmadığından, otorite boşluğundan yararlanarak yörede devlete isyanı simgeleyen aşiretin de başı olduğundan, bu ayaklanma hem aleviler, hemde ‘’ YÖRÜK ‘’ olarak bilinen göçebeler tarafından destek aldığı söylenir.

Devletin ağır vergi yükü altında ezilen toplum bu isyanla kendi kimliklerini kazanma yolunda verdikleri uğraşıda, anadoluya hakim olamadılar. Ancak bu isyanların neticesi kervan yolları değişti, vergi miktarları arttı, Osmanlı tarafından Anadolu daha fazla kenara itilmeye başlandı. Şeyh Celali den sonra 1606 yıllarına kadar Tahvil Ahmed, Canbulatoğlu, ve Kalenderoğlu isyan hareketleri Anadoluda yaşanmıştır. Sadrazam Kuyucu Ahmet Paşa 1610 da büyük bir ordu ile önce Şeyh Celali ve adamlarını , daha sonra diğer isyancı kabileleri Anadolu da yakalayarak öldürttü. Onları, açtırdığı büyük kuyulara gömdürttü. Bu nedenle  Ahmet Paşa nın adı Kuyucu Ahmet Paşa olarak tarihe geçer.

Bu dönemde öldürülen isyancı Şeyhlerin ne kadar olduğu, ve adamlarının ne kadar olduğu kesin kayıtlarda bulunmasada 65 bin insanın kılıçtan geçirildiği rivayet olunur. İsyanın nedeni Anadolu’nun ihmal edilişi, ve bu yaşayışın Anadolu insanına ağır gelmesi ile başlar. Tarlayı süren onlar, harplerde cephede savaşan onlar, devlete vergiyi verende onlar olunca, isyanın bir gerekçesi açıktır.

Yavuz Sultan Selim tarafından Şam dan getirilen Tekke ve Zaviyelerin Istanbula  yerleşmesi, başka bir konuyuda isyan nedenlerinin içine alır.  Tekke, Zaviye ve dergahlara kayıtlananlar ile , gayri müslim teb’a, Memaliki Osmaniyede anadoluda yaşayan insanların mükellefiyetlerinden muaf tutulması, bu ayrıcalığın yapılması, isyanı tetikleyen gerekçeyi oluşturduğunu görmekteyiz. ‘’Nasıl bir adalet bu’’ diyen Şeyh Celal isyanında öldürülen 65 bin insanın vebali, Yavuz Hanın üstünde kalmıştır. Osmanlı’nın özü olan KAYI aşireti, kervan soyan , halkı haraca bağlayan bir yapı içinde geliştiğini tarihte görmekteyiz.

Geçtiğimiz günlerde halkın ortanın sağında olacağını tahmin ettiği bir parti, bilmem kaçıncı parti olarak vücut buldu. Başında bir bayan bulunmakta. Türkiye bundan kısa bir tarih öncesi, sarışın bir bayanı Parti Başkanı olarak denedi. Önce bir bilene sordular, sonra bu sarışın bayana partiyi teslim ettiler. Etrafındaki yamyamlar hem ülkeyi bir kaosa götürdüler, hemde sarışını harcadılar. Takip eden ilk seçimde Meclis dışı kalmıştı. Biz aslında Türkiye’nin bir fırsatı yakalamasını istemiştik. Hani Margaret Thatcher’ı  İngiltere’de Başbakan olarak ülkesine verimli ve dirayetli bir lider olarak  izlemiştik, buradan esinlenerek bizde de bir sarışın var dedik. Amma yanıldık.

Henüz çok erken, ancak KAYI aşiretinin bayrağından esinlenip parti bayrağının seçilmesini garipsemedim desem yalan olur diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>