YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    AK-ŞAKA

OMURGA!..
/**/ Yazar: ERDAL AKALIN | Tarih: 27/08/2017 | Saat: 21:09

Omurga, bedeninde kemik yapıları oluşmuş canlıların tek kelime ile ‘bel kemiği’ denecek anatomik ana unsurlarından bir tanesidir. Tıp dilinde ‘columna vertebralis’ adı ile tanımlanır. Birbirini izleyen ve üst üste gelmiş şekilde ortaya çıkmış bir kemik sütunudur. Örnek olarak insan denen canlıyı ele alırsak, ortalama 33 -34 tane omurdan meydana gelmiştir.

Omurga, her ne kadar TÜBİTAK ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tanınmamış olsa da, evrim ağacının son aşamasında oluşmuştur. Darwin’e bakılırsa ki, bu yazının kalemşoru olarak ben öyle bakıyorum, ilk organik canlı oluşumu tahminen 600 milyon yıl önce ortaya çıkmaya başlamıştır.  İlk canlılar tek hücreli yaratıklardır (prokaryotlar) ve takiben çok hücreli canlılar da (ökaryotlar) bilmem kaç milyon yıl önce dünyamıza teşrif etmişlerdir.  İlk çok hücreli canlı türlerinin yumuşak dokulu yaratıklar olduğunu biliyoruz.   Yaklaşık 6 milyon yıl kadar önce de çok hücreli canlıların arasından kemikli iskelete sahip ve dört üyeli beden dalları olan önce sürüngenler ve sonra maymunumsular kendisini göstermeye başlamıştır (orrorin mgenensis).   Kısaca tetrapod denen bu dört üyeli (iki kol ve iki bacaklı) canlı türü, zaman içerisinde evrim geçirerek adına günümüz de şempanze denilen gelişmiş maymunlara dönmüşlerdir.  Şempanzeyi izleyen son tetrapod türü ise insana benzeyen bir tür olan hominisler veya hominidlerdir.   Ki, evrim ağacının takvimi ilerlemeye devam ederken, insanımsı hominid cinsi sonunda ilkel insan modeline varmış olacaktır.   İlk insan benzeri bu türün atasının evrimsel yaşının belki de 4 milyon yıl kadar önceye rastladığı sanılmaktadır.

Başlangıçta dört azası üzerinde ilerleyen (emekleyen) ilk insan modellleri, sonunda önce kalça iskeletinde ve sonra da omurgasında oluşan gelişmişlik sonrası ayağa kalkarak dik durmaya ve yürümeye başlamıştır. Bu türün isminin artık “homo erectus (dik duran insan)” olduğunu biliyoruz. Omurganın tam gelişmesi ile bedensel olarak doğa koşulları ile baş etmeyi başaran insan, kendi arasında deneyimlerini birbirleri ile paylaşarak “homo sapiens (bilen insan)” modeline evrilmiştir.

Demek ki insan modelinin kemik iskeletinin ana unsuru olarak omurgayı belki de ilk evrimsel zenginlik olarak saymak bilimsel açıdan çok yanlış bir yorum sayılamaz.

Omurgayı söylemlerinde öne çıkaran bazı insanlarımız, omurgalı olmakla homo sapiens’i değil, sözüne güvenilir ve ilkeli insanları çağrıştıran bir tür argo jargonunu kast ederler. Bu insan türü, omurgası sayesinde dik durmayı beceren ve kudret karşısının da sıklıkla temenna çakar gibi eğilerek el etek öpmeyen çağdaş insan tiplemesine örnek gösterilmektedir.  Omurgalı insan denen bu güzel insanlar, kişisel çıkarlarına ve menfaat beklentilerine eğilip bükülerek değil, bilgileri ve liyakatleri ölçüsünde talip olan ilkeli insan modelleridir.  

Korkarım son yıllara gelinceye kadar çoğunlukta olan bu güzel insanlar, geçen yarım yüzyıl içerisinde beyaz atlarına binerek ufukta kaybolmaya başlamışlardır.  Geride kalan nadide örnekleri ise halen hepimizce saygın ve örnek alınacak güzel insanlar olarak ama maalesef parmakla gösterilecek azınlıkta kalsalar da gene bize yol yordam göstermek için çırpınmaktadırlar.   Ki, bir kısmı demir parmaklıklar gerisinde olsalar bile ilkelerinden ödün vermemeye çabalayarak bize geleceğimiz adına ışık tutmak çabasındadırlar.

Omurga dediğin nedir ki, sonunda kırılabilen ve dik durmak yeteneğini yitirebilen bir kemik sütunudur.  Bazen sportif olanlar dâhil kazalara uğrayarak eğilip büküldüğü de olmaktadır.  Ancak omurganın asıl zedelenmesinin ilginç örnekleri, kişilikleri erozyona uğrayan ve zekâlarını egoist dürtülerine tutsak etmiş insan figürlerinde izlenmektedir. 

Omurgasızlar olarak tanımlanan bu tipler ise, kontrol edilemez kişisel avanta hırsları olan, ancak yetenekleri onları hayal ettikleri makamlara taşıyamayacağı için erk sahibi kişilerden aman dileyerek katışıksız biat etmeleri karşılığında ödül beklemek krizlerine kapılırlar. Ama hırsları akıllarının önüne iyice geçtiğinden, kudrete olan bağlılıklarını pekiştirmek için kendilerinden farklı olan omurgaları dik ilkeli insanları aşağılamak üzere anlamsız söylemlerde bulunurlar.  Kullandıkları tanımlama ise aslında kendilerinde mündemiç olan 'omurgasızlık' üzerine kurulu aptalca suçlamalardır. Amaçları ise erk sahibine yaranmaktır.

Aslında çok kimse bu tipleri pek önemsemezken, bendeniz gibi bazı akl-ı evveller yeni bir yazı konusu çıktı diyerek üstüne atlar bu söylemlerin.   Aşağıda, kendisi omurgasız sayılabilecek sıradan bir kişiliğin son söylemini okuyunca, belki sizler benim gibi klavye başına oturmayacaksınız ama en azından dudaklarınız arasından bazı kelimeler uçuşmasını engelleyemeyeceksiniz.

O söylem ise mealen şöyledir; “Selahattin Demirtaş’a oy vereceğim deyip TRT de program yaptıktan sonra sus pus olan omurgasız sanatçılar ile ATV’de program yapıp ayrıldıktan sonra barış bildirisine imza atan diğer omurgasızlar …!”

Artık bu söylemi okuduktan sonra tekrar yazının başına dönebilirsiniz, yeniden okumak ve fikir oluşturmak üzere!

                                                                                                 Erdal Akalın (27.08.2917)[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>