YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    "Hipokrat Yemini"ne uyar mı?
/**/ Yazar: FATİH ÖZGÜR | Tarih: 23/09/2009 | Saat: 12:30

Tıp Doktorlarının mesleğe başlarken gerçekleşen bir “yemin” vardır ki özlü içeriğini “ Hayata saygı duymak ve zarar vermemek” olarak söyleyebileceğimiz bu ant “Hipokrat Yemini” olarak bilinir ve evrenseldir.

Gelişerek biçimlenen dünyamızda insan odaklı kamu yönetimi anlayışının en saygı duyulacak formunun “Sosyal Devlet” olduğu da Hekimlerin değindiğimiz yemini kadar uluslar arası bir kabul görmüştür.

Ancak nedense soğuk savaş sonrasında, iki kutuplu dünya yerini tek kutuplu olanına terk ederken dişlerini göstermekte gecikmeyen vahşi kapitalizm, önce bu yapıyı; İnsan odaklı  “Sosyal Devlet”in özünü hedefleyip içini boşaltarak kemirmeye başladı…

Ülkemizde de bu gelişmeye paralel olarak, 12 Eylül 1980 tarihli, emperyalizmin emrindeki “faşist darbe”den sonra “Sosyal Devlet” erozyona uğramaya başladı; Toplum o gün bugün 27 Mayıs Anayasasının kazanımlarını bir bir yitiriyor…

Bahsettiğimiz süreçte sosyal devlet anlayışına vurulan son darbe sağlık alanında gerçekleşiyor: Geçen haftanın çarpıcı haberlerinden sade vatandaşı en çok vuranı kuşkusuz

“Sağlık harcamalarında tasarrufun faturası hastalara çıkacak” başlığı ile kamuya duyurulanı idi…

Haberin detaylarında değinmeye çalıştığımız çarpık anlayışın “sosyal devleti arayan” yurttaşı vuran acılıkları görüyoruz, şöyle ki:

“Maliye Bakanlığı'nın kararıyla özel sağlık kuruluşlarında alınan katkı payı 10 TL'den 15 TL'ye çıkarıldı. Memur, işçi ve yeşil kartlıların daha önce katkı payı ödemediği birinci basamak sağlık kuruluşları da artık 2 lira alacak

Haberin ayrıntılarında kararın gerekçesi de yer alıyor: “Hükümet, Sağlık Bakanlığı’nda 3.5 milyarlık sağlık harcamalarına yönelik tasarruf için harekete geçti. Maliye Bakanlığı, hastalardan sağlık kuruluşları için alınan katkı paylarında artışa giderken, Bakanlar Kurulu da beşeri ilaçların fiyatlandırmasında değişikliğe gitti.”

Anımsanacaktır, bu “Katkı Payları” AKP Hükümetinin “Ülkemizin tüm hastanelerini bütün halkımıza açtık” diyerek sağlık alanında özel tedavi kurumlarına geniş teşvik veren uygulamasının başında alınmadığı gibi, böyle davranmakla iftihar ediliyordu.  

Oysa şimdi yeni düzenlemenin özellikle “Dar ve sabit gelirli” ve tabiatıyla “alt gelir guruplarındaki” yurttaşlar için “caydırıcı” olacağı; böylece hasta vatandaşların tedavilerinde “ihtiyaçları olan sağlık yardımını” değil de “parasının yettiği kadarını” almaya mecbur olacağı açıkça ortaya çıkıyor.

Yeni düzenlemenin bir utanç verici yönü de şu: “Hastalara reçete düzenlenmemesi veya reçete edilen ilaçların alımı için eczaneye müracaat edilmemesi halinde birinci basamak sağlık kuruluşları ile aile hekimliği muayenelerinde katılım payı alınmayacak”mış.

Bu durumu biz anlayamadık, iyi okuyun acaba siz çözebilecek misiniz? Ne demek yani hasta olarak gittiğin kurumda “reçete istemediğinden “ ve/veya “eczaneye gitmediğin için” katkı payından muaf olmak? Yani tedavi için ilaç yerine mesela “Dua”ya mı başvurulacak? Ya da “tasarruf” için can fedaya değer mi?

Biliyorsunuz bir de doktorlara getirilen bir sınırlama var ki, ona göre de bir reçeteye 5 kalemden fazla ilaç yazılamıyor.

Şimdi sormadan edemiyoruz: Acaba hastalık emir dinliyor mu?

Hipokrat yemini etmiş doktorlar hastalarına ilaç yazarken yeminlerine göre mi yoksa AKP Hükümetinin emirlerine göre mi davranacaklar? Eğer ortada görülen üzere “emirlere” uyacaklar ise bu, Hipokrat Yeminine sığacak mı?  

Sorumuz hem Tıp Profesörü Sağlık Bakanı hem tüm uygulamacılar içindir.

Hülasa gerçek o ki sözde “Demokrasi Açılımı” adına Büyük Atatürk’ün emaneti Türk Devletini yok edecek “saçılım”lardan fütur etmeyenler, “İnsan odaklı” iktidar uygulamalarında “Sağlık”ta tasarrufta beis görmüyorlar…[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>