YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    BİRKEZ DAHA:ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ NELER GETİRİYOR?
/**/ Yazar: KORAL ÇEPNİ | Tarih: 11/02/2017 | Saat: 13:28

Koral Çepni

                  BİR KEZ DAHA: ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ NELER GETİRİYOR?

             Anayasa değişikliği önerisi 16 Nisan’da halkın oyuna sunulacak. Ne aldığını, ne verdiğini herkes yazıyor. Unutulmuş bir konu olmasın, tekrarda fayda vardır diye ben de önerilen değişiklerin muhtemel sonuçlarını paylaşmak istedim.

             Bu günkü siyasi partiler kanununda parti başkanının tüm milletvekilleri belirleyen sisteminde bir değişiklik öngörülmemektedir. Cumhurbaşkanı partisinin tüm MİLLETVEKİLİ ADAYLARINI BELİRLEYEREK meclisteki gurubunu dolayısıyla yasamayı etki/kontrol altında tutabilecektir.  

             Oylanacak değişiklik metniyle Cumhurbaşkanlığı bünyesinde KUVVETLER BİRLİĞİ sağlanıyor. Yürütmenin başı olan Cumhurbaşkanı TCBMM’nde parti üyesi ve/veya parti başkanı olarak da aynı zamanda yasamada da etkili/hakim bir konumda olabilecektir. Anayasa Mahkemesinin 15 üyesinin 12’sini, Hakimler Savcılar Yüksek Kurulunun 17 üyesinden 13’ünü doğrudan veya dolayısıyla atayarak yargıyı da belirleyebilecektir.

             Bir ilde belediye başkanının cumhurbaşkanının partisinden olması halinde ilin valisini de başka hiçbir yerden onay almadan atayabilecek konumda olacak Cumhurbaşkanı, parti-devlet bütünleşmesini gerçekleştirecek, TEK PARTİLİ SİSTEME 70 yıl sonra dönüş olacaktır. Parti il başkanı belki valinin de belediye başkanın da ÜZERİNDE olacaktır.

             Cumhurbaşkanı istediği zaman meclisi dağıtabilecektir, ancak meclisin Cumhurbaşkanı hakkında SORUŞTURMA açabilmesi için bile mecliste %60 çoğunluk gerekmektedir. Böyle bir durumda bile Cumhurbaşkanı Meclisi fesih edebilecektir.

             Cumhurbaşkanı kanunla belirlenmemiş her konuda KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME yayınlaya bilecektir. Meclis ancak kararname konusunda bir kanun çıkartarak kararnameyi tersine çevire bilecektir. Bunun için de elbette Meclis çoğunluğu gerekir.

             Cumhurbaşkanı’nın OLAĞAN ÜSTÜ(OHAL) ilan etme yetkisi vardır. Her ne kadar OHAL içerisinde çıkartılan kararnamelerin 3 ay içinde Meclis tarafında onaylanması gerekiyorsa da, bu güne kadar bazı sıkı yönetim uygulamalarıyla daha da güçlendirilmiş OHAL’in anti demokratik uygulamalara yol açması muhtemeldir.

             Cumhurbaşkanlığı ve TBMM seçimlerinin AYNI ZAMANDA yapılması 5 yıllık yasama ve yürütme süreci içinde değişecek eğilimlerin ortaya çıkmasına fırsat vermeyecektir. Toplumdan gelen baskıların boşalabileceği olanaklar(örneğin ara seçimler) bırakılmamıştır.

             Cumhurbaşkanı’nın KAÇ YARDIMCISI  olacağı, yardımcılarının GÖREVLERİ, gereğinde Cumhurbaşkanı’nın yerine KİMİN geçeceği belli değildir. Cumhurbaşkanının yerine bir yardımcısının geçmesi halinde, halk tarafından SEÇİLMEMİŞ birisi cumhurbaşkanı olacaktır.

             Cumhurbaşkanı gibi bakanların AZLİ de aynı şartlara bağılıdır. Gerek bakanların, gerek se üst düzey bürokratların Meclis tarafından ONAYLANMALARI gibi bir gereklilik yoktur. Bir GENSORU veya GÜVEN OYLAMASI sistemi mevcut değildir.

             Cumhurbaşkanı Devlet Denetleme Kurulu üzerinden sendikalar gibi sivil toplum kuruluşlarını da DENETLETEBİLİR. Yeni kararnameler ile icabında denetim GENİŞLEYEBİLİR.

             İkinci kez seçilen bir cumhurbaşkanı, ikinci dönemin 4. yılında bir erken seçime giderek GÖREV SÜRESİNİ 14 YILA çıkartma şansına sahiptir.

             Anayasa değişikliğinin referandumda kabulü halinde TBMM’nin 6 ay içinde yeni sisteme yönelik tüm düzenlemeleri yapması ve meclis iç tüzüğünün buna göre uyarlanması gerekir. Aksine bir durumda hiçbir YAPTIRIM YOKTUR.

             Bütçeyi yeni rejimde Cumhurbaşkanı hazırlayıp Meclise sunacaktır. Ancak Meclis bütçeyi kabul etmez ise Cumhurbaşkanı BİR ÖNCEKİ YILIN BÜTÇE rakamlarını yeniden değerlendirme oranına göre arttırıp bütçeyi yürürlüğe koyabilecektir.

             Anayasa değişikliği teklifi ülkemizde demokrasinin gelişmesi için yüksek bir RİSK teşkil edebilecektir. Teklifin onaylanması halinde, aşta, işte, gelirlerimizde, cari açıkta, enflasyonda,  $ kurunda bir değişiklik olmayacaktır. Risk ancak karşılığında bir getiri olacaksa alınır. Sıfır getirisi, hatta olumsuz etkileri olabilecek bir değişikliği kabul etmek hangi akla uyar? Yol yakınken VAZGEÇELİM bu sevdadan.

11 Şubat 2017[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>