YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    AK-ŞAKA

BİR '112' MACERASI!..
/**/ Yazar: ERDAL AKALIN | Tarih: 14/09/2016 | Saat: 14:08

Eminim ki, sizler de sirenlerini çalarak ve kırmızı mavi ışıklarını yakarak geçen ambülanslara bakarak, o aracın içinde neler olduğunu merak etmişsinizdir.

Ben ki, etkin çalışma ile geçen ve kırk yılı hayli aşan tıp mesleğinin bir elemanı olarak bazen aynı duyguları yaşamışımdır.  Üstelik emrimde bulunan bu tür araçlarla nice hastamı hastanelere yolcu etmiş olmama ek olarak, trafikte dikiz aynasından gördüğüm ambülanslara yol verebilmek  için nasıl çabaladığımı sıklıkla yaşamışımdır.  Aklım, o aracın içindeki aciliyeti belli hasta ve yaralıların akibetine ve mesleklerini en iyi şekilde icra etmek telaşındaki doktor ve hemşirelere takılı kalmıştır.  Özellikle kendisine emanet edilmiş acil olguyu emin ellere teslim edebilmek için tüm maharetini kullanmaya çalışan genç şoförlere kolaylıklar dilemişimdir, umursamasız nice direksiyon başındakileri düşünerek.

Neyse ki, bu merakımı bizzat yaşarak yenmiş ve ‘112’ kod numaralı araçların içinin atmosferini doğrudan yaşamış oldum!

Bir hafta kadar önce şimdi sizlere belirtilerini teker teker tanımlamamın anlamsız olduğu bir tabloya aniden yakalandım.   Bir saat kadar kendimi evdeki ilaçlarla toparlamaya çalışmama karşın, şok tablosuna girmekte olduğumu anlayınca, sevgili dostum ve beni tıbben izleyen doktoruma telefon ederek beni hastane de beklemesini rica ettim.   Oturduğum sitenin vefakar görevlilerine bana bir ambülans çağırmalarını rica ederek, kendimi hastaneye gidebilecek hale getirmeye ve evimin kapısını açarak tünediğim sandalye üzerinde ekibi beklemeye çalıştım. 

Kısa süre sonra evin içinde hengame başlamıştı.  112 ekibin doktoru olan genç ve zarif kadın meslektaşım tansiyon, nabız ve kan şekeri gibi hayati bulgularla uğraşırken, gene genç bir sağlık teknisyeni oğlumuz serum takarak damar yolunu açık tutmaya çalışıyordu.  Ki, olayı duyarak eve doluşan sevgili komşularım akıllarınca bana destek sözcükleri ile moral vermeye çalışıyorlar ve ben ise bitik halde onlara gülümsemeye çalışıyordum.

Sonunda  doktor hanımın desteği ile asansöre binerek ambülansa kurulmuştum.  Şoför arkadaşım yüzüme bakarak ne denli kötü olduğuma zaten kadar vermiş ve kontağı açmıştı.

Kolumda serum, diğer kolumda tansiyon aletinin manşonu ve burnuma takılı oksijen maskesi ile yola çıktığımızı sarsıntıdan anlayabiliyordum.  Derken çalan sirenler eşliğinde hızlandığımızı anlamıştım.  Doktor hanıma telaşa gerek yok demek istemiştim ama sanırım sesim yeterince duyulmamıştı.   Şoför arkadaşımız ise emaneti bir an önce emin ellere teslim edebilmek heyecanı ile ok gibi gidiyor, sanırım aracının ‘cenaze nakil aracı’ değil, bir cankurtaran olduğunu kanıtlamaya çabalıyordu.

Sonunda hedeflediğimiz ve benim talep ettiğim hastaneye vardık.  Ekip haberdar olduğu için beni bekliyordu.  Karga tulumba ilk yardım odası ve hemen çekilen yeni ekg sonrası doktor arkadaşım da gelmişti ekibi ile birlikte.

O tablo karşısında ilk düşünülenin bir kalb krizi olabileceği ön kararı ile kendimi anjiokardiyografi masasında bulmuştum.  Galiba üçüncü kere koroner anjio geçirerek kalbimin halen işe yaradığını ispatlamış oldum dosta düşmana!

Sonra aynı hızla yoğun bakım ünitesine alındım.  Serumlar, ilaçlar, oksijen takviyeleri ile geçen saatler sonrası, sabahın üçü geldiğinde tablom kırılmış ve bendeniz bu yazabildiklerimi anımsamaya başlar hale gelmiştim.

Tetkikler sonrası ki, kan analizleri, röntgen ve tomografi tetkikleri yapıldıktan sonra, benim de fikirsel katkımla ‘septik şok’ geçirdiğim tanısında buluşuldu.   İlaçlarım yazıldı ve ben, pijama ve terlikle geldiğim, neyse ki son anda aklıma gelerek sırtıma geçirdiğim beyaz röbdöşambırla hastaneden çıkarak eczaneye uğradım.  Orada vitrin camından kendime baktığımda kan lekeleri ile güzelleşmiş kiyafetime ek olarak kollarımdaki tamponlar ile hayli ilginç halde geldiğimi gülerek saptamış ve öylece de sıradaki taksiye binerek evime doğru yola çıkmıştım.    

Artık sizler merak buyurmayınız, ‘acaba 112 nedir?’ diyerek.  Bu yazıyı okumakla yetinin!

Sonra TV karşısına geçerek spor kanallarını ve belgeselleri izlemeye devam ederek gününüzü değerlendirin derim.  Haber bültenlerine bakmanıza gerek yok, nasılsa 7 / 24 aynı simayı karşınızda göreceksiniz!

***

Bu kısa macera sonrası, beni evimden alarak hastaneye taşıyan ve adını sormama karşın halen ismini anımsayamadığım doktor hanıma ve yardımcısına, beni trafik kazasına kurban etmeden hastaneye götüren becerikli şoför arkadaşıma teşekkür ediyorum.

Özellikle aziz dostum ve hazik ve de bilgili doktorum Kardiyolog Aytaç Vural’a en içten şükran duygularımı sunuyorum.

Anjiografi grubunun işinin ehli teknisyenlerine ve yoğun bakımın yetenekli ve de nazik hemşire arkadaşlarıma (Emine, Esra, Saadet Hanımlar ile Vedat ve Veysel Beyler’e) ne denli teşekkür etsem azdır.   Üstüne görev olmamakla birlikte, yanımda bir yardımcı yakınım olmadığı için bizzat bana yardım eli uzatan ve maalesef şimdi ismini anımsayamadığım grubun kıdemli sekreteri hanımefendiye de minnet duygularımı sunuyorum.

Aslında hastane adını yazmak istemiyordum; ancak bir kıdemli meslektaşları olmam hasebi ile benden almaları gereken ücreti almayan Orta Doğu Hastanesi yönetimine de deontolojik jestleri nedeni ile teşekkür ediyorum.

Siz okurlarıma da ‘112 Grubu’ ile iftihar etmenizi hatırlatmak isterim!..

                                                                                              Erdal Akalın (14.09.2016)Yazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(Mersin İmece)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>