YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    POLİTİKA VE EKONOMİ
/**/ Yazar: KORAL ÇEPNİ | Tarih: 11/08/2016 | Saat: 21:21

             Bu günlerde ekonomiyi politika belirliyor.  Nedeni ise uygulanan iç ve dış politika yanlışlarının sonucu olarak ülkenin ekonomisinin hızla bir duvara doğru gitmesi ve politika değişikliğe gitmenin ekonomiyi düzeltmenin ilk şartı olarak öne çıkmasıydı. Rusya ile varılan mutabakat ülkeyi ihracatın tekrar artması, müteahhitlik hizmetlerinin canlanması, Rus turistlerin tekrar Türkiye’ye gelebilmeleri ile hemen olmasa da kısa vadede Türkiye ekonomisine önemli katkılar yapacaktır. İsrail ile varılan anlaşma ise özellikle orta vadede İsrail’den gelecek gaz akımıyla yarar sağlayacaktır. İran ile ilişkilerin yumuşaması yeniden İran’da enerji projelerinde ülkemiz şirketlerinin rol almasını ve İranlı turistlerin tekrar ülkemizi ziyaretine imkan verecektir. Mısır ve Irak ile ilişkilerin iyileştirilmesi şüphesiz körfez bölgesine artacak lojistik ve artan ihracat avantajlarıyla kendini gösterecektir. Suriye’ye artan ihracat ülkemizdeki Suriyeli mülteciler kanalıyla gerçekleştirilmektedir ve Suriye’de varılacak bir politik çözüm bu ülkeyle olan ticaretimizi de olumlu etkileyecektir. Kıbrıs’ta varılacak bir çözüm ise AB ile ilişkilere olumlu yansıyacak, bu da ülkemize AB’den daha fazla sermaye akımı olarak kendini gösterecektir.

             ABD veya AB ile ilişkileri şu veya bu nedenle yokuşa sürmenin ekonomiye etkileri kısa vadede hissedilecek kadar olumsuz olacaktır. Unutmamak gerekir ki ülkemizin cari açığı Batı tarafından finanse edilmektedir, en önemli yatırımlar ve ortaklıklar Batı ile gerçekleştirilmektedir, en yüksek teknolojiyi alabildiğimiz coğrafya ne Avrasya, ne de başka bir yer, gene Batıdır. Satın alma gücünün en yüksek olduğu topluluk ve en önemli ihracat pazarlarımız Batıdadır. Ülkelerin kredi notunu değerlendiren kurumların bile tamamı Batıdadır ve elbette bu kurumlar da politik etkilenmeye açıklardır. Orta Doğu’daki tehlikelere karşı ülkemizi koruyan şemsiye Batının NATO’sudur. Kimse Türkiye’nin bu günkü komşuları, sermaye yapısı, eğitim düzeyi ve teknolojisiyle güvenliğini tek başına sağlayabileceğini düşünmemelidir. Ekonominin kesintisiz gelişimi için Batı ile ilişkilerin olumlu bir yönde devam ettirilmesine, sorunları ortada hamaset nutukları atarak değil, perde arkasında çözmeye odaklanılmalıdır. Konu teslimiyet değil diyalog kurmaktır.

             Politikanın ekonomiyi doğru yönlendirmesinin iç politikada da atılacak adımlarımla tamamlanması gerekir. Burada çözüm sürecine bir şekilde geri gelinmeli, oluşacak olumlu ortamda insanların işlerine dönmeleri, ertelenen tüketim ihtiyaçlarının karşılanmaları sağlanmalı, yakılan yıkılan yerler eski haline getirilmeli, tahsilatlar yapıla bilinmeli, çekler ödenmelidir. Refah Doğu ve Güneydoğuya da yayılmalı, iç ve dış göçler durmalıdır. Olumlu ekonomik ortamın iç barışa nasıl olumlu destek verdiğini gözlemleme şansımız oldu geçmişte.  Ekonomik büyüme faizlerin suni olarak düşürülmesiyle değil, ülkenin politikalarına ve olumlu politik ortamın yarattığı güven duyulan bir ekonomiyle olur ancak. İçerde ve dışarda savaşan, politik kaos ve kavga içinde olan, demokrasiden uzaklaşıp otoriter eğilimler gösteren, ekonominin tehditlerle yönlendirildiği, tarafsız yargı ve adaletten nasibini almamış ülkelere kimse yatırım yapmaz, kaynak sağlamaz.

Koral Çepni, 11 Ağustos 2016[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>