YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    MUSTAFA KAYMAKÇI

İSMET İNÖNܒDEN SİYASET DERSLERİ NİTELİĞİNDE ANILAR
/**/ Yazar: MUSTAFA KAYMAKÇI | Tarih: 22/12/2015 | Saat: 00:33

İsmet İnönü,25 Aralık 1973 yılında  sonsuzluğa uğurlanmıştı. Aradan 42 yıl geçmiş. İnönü, Şevket Süreyya Aydemir’in nitelendirmesiyle  Atatürk’ten sonra Cumhuriyetimizin kuruluşunda “İkinci Adam” idi. Kimilerinin  övünç  ve minnettar olduğu, kimilerinde yerdiği bir devlet adamı oldu. Ancak yeterince ders al(a)madığımız bir devlet adamı.

Bu eksikliği bir ölçüde gidermek için Hocam Prof. Dr. Ziya Gökalp Mülayim, “İsmet İnönü’den Siyaset Dersleri Niteliğinde Anılar” adlı bir kitabı kaleme almış. Hocam imzalayarak  bana da göndermiş.

 Ziya Hoca, kitabının önsözünde 1966’dan itibaren 7 yıl kadar İsmet İnönü’nün biraz yakınında bulunduğunu yazıyor, İnönü ile hiç unutamadığı anılarına değiniyor ve  anıların her birinin kendisi  için birer siyaset dersi niteliğinde olduğunu belirtiyor.

İzin verirseniz bunların üçünü,  kısaltarak Ziya Hoca’nın kaleminden size de aktarayım.

·       “İkinci Dünya Savaşının En Büyük  Siyaset Adamı İsmet İnönü

1950’li yıllarda ben İtalya’da öğrenciydim, Floransa’da. … Bir gün yine, (1953 ya da 1954 yılıydı), o kahveye gitmiştim. ... Sohbet ederken  yanımıza Floransa’da Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde okuyan ve   adı Altan Güvendiren  olan bir arkadaşımız geldi. Biraz heyecanlı idi. “Hayrola” dedik ne oldu. “Ya” dedi “sormayın; bu gün derste çok enteresan bir şey oldu”. Anlat bakalım ne oldu? dedik “Bu gün hoca 2. Dünya Savaşı’nın siyasal boyutunu anlatıyordu. Anlattı, anlattı sonra bir ara durdu, sınıfa şöyle bir soru sordu, ‘2. Dünya Savaşı’nın en büyük siyaset adamı kimdir?’ Kimisi Churchill, kimisi Roosevelt dedi, Mussolini diyen, Stalin diyen hatta, Hitler diyen oldu. Dinledi, dinledi Hoca. Ondan sonra dedi ki “Hiç biriniz bilemediniz. 2. Dünya Savaşı’nın en büyük siyaset adamı Türkiye Cumhuriyeti’nin o zamanki Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’dür.” Nedenini de şöyle açıkladı. “Çünkü sizin bu saydığınız bütün devlet adamları ülkelerini savaşa soktular, yüz binlerce insanın, vatandaşlarının ölümüne neden oldular. Yalnız İsmet İnönü bütün dayatmalara rağmen ülkesini savaşa sokmadı, kimsenin burnunu kanatmadı ve böylece ulusunu esenliğe çıkarttı”.

“Bu nedenle benim kanaatime göre 2. Dünya Savaşı’nın en büyük siyaset adamı İsmet İnönü”dür dedi. Tabii biz Türk öğrenciler olarak bundan gurur duyduk. Hatta minnet duyduk böyle bir devlet ve siyaset adamına sahip olduğumuz için.”

·       CHP Yüksek Danışma Kurulu Kurulması  Ve İsmet İnönü’nün Açış Konuşması

“CHP Yüksek Danışma Kurulunun ilk toplantısı başladı ve toplantıya başlarken İsmet İnönü, olağanüstü güzel, yani hiç unutamadığım bir açış konuşması yaptı… İnönü bu konuşmasında şöyle diyordu;

“CHP eskiden beri ilme büyük saygı duymuş ve bilim adamlarının çalışmalarından yararlanmaya önem vermiş bir siyasi partidir. Bugün bu geleneğin devamı sayılabilecek tutum ve anlayış içinde yeni bir kuruluşu, Parti Yüksek Danışma Kurulunu, parti bünyesi içinde üst kademede faaliyete geçirmiş bulunmaktadır. Çağımızın koşullarına ayak uydurmak isteyen milletler, bilim adamlarının çalışmalarına ve teknik ilerlemelere önem vermek, onları teşvik etmek ve memleket meselelerinin çözümünde ihtisaslarından yararlanmak zorundadır… Bu zorunluk yalnız iktidarlar için değil, ciddi muhalefet partileri için de söz konusudur.”.

·       CHP 1969 Seçim Bildirgesine Kooperatifler Bankası Önerisi

“1969 genel seçimi geldi, genel seçim için seçim bildirgesi hazırlanacak, Genel Sekreter Bülent Ecevit biz danışmanları topladı,.. seçim için bir bildirge hazırlayacağız. Sizler de uzmanlık alanlarınıza göre birer çalışma yapın, katkıda bulunun. Biz de ona göre seçim bildirgesi hazırlayalım. Bana da bir görev verdi; tarım, toprak reformu, kooperatifçilik gibi bir bölümü de ben hazırlayacağım. Bir çalışma yaptım Ecevit’e verdim. Ecevit tüm çalışmaları topladı, sonra da, bunları birleştirdi.

Kendine özgü bunları kaleme aldı ve…; ‘İnsanca bir düzen kurmak için halktan yetki istiyoruz’ CHP’nin düzen değişikliği programı”, adlı bir taslak hazırladı... Bir gün baktık parti meclisini İsmet Paşa toplantıya çağırdı… Elinde seçim bildirgesi taslağı vardı. ‘Arkadaşlar hazırlamışlar bu taslağı, ama ben buna basılsın diye imza veremem’; Çünkü bir yerine ciddi bir itiraz var” dedi. Nedir dedik, taslakta ‘Kooperatifler Bankası kurulması diye bir öneri var. Buna bazı arkadaşlar itiraz ediyorlar, diyorlar ki; Ziraat Bankası varken, ayrı bir kooperatifler bankası kurulmasına gerek yok’. Kooperatifler Bankası önerisini de ben yapmıştım. … İnönü Parti Meclisinin başına geçti ve müzakereyi açtı. 2-3 saat kadar Kooperatifler Bankası konusu müzakere edildi. Ziraat Bankası varken Kooperatifler Bankası’na gerek yok diyenler konuştu, ondan sonra, ben konuştum. … Oylama sonucunda Bir Kooperatifler Bankası Kurulması önerimin seçim bildirgesinde kalması kabul edildi…  Bir Kooperatifler Bankası kurulması fikri CHP’nin genel politikası haline geldi ve bunun temelini de İsmet Paşa başkanlığında parti meclisinde yapılan bu müzakereler oluşturdu..”

İsmet İnönü’yle ilgili ders niteliğindeki anılarını bize   aktardığı için Ziya Hoca’ya teşekkür borçluyuz.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>