YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    AK-ŞAKA

Uyuyanlar !..
/**/ Yazar: ERDAL AKALIN | Tarih: 25/08/2015 | Saat: 23:20

Uyuyanlar !..

Terör olayları durmadıkça, bizim de yeni terimler öğrenebilmek ve kültürümüzü askeri terminoloji ile genişletmek şansımız artıyor.

Şimdi yeni terim; uyuyan bombalar!

Adına nedense çözüm denen bir ateşkes dönemi başlayınca, ‘Su uyur, düşman uyumaz!’ vecizesinden ara gazı alan terör örgütü; yolların, menfez ve köprülerin altına patlayıcılar yerleştirmiş ve gerektiğinde kullanmak için düzenekler hazırlamış. İşin ilginç tarafı da bu hazırlıkları kentlerin belediyelerinin yardımı ile kotarmışlar.  Şimdiler de askeri araçlar geçerken bu düzeneklerle maalesef askerimizi şehit ediyorlar.

Terör grubu bunu yaparken, kendilerine saray denen konutlar yapmakla meşgul olan değerli yöneticilerimiz belli ki oy hesabı yapmakta idiler.  Böylece tek parti iktidarı oluşacak ve adına Türk Tipi Başkanlık denen tek kişilik iktidar adına hazırlıkları tamamlanmış anayasal değişiklikler yaşama geçirilecekti.

Sonrası ise kolaydı; artık Başkan ne isterse öyle olacaktı!

Aslına bakılırsa uçurtmanın ipinin koptuğu tarih referandum oylaması olmakla birlikte, ‘Evet ama yetmez!’ sloganı ile sahne alan liberal demokrat maskeyi kendilerine yakıştırmış aymazlar grubu, alkışlarına çoklukla halen devam ediyordu.  Okuması yazması tam, çoğu en azından bir yabancı ülkeyi tanımış, lisan bilen bu alkışçı grup, günümüzde takke düşerek kel göründü tabirine uygun olarak görevlerini tamamladıkları için, artık özel uçaktaki koltuklarını da başkalarına bırakmış durumdadırlar.   Şimdi gene alkışlar var, eskisi kadar gür olmasa da,  belli ki çepik tutan eller değişmiştir!  

2013 yılında bizlere müjdelenen çözüm olgusu, belli ki masaya oturan iki grubun kendi kafalarında gezinen tilkileri birbirlerine doğru anlatamamak veya bilerek anlatmamak yanlışı nedeni ile kadük olmuştur. 

Çözümün müjdelediği beklentileri iki taraf aynı şeyler olarak anlamamıştır.  Ortada üzerinde el sıkışıldığı anlaşılan konu muğlâk kalmıştır.

Terör örgütü başka şeyler anlamış ve buna göre kendisini yeniden düzenlemiş, iktidarı yönlendiren güç odağı ise öncelikle sadece ateşkesi sağlayarak seçimler adına kazanım sağlamak istemiştir.  Kaldı ki, çözümü yönlendirmek için kullanılan HDP aktörleri, sorunlu taraf adına yetkili kişiler değil, bir tür mektup taşıyıcılıktan öteye yaptırım gücü olmayan siyasetçilerdi.  Bunu iktidar da bilmekle birlikte, amaç kamuoyunu o sırada tatmin etmek amacını taşıdığı için, gelişmeleri doğru yönlendirmek sorumluluğunu arka plana atmışlardı.

Gelinen nokta, seçim sonrası sorumlu kişi olarak hedefe konan HDP Başkanı Selahattin Demirtaş’a eleştiri noktasıdır.  Demirtaş ve HDP milletvekilleri ise sorunun karar verici aktörleri değillerdir.   Bu tespiti doğru yapmak gerekir artık!

HDP, bir ucu İmralı’da ve diğer ucu ise Kandil’de olan iki ayrı karar verici tarafından siyaseten kullanılan bir partidir.  Öcalan’ın nevruz söylemi ile görev tevdi ettiği PKK’nın şehir yapılanması olan KCK de bir diğer otoritedir.  Ki, bugün terör eylemlerini yürüten ve yönlendiren masa orasıdır.  İşte adına uyuyan bombalar denen felaketler zinciri de bu masanın organizasyonu ile kotarılmıştır.

İnancım odur ki, AKP İktidarı olguyu doğru okuyamamış ve karar verici olarak öne çıkan tek otorite, kişisel hesaplara dalmış olduğundan ciddi şekilde yanılmıştır.

PKK, kırsal alandan kentsel alana taşırken eylemlerini, Suriye’nin kuzeyinde de PKK uzantısı PYD egemenlik bölgesi elde etmiştir.  Bu ise gerek A.B.D. ve gerekse AB ülkelerinin uygun gördüğü ve kurguladığı bir proje olduğundan, Türkiye’nin müdahale arzusu da sekteye uğratılmak istenmektedir.  

Anlaşıldığı kadarı ile Orta Doğu coğrafyasına yerleştirilecek bir Kürt gerçeği için batılı ülkeler yolun yarısını çoktan aşmışlardır.  Şimdi tek sorun, kendisini Suriye Fatihi olarak görmek fantezilerine endekslenmiş Türkiye’yi biraz daha uyutarak projeyi tamamlamaktır.

Uyutulanlar için şimdi yeni fantezi, “Sultan, Allah’ın yeryüzündeki halifesidir!” ibaresini taşıyan ve Emeviler tarafından uydurulmuş sahte hadisin yazılı olduğu levhayı duvarlarına astırmış kişi veya kişileri, İslam adına uyutmaya devam etmek eylemine indirgenmiştir!

Demek ki ortalıkta sadece uyuyan bombalar değil, uyutulan siyaset erki de vardır!

Sorun yoğundur ve erken seçim kararı ile bu kargaşanın devam edeceği riski de yabana atılacak gibi değildir.  Herhalde T.C. Vatandaşları olarak yeni görevimiz; kendilerini şehit olmak üzere kahraman ilan edebilmek siyasetine soyunanlar ve şehit veren aileleri mutlu ve kutlu insanlar olarak tebrik edenlerin demokratik yollarla ekarte edilmesine bağlıdır!

 Bunun tarihi de belli olmuştur!..

                                                                                                        Erdal Akalın (25.08.2015)Yazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(Mersin İmece)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>