YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    AK-ŞAKA

Gelişmekte Olan Ülkelerde Hükümet Kurmak !..
/**/ Yazar: ERDAL AKALIN | Tarih: 24/06/2015 | Saat: 10:40

Gelişmekte Olan Ülkelerde  Hükümet Kurmak !..

Yazı başlığımızın öznesi ‘Türkiye’ olarak yazılmamış olsa da, varın siz bunu geniş anlamından çıkararak ‘Türkiye’ olarak anlayınız..

Gelişmekte olan ülkelerde hükümet kurmak çalışmaları, bugüne kadar gördüğümüz ve yaşadıklarımızdan anladığımız gibi sadece iç dinamiklerle olamıyor.  Gerek Atlantik ötesi etkileme ve gerekse de AB kökenli yönlendirmeler oluşumu şekillendiriyor.

7 Haziran sonrası karşılaştığımız durum aynen budur! 

Genel seçim öncesi ülkemizi tekrar onurlandıran (!) Sayın Kemal Derviş, kurulabilecek CHP hükümetinde görev alacağını söyleyerek ufkumuzu yeterince açmıştı zaten.  AK-ŞAKA, bu ziyareti ve görev almak heyecanını ABD, İMF ve Dünya Bankası tarafından yeniden görevlendirme yapıldı olarak ve kuşku duymak koşulu ile bir kenara not almıştı.

Ancak sandıktan çıkan oy dağılımı henüz bu aşamaya gelinmediğini göstermiştir.  Yeni tablo karşısında Kemal Derviş’in ek önerisi AKP ile CHP birlikteliği, yani yeni tabiri ile ‘Büyük Koalisyon’ diyerek medyaya yansıtıldı.  Ki, gerek dış ve gerekse iç piyasalar ve sermaye sahipleri bu öneriye sıcak durduklarını üstü kapalı olsa da belirttiler.

Örnek olarak sunulan ise Almanya oluyor.  Hıristiyan Demokratlar ve Sosyal Demokratlar arasında yıllar boyu sürdürülen koalisyon örnekleniyor.  Eksik olan şeyler, ülkemizde henüz uzlaşma kültürünün o denli gelişmediği ve Sayın Tayyip Erdoğan’ın Anayasal sınırlarla kontrol edilemeyeceği anlaşılan tek adamlık ve otoriter davranışında ısrarlı olmak kararının kırılamayacağının belli olmasıdır.

Bu nedenle, AKP ve CHP koalisyonundan değil, Tayyip Erdoğan’a otoritesinin devamı için yardımcı olacak CHP desteğinden söz edilebilir.  Şahsen, uzun süredir üyesi olduğum CHP adına bu sorumluluğu kişisel olarak üstlenemeyeceğim kanısındayım!

Bu konuyu şimdilik bir paranteze alarak, 2012 yılına dönmek istiyorum.  Wikileaks belgeleri, ABD’nin Ankara Büyükelçiliği kanalı ile merkeze ulaştırılan bir kripto belgesine yer vermişti.  Büyükelçi Francis Ricciardone imzalı bu kripto notu, ülkemizde 2015 genel seçimleri sonrası büyük bir dönüşüm olacağını A.B.D. Dışişleri Bakanlığı’na muştu boyutunda bildiriyordu.

Şimdi emekli olmuş olan Ricciardone, 2015 genel seçimleri sonrası AKP’nin büyük bir utku ile iktidara geleceğini ve tek başına hükümet kuracağını tahmin etmekte idi.  Böylece;

 • A.B.D.’nin stratejik çıkarlarına uygun bir hükümet iş başında olacaktı;

 • A.B.D. ile uzlaşmaya varılan çerçevede Kürt sorunu çözümlenmiş olacaktı;

 • Ilımlı İslami yorumla Türk-Kürt Federe Devleti kurulacaktı.

Bu aşamalar için yeni anayasa hazırlanacak ve kısa tutulan metin yaklaşık 10 madde içerecekti.  Bu yeni anayasa ile;

 1. Anayasanın laiklikle ilgili maddeleri yok sayılacak;

 2. Yeni bir vatandaşlık tanımı kurgulanacak;

 3. Başkanlık rejimini tesis edilecekti.

Sonunda da; ordu iyice pasifize edilerek yeni bir düzenleme kurulacaktı.  Yargının geçerli maddeleri ve sosyal yaşamı düzenleyen kıstaslar dini yönlendirmeler ile yeniden elden geçirilecekti.  Cuma günü gene çalışma günü olarak kalmakla beraber, öğle süresinde iki saatlik tatil uygulanacaktı.  Anıtkabir müze haline dönüştürülecek, AOÇ yok edilecek ve heykeller (herhalde Atatürk ile ilgili olanlar) kaldırılacak, resmi dairelere sadece mevcut cumhurbaşkanı resmi konacaktı.  Okullar cemaate bırakılacak (TÜRGEV’in yükselişine dikkatinizi çekerim !), okullar da Arapça öğretilecek ve Kur’an zorunlu ders olacaktı (*). 

Kadınların başına gelecek kısıtlamaları teker teker yazmıyorum.  Bazı komşu ülkeleri anımsamak yeterlidir, oluşabilecek benzerlik yönünden!

Türkiye dışındaki ülkeler adına ‘hayırlara vesile olacak’ bu projenin gelişemeyeceğini, Türk seçmeni genel seçim sonuçları ile bize gösterdiler. 

Şimdi ise; CHP, MHP ve HDP bize gerçekten hayırlara vesile olacak bir koalisyon müjdesini vermekle yükümlüdürler.  Seçmen bu talimatı vererek yeni milletvekillerini T.B.M.M.’ne göndermektedir!..

(*): (Kaynak; Dursun Güzel, Yeni Vatan Turkish Newspaper, 05.07. 2012).

******

Şimdi bir de Derviş ve kuşun hikayesini aktaralım da her şey yerli yerine otursun !..

Bir gün, yaralı bir kuş Hz. Süleyman'a gelerek kanadını bir dervişin kırdığını söyler. Hz. Süleyman dervişi hemen huzuruna çağırtır ve ona sorar; “Bu kuş senden şikâyetçi, neden kanadını kırdın?”

Derviş kendini şöyle savunur: “Sultanım, ben bu kuşu avlamak istedim. Önce kaçmadı, yanına kadar gittim, yine kaçmadı. Ben de bana teslim olacağını düşünerek üzerine atladım. Tam yakalayacağım sırada kaçmaya çalıştı, o esnada kanadı kırıldı”

 Bunun üzerine Hz. Süleyman kuşa döner ve şöyle der: “Bak, bu adam da haklı. Sen niye kaçmadın. O sana sinsice yaklaşmamış. Sen hakkını savuna bilirdin. Şimdi kolum kanadım kırıldı diye şikâyet ediyorsun?”

Kuşun kendini savunması Hz. Süleyman'ı da şaşırtır: “Efendim, ben onu derviş kıyafetinde gördüğüm için kaçmadım. Avcı olsaydı hemen kaçardım. Derviş olmuş birinden bana zarar gelmez, bunlar Allah’tan korkarlar diye düşündüm ve kaçmadım.”

Hz. Süleyman bu savunmayı doğru bulur ve kısasın yerine getirilmesini ister. “Kuş haklı, hemen dervişin kolunu kırın!” diye emreder.

Ancak bu emre Kuş itiraz eder: “Efendim, sakın böyle bir şey yaptırmayın!” diyerek öne atılır.

“Neden?” diye sorar Hz. Süleyman.

Kuş nedenini şöyle açıklar: “Efendim, dervişin kolunu kırarsanız, kolu iyileşince yine aynı eylemi yapar. Siz en iyisi bunun üzerindeki derviş elbisesini çıkartın. Çıkartın ki, benim gibi kuşlar bundan sonra aldanmasın.”

***
 Demek ki neymiş; Etrafımızdaki derviş kılıklılara dikkat edecekmişiz!..

***

Genel seçimler bitti.  Şimdi ortada hükümet kurmak için yoğun çalışmalar var, tabii kapalı kapılar arkasında. 

Her birimiz kendimizce birer formül yaratıyoruz, çözüm adına!

Yukarıda söylediğimizi şimdi daha açık bir biçimde tekrarlayalım:

Sayın Liderler; Kılıçdaroğlu, Bahçeli, Demirtaş ve Eş Başkan Figen Hanım;

Öncelikle yukarıda sunduğum fıkrayı iki defa okuyunuz.  Kıssadan hisse çıkararak yolunuzu öylece seçiniz. Yazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(Mersin İmece)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>