YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    AK-ŞAKA

BİTEN BİR YILDAN YENİ GELEN YILA DOĞRU...
/**/ Yazar: ERDAL AKALIN | Tarih: 03/01/2015 | Saat: 18:44

2014 Sona Ererken !..

 

Yıl sona ererken, geleneksel olarak bazı bilançolar yayınlanır.  Size sunacağım yılsonu bilançosu, Medya Takip Merkezi (MTM) tarafından hazırlanmış yıl içi kent etkinlikleri ve etkin iş insanlarının medyada ne sıklıkla yer almalarının sıralanmış halidir.

Medya Takip Merkezi, 1999 yılında İstanbul’da bir ofis açarak faaliyete başlamış bir kurumdur.  2006 yılında da ikinci şubesini Ankara’da açmıştır.  Halen İstanbul’un her iki yakasında birer şubesi yanında; Ankara, İzmir, Bursa, Konya, Samsun, Adana ve Gaziantep şubeleri ile dört bini aşkın medya organını izlemektedir.  150 çalışanı vardır.  Almanya ve Azerbaycan büroları ile de yurtdışına açılmaya başlamıştır.

MTM, medyanın yazılı ve dijital olarak birçok unsurunu izlemektedir.  Medya takibi dışında Medya Bilgi Rehberi, Etkinlik Takvimi ve On-line TV Arşivi çalışmaları da vardır.

MTM, 2014 yılında 25.701etkinliği izlemiştir.  Bu etkinlikleri bir sıraya koyarak, sosyal alanda en etkin iller adı ile bir liste hazırlamışlardır.  Buna göre;

-       İstanbul, 12.395 etkinlikle birinci,

-       Ankara, 3.427 etkinlikle ikinci;

-       İzmir, 1.593 etkinlikle üçüncü sıraya yerleşmişlerdir.

Mersin ise, 296 etkinlikle ülke genelinde 9. sıraya oturmuştur.

Her ne kadar adı sosyal etkinlikler olsa da, etkinliklerinde kendi aralarında bir sınıflaması yapılmıştır.  Böylece;

-       İlk sırayı müzik, eğlence ve spor etkinlikleri;

-       İkinci sırayı kültür-sanat etkinlikleri;

-       Üçüncü sırayı da siyasi etkinlikler almış bulunmaktadır.

Merak edilebilineceği için hemen eklemek isterim ki, 2014 yılında MTM tarafından izlenebilen spor etkinliklerinin sayısı 2.186 tanedir.

MTM, sosyal etkinliklerin yanı sıra, iş dünyası ve iş dünyasının öne çıkan iş insanlarını da takip etmiştir.  Elde edilen verilere göre, iş dünyasının adı en çok geçenleri şöyledir;

Kadın iş insanları kategorisinde;

-       Güler Sabancı, 5.869 izlenimle birinci,

-       Ümit Boyner, 3.071 izleme ile ikinci,

-       Vuslat Doğan Sabancı ise 2.259 izleme ile üçüncü sırayı almışlardır.

Erkek iş insanları olarak;

-       Ali Ağaoğlu, 18.234 kez medya organların yer alarak birinci;

-       Aydın Doğan, 13.696 izlenme ile ikinci;

-       Süreyya Ciliv, 11.894 izlenme ile üçüncü olmuşlardır.

MTM, Sivil Toplum Kurumları Liderleri arasında da medyaya konu olmaları üzerinden bir araştırma yapmış ve sonunda da şöyle bir sıralama ortaya çıkmıştır;

-       Rıfat Hisarcıklıoğlu, 35.004 izlenme ile birinci;

-       Şemsi Bayraktar, 32.712 izlenme ile ikinci;

-       Bendevi Palandöken ise 24.683 izlenme ile üçüncü olmuşlardır.

***

MTM, siyasi kişilerimiz konusunda henüz bir sıralama yapmamış veya yapmışsa da henüz yayınlamamıştır.  Ancak, AK-ŞAKA olarak tartışılmaz kanaatimize göre Sayın Tayyip Erdoğan’ın en birinciye geleceği konusunda en küçük bir kuşkumuz yoktur.

MTM, ülkemin vatandaşlarını teker teker incelemek fırsatını bulamamıştır.  Eğer böyle bir çalışma olabilse idi, herhalde son sırayı alabilecek kişiler de ortaya çıkarılabilirdi. Ki bu önemsenmeyen kişiler, medya organlarının kendilerini izlemeye değer bulamadığı insanlarımız olarak tarafımızdan sıralandılar ve son grup kişiler olarak; sigortasız asgari ücretle çalışmaya razı olan işsizler, başlarını öne eğerek düşünmekten enselerini karartmış beyaz yakalı aydınlar ve bazılarının özel yerlerinin kılı olmaya hevesli göbeğini kaşıyan bir başka tür insanlarımız kanımızca son sırayı kimseye kaptırmazlardı!..

“M.S. 2015 !” Başlarken

M.S. 2015 tarihinin kanımca kayda değer ilk olayı, 5 Ocak günü toplanacak T.B.M.M.’nin Yolsuzluk Komisyonu kararı olacaktır.  Sayın Başbakan; “ Hırsızlık yapanlar kardeşimiz olsa bile kolunu keseriz !” buyurunca, AK-ŞAKA tüm saflığı ile dört eski bakanın da kollarının kesileceğini anlamını çıkarmıştı.  Kendi kendime saf saf ne yani “Kollarını da Kesecekler mi ?!” diye sormuştum.

Anlaşıldığı kadarı ile Sayın Tayyip Erdoğan buna razı gelmemiştir.  Bırakın kolların kesilmesini, dört eski bakanın Yüce Divan’a bile gönderilmeden dosyaların kapatılması talimatını vermiştir. 

Ahmet Davutoğlu da uzlaşmacı kimliğine (!) yenik düşerek, ‘emriniz olur’ demekle, hemen komisyon başkanını arayarak karar gününün ertelenmesini istemiş.  İşbu rica üzerine de Sayın Hakkı Köylü (ki komisyon başkanı olurlar), toplantıyı ertelemiştir.

Komisyonun AKP’li üyelerine ve oylamaya katılacak tüm AKP grubuna da kolaylık olsun diyerek Diyanet İşleri Başkanlığı, yolsuzlukların devletin bütçesine zarar vermeyen bir eylem olduğu için hırsızlık sayılamayacağını açıklamıştı. Derken devreye bir ulema girdi ve Prof. Hayrettin Karaman kendince bir fetva üretti; “Yolsuzluklar hırsızlık değildir!”.

Artık belli olmuştur, M.S. 2015’te ilk politik algı ortaya konmuş ve dört eski bakan kollarının kesilmesine gerek olmadığı gibi Yüce Divan yargılanmasından da yırtmışlardır.

Bazı saf vatandaşların ve tabii ki saftirik AK-ŞAKA’nın yolsuzlukların hırsızlık sayılabileceği konusundaki “makul şüphe algısı” böylece temize çıkmıştır!

M.S. 2015’te kanımca ikinci önemli olgu, Sayın Cumhurbaşkanı’nın Bakanlar Kurulu toplantısını Beştepe yerleşkesinde yaparak kabineye başkanlık edeceği 19 Ocak günlü toplantıdır. 

Anayasa yönünden bu hakkının olduğunu biliyoruz Sayın Erdoğan’ın.  Yine de, bu hakkın kullanılmasına ilk karşı çıkan Bülent Arınç Bey’in, hemen alışıldık ‘U’ dönüşü yaparak bu toplantıyı olağan karşılamasına azıcık şaşırmış bulunuyorum.  Sanırım, bu dönem sonu üç devrelik milletvekilliği biten sayın siyasetçilerin, bu kez Beştepe yerleşkesinde bir masa sahibi olmak beklentileri tavan yapmış görünüyor!

Bu konu ile daha derine inebilmek şansımın olmadığını ve beklenmedik bir sabah vakti “makul şüphe” sanığı olmak istemediğim için konuyu burada kesmemin doğru olacağını siz okurlarımın takdirine sunuyorum.

M.S. 2015 için kanımca en değerli yaklaşımı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, Saygı Öztürk ile yaptığı mülakatta sergilemişti.  Kılıçdaroğlu; “Ülke iç savaşa doğru gidiyor.  Ülkemiz kanlı sonuçları olabilecek bir parçalanmaya yürüyor!” mealinde konuşarak, tedirginliğini bizlerle paylaşmıştı. 

Acaba bizler de aynı tedirginliği yaşamıyor muyuz?!.

İşin güzel tarafı, gazeteci Ali Bulaç, Abdürrahim Karslı’yı tanık göstererek Abdurrahman Dilipak’ın AKP’nin kuruluşu konusundaki yorumunu ve bilgisini yazıya döktü yakında.

Abdurrahman Dilipak; “AKP bir proje partisi olarak kuruldu !”, diyor!

Evet; A.B.D., İngiltere ve İsrail üçlüsü, AKP’yi bir orta-doğu projesi olarak kurmaya karar veriyorlar.  Kurucularına, yani başta Sayın Tayyip Erdoğan’a önerileri şöyle;

-       Sizi iktidara taşıyalım;

-       Size karşı olanları kumpasla elimine edelim;

-       Size yeterli finansal destek sağlayalım.

Bu üçlünün bazı somut talepleri de var.  Şöyle;

-       İsrail’in güvenliğini garanti edin;

-       BOP uyarınca sınırların değiştirilmesine yardımcı olun ve rıza gösterin;

-       İslam dinini yeniden yorumlayarak ‘Ilımlı İslam’ düzenine liderlik edin.

Abdurrahman Dilipak, AKP İktidarı’na ve partililere yakındır.  Bu nedenle söylediklerine inanmak gerekir.  Aslına bakılırsa 12 yılın geçmişi bu projenin yürürlükte olduğuna da kanıttır.  Geleceği de farklı düşünmemek gerekir korkusundayım.  Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun yaklaşımlarını bu gerekçelerle doğru bulmamak olası değildir.

Bu arada “Van minute ve Mavi Marmara” gibi şova dönük eylemleri de projenin aracıları olarak düşünmek gerekir.  İç siyasete yön verebilmek ve Arap Dünyası’na şirin görünmek eylemleri olarak düşünüyorum.

M.S. 2015’te bizi bu zorlukların beklediğini anlamak için falcı olmamız gerekmiyor.  Acaba çözüm nedir?  Milli Merkez mayası tutmadı.  Şimdi de Sayın Ümit Zileli’nin yorumu gibi acaba “Cumhuriyetçi Cephe”  adımı tutar mı?!  Göreceğiz!

Nasreddin Hoca, Timur’un fillerinin köyün bahçe ve bostanlarını alt üst etmesi üzerine yakınan köylülere önderlik etmek üzere yola çıkmıştır.  Arkasında da köyün tüm ahalisi yer almaktadır.  Timur’un çadırına yaklaştıkça, Hoca’yı izleyenler korkarak yavaştan tüymeye başlarlar.  Hoca, Timur’un karşısına çıkınca, bakar ki tek kalmıştır.  Ve Timur’a şöyle der; “Köylümüz sizin fillerden çok memnun kaldı.  Acaba Sayın Timur birkaç tane daha göndermez mi diye beni sözcü seçtiler!”.

Umarım ve dilerim; Cumhuriyetçi Cephe önerisi de Milli Merkez gibi kadük kalmaz!...Yazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(Mersin İmece)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>