YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    Su, ekmek, metro
/**/ Yazar: FATİH ÖZGÜR | Tarih: 15/03/2009 | Saat: 16:25

Günümüzde artık hiçbir hizmetin, bedelini ödenmeden olmayacağını bilmeyen kalmadı. Bu itibarla Adana hemşerilerinin, seçmen olarak oylarına talip adayların vaatlerini kaynakların gerçekçiliği yönünden değerlendirmeleri, inanmak için çok gereklidir.

İçinde bulunduğumuz süreçte Adana Büyükşehir Başkan Adaylarının programlarının gerçekçi ve inanılır olmaları yönünden kaynak meselesi çok daha önem kazandı. Zira Adana Büyükşehir Belediyesi Türkiye’nin en fazla borçlu ikinci belediyesi; Üstelik pek çok geliri karlı olmayan metro yatırımına tahsis olunmuş!

Oysa Sayın Durak “partisinden çok oyu olan kişi” konumunu “ucuz ekmek” ve “ucuz otobüs” gibi yoksul semtlerdeki hemşerilerimize sağladığı “sübvansiyonlu” hizmetlere borçlu, biliyoruz.

Durak, şimdi bu desteklere bir de Çatalan suyunu “şişeleyip” satarak elde edeceği ek gelirle kabarık su faturalarını ucuzlatma vaadini ilave etti. Ancak AKP milletvekili Dengir Fırat’ın açıklamalarından anlaşılıyor ki burada çok ciddi sorunlar var; şöyle ki:

1) Çatalan Barajı (ve suyu) Büyükşehir Belediyenin değil DSİ’nin. DSİ sadece o baraj suyunun Adanalılara ASKİ vasıtasıyla kullandırılması için sözleşme yapmış. Baraj suyunun  Belediye tarafından şişelenip satılarak gelirinin ASKİ tarafından kullanılması, Fırat’a göre, ilk önce bu yönden olanaksız.

Yani eğer Durak Çatalan suyunu şişeler ve ihraca kalkarsa bu, kentinden BOTAŞ boru hattı geçen bir belediyenin boru hattından akan petrolü varilleyip satmasına benzer bir durum olurmuş!

2) Çatalan suyunun, başka hiçbir mahzur olmasa bile şişelenip AB ülkelerine satılması için önce suyun niteliklerinin AB otoritelerince incelenip onaylanması gerekmiş ve bu konuda yapılan bir görüşme vb. de yokmuş!

Yani bu durumda Durak’ın “su ihracatıyla ek kaynak üretmek” fikri ancak bir “düşünce”den ibaret…

3) Daha da önemli bir başka mahzur ise: Metro için kredi alınırken ASKİ su gelirleri metro için alınan krediye “Teminat” ve geri dönüş için “Kaynak” gösterilmiş ki; şayet Çatalan Barajının suyunu satmak kabil olsa bile geliri Metro kredisine gidecekmiş. Yani “suyu ucuzlatmak için” tasarrufu olanaksız!

Bir yanda elan Büyükşehir Belediye Başkanı olan Durak öte yandan İktidar Partisi AKP Milletvekili Dengir Fırat; Her ikisi de sözlerine, tersine bir somut kanıt olmadıkça inanmamız gereken saygıdeğer kişiler...

Ancak ortada, aynı konuda birbirinin taban tabana zıttı iddialı sözler.

Ve bu birbirini nakzeden durumlardan hangisi doğru, bilmeye ihtiyacı olan Adanalılar var; asıl önemlisi, oy vererek beş yıl için Belediye iktidarını belirleyecek bu Adanalılar, oylarını kullanırken gerçekleri bilmeye hak sahibi değiller mi?

Bu tartışmalar vesilesiyle öğrendiğimiz bir başka önemli sorun da “Metro” meselesi; Dengir Fırat açıklamalarında, zamanın Hazine Bakanı Babacan’a atfen “Metro fizibilitesini yitirdi. Bilet ücreti 10 $ olsa bile kendisini ödemez” değerlendirmesini aktardı. Gerçi Sayın Fırat’a neden bu açıklamaları zamanında yapmadığını sormak gerek ama gerçeği geç de olsa öğrenmek faydadan uzak değildir.

İşte bu haklı gerekçeyle önerimiz, Adaylar samimiler ve söylediklerinin arkasında duracak durumdaysalar muhakkak bir “açık oturum”a çıkıp yukarıdaki gibi meseleleri aydınlatmalıdırlar.

Kimsenin kuru ve boş laflarla Adanalıyı yanıltmaya hakkı olamaz. Kimsenin, çok değil 25 gün sonra ortaya çıkacak gerçeği örterek seçmenin oyunu yanlış beyanla isteme hakkı yoktur. Adanalı özellikle “Ucuz ekmek, Otobüs ve Su ile Metro” gibi yaşamsal önemdeki konular başta, gelecek döneme dair vaatleri değerlendirmek için iddialı adayların ortak toplantısında bir hesaplaşmayı izlemelidir…                                 [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>