YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

TÜRKÇEMİZ
/**/ Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 30/09/2014 | Saat: 12:51

Karamanoğlu Mehmet bey Anadolu da yaşayan önemli beyliklerden Karamanoğulları beyliğinin ikinci beyi, Kerimmüd’din Karaman’nın oğludur. Doğum tarihi tam olarak bilinmesede 1280 senesinde öldüğü bilinir . Beyliğin bayrağını pek fazla kimsenin hatırladığını düşünmemekteyim . Bu nedenle bu bayrağı tarif etmeye çalışacağım. Bayrakta renk mavi ve bayrağı yarıdan ayıran mavi bir dikey blokta sol üst ve altları köşelerinde çeyrek daire olarak beyaz boşluklar bulunmaktadır. Bayrağın diğer yarısında ise altı köşeli  Israil’in bayrağındaki yıldız şekli bulunur. Bu şekil  Osmanlı tabiri ile ‘’ Mühr-ü Süleyman’’ diye anılır. 

 

Karamanoğuları orta asyadan gelen AVŞAR Türklerinden Anadoluya göçeden Türk boyudur. Osmanlı Devletinin var oluş döneminin başlarında Konya, Niğde, Adana, Kahraman Maraş, Gaziantep  yörelerinde hükümranlık ettiğini biliriz. Aslında Beylik kurulduğunda ERMENEK bu beyliğin uzun süreli baş şehri olarak ortaya çıkar. Genelde tarımla uğraşan halk beylikte rahatsızlık yaşar. Çünki halk kendi aralarında konuşurken Türkçeyi kullanır, Devlet işlerinde Arapça hakim olarak kullanılırdı. Sanat ve Edebiyat dili ise bu iki dilden gayri Farsça ağırlıklı olarak kullanılmakta idi.

Halk nerede ne yapacağı, hangi dili nerede kullanacağını kimi zaman şaşırır, bu kargaşalıkta, şaşkınlık içinde ne yapacaklarını bilemezlerdi. Kadı karşısında Arapça, yazılan hukuk Farsça, kullanılan dil Türkçe olduğundan Devlet işi yürümez, halk parişan hani derler ya ‘’ İki Cami Arasında Bi Namaz’ işte durum aynen bu şekilde hayat sürerken, Karamanoğlu Mehmet bey bir ferman çıkarır. Ferman konuşulan ve kullanılan dil ile ilgili. 12 Mayıs 1277 de söylenen bu fermanın, çok anlamlı olduğunu düşünmekteyim.

‘’Şimden Gerü Hiç Kimesne Divanda Dergahta Bergahta ve Dahi Her Yerde Türk Dilinden Özge Söz Söylemeye  ‘’

Bu fermannın devamında şu sözler söylenir:

-                Bundan geru Divanda,bargahta, mecliste ve meydanda Türkçeden başka dil kullanılmaya

-                Şimden gerü hiç kimesne divanda, dergahta, bergahta, mecliste meydanda ve dahi her yerde Türk dilinden özge söz söylemeye

-                Şimdengerü hiç gimesne kapıda,divanda mecliste seyranda Türk dilinden özge söz söylemesinler,

-                Şimden girü hiç kimesne kapuda ve divanda ve mecalis ve seyranda Türki dilinden gayri dil söylemeyeler

Aradan geçen 737 sene sonrasına bu gün dilimizin geldiği yere bir bakarmısınız. Her türlü etkiye kapılan dilimiz, bu gün bilgisayar teknolojisi sayesinde bilimde, ilimde, gelişmiş ülkeleri geriden takip ederek her geçen gün  yozlaşmakta olduğunu görmekteyiz. Hatta yozlaşan bu dilimize yabancı kelimeler o kadar hakim olmaktaki, kullanılan kelimeler bilinçli bilinçsiz de sarf edilmektedir. Hatta bu kelimeleri siyasiler çok yalnış kullanmakta olduğunu üzülerek izlemekteyiz.

Geçtiğimiz günlerde bir önemli kişi, Türkiye’nin yeni tanıtım afişini takdim ederken ‘’Discover The  POTANTİAL’’ cümlesindeki  POTANTİAL kelimesini kendi düşüncesine göre GÜÇ olarak tarif etmekte. Hani Ak Denize WHİTE SEA  dermiş gibi birşey olsa gerek.  Bu kelimeyi anlatan yabancı kaynaklı bir cümle çok hoşuma gider, söylendiği gibi aynen vermek isterim:  ‘’ POTENTİAL means nothing, if you don’t do anything with it.’’   Kaynağı kullanmıyorsanız kaynak hiç bir şey ifade etmez. Aslında ülkeyi yönetenler, ülkedeki öz Türkçe kaynağının hızlı bir şekilde yok olduğunu keşfetseler, Ülke elden gittikten sonra kimseye fayda sağlamıyacağı aşikar, diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer     

Karamanoğlu Mehmet BeyKaramanoğulları'nın ikinci beyi Kerimü’d-din Karaman’ın oğludur. Doğum tarihi belli olmayıp ölümü 1280’dir. Mehmet Bey askerî ve idarî yönden bilgili bir devlet adamı idi. Bilim adamlarını etrafına toplayıp onlara büyük önem vermiştir. Dil Devriminde Atatürk'e ilham kaynağı olmuştur.

XIII. yüzyıl ortalarında Selçuklular, genellikle edebi dil olarak Farsçayı, devlet işlerindeArapçayı kullanırlardı. Halk ise öz dilleri olan Türkçeyikullanıyordu. Mehmet Bey millet olarak birlikte yaşamanın ilk şartı olan dil birliğinin sağlanmasının gerekliliğine inanıyordu. Bu birliği gerçekleştirmek için Toroslar üzerinde yaşayan bütün Türkmen boylarını çevresinde toplayarak bir ordu oluşturdu.

Karamanoğlu Mehmet Bey'in Türkçe kullanımı ile ilgili sözünü konu alan Milli Piyango Bileti.

"Şimden gerü hiç gimesne divanda, dergahda, bergahda ve dahı her yerde Türk dilinden özge söz söylemeye."

Günümüz Türkçesi ile "Bugünden sonra hiç kimse divanda, dergahta, bergahta, mecliste ve meydanda Türkçeden başka dilde söz söylemesin." 13 Mayıs 1277

13 Mayıs1277

Üzerine gönderilen Selçuklu ve Moğol kuvvetlerini büyük bir yenilgiye uğratarak Konya’ya girdi. Burada yaşayan Selçuklu Türkleri, Karamanoğulları ile birlik oldular.

Kısa zamanda Konya vilayeti ve bazı çevre iller Karamanoğullarının hâkimiyeti altına girdi. Daha sonra Selçuklu Sultanı İzzettin Keykavus’un oğlu Gıyaseddin Siyavuş’u başa geçiren Mehmet Bey’in kendisi de vezir oldu. İlk önceleri Moğol baskısına başarı ile karşı koymasına birçok kere galip gelmesine rağmen, daha sonraki çarpışmaların birinde iki kardeşi ile beraber öldürülmüştür. İdareciliği sırasında Türkçeyi resmi dil olarak ilan eden fermanını vermiştir. Bu fermanda “Bugünden sonra divanda, dergâhta ve bargâhta, mecliste ve meydanda Türkçeden başka dil kullanılmayacaktır.” diyerek siyasî ve askerî bir zafer değil aynı zamanda kültürel bir zafer kazanmıştır.

Karamanoğlu Mehmet Bey'in (bu fermanı Karamanoğlu Mehmet Bey'in çıkarmadığını savunan Tarihçiler bulunmaktadır) Türkçe kullanılması ile ilgili (13 Mayıs 1277 tarihinde olduğu düşünülmektedir) fermanı aşağıdaki gibi verilmektedir. Değişik kaynaklarda farklı şekilde belirtilmiştir : 

•Şimden gerü hiç gimesne divanda, dergahda, bergahda ve dahı her yerde Türk dilinden özge söz söylemeye

 

•Bundan geru divanda, dergahta, bargahta, mecliste ve meydanda Türkçe'den başka dil kullanılmaya

 

•Şimden gerü hiç gimesne divanda, dergahda, bergahda, mecliste, meydanda ve dahi her yerde Türk dilinden özge söz söylemeye

 

•Şimdengerü hiç gimesne kapıda, divanda, mecliste , seyranda Türk dilinden özge söz söylemesinler

 

•Şimden girü hiç kimesne kapuda ve divânda ve mecâlis ve seyrânda Türkî dilinden gayri dil söylemeyeler" (Yazıcızade Ali tecrümesi)

 

Bugünün Türkçe'si ile yine farklı şekilde çevrilmektedir : 

•Bu günden sonra hiç kimse divanda, dergâhta, barigâhta, mecliste ve meydanda Türkçe’den başka dil konuşmayacak

 

•Bundan sonra divanda, dergâhta, bargâhta, mecliste ve meydanda Türkçeden başka dil konuşulmaya

 

•Bugünden sonra hiç kimse divanda, dergahta, bergahta, mecliste ve meydanda Türkçeden başka dilde söz söylemesin (konuşmasın)

 

•Bugünden sonra divanda, dergâhta ve bargâhta, mecliste ve meydanda Türkçeden başka dil kullanılmayacaktır

 

•Bugünden sonra hiç kimse sarayda, divanda , meclislerde ve seyranda Türk Dili'inden başka dil kullanmaya

 

•Bugünden sonra hiç kimse divanda, dergâhta, bargâhta, mecliste ve meydanda Türkçeden başka dil konuşmayacak (Mürsel Öztürk tecrümesi)[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>