YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    ALİ ALPER ÇETİN

Sayın Valim! Bu projelerin vebali kimin?
/**/ Yazar: ALİ ALPER ÇETİN -ÇUKUROVALILAR DERNEĞİ ONURSAL BAŞKANI | Tarih: 18/08/2014 | Saat: 22:57

Çukurovalılar Derneği Onursal Başkanı Ali Alper Çetin, Ankara’da “Çukurova Konuk Evi ve Kız Yurdu Projesi” ile “Başkentte Çukurova Günleri ve Fuarı” projelerimize geçmiş dönemlerde Adana Valisi İlhan Atış ve daha sonraki Vali Hüseyin Avni Çoş duyarsız davranmışlardır. Ancak yeni Valimiz Mustafa Büyük yıllardır yakından takip ettiğimiz bir büyüğümüz. Çok başarılı hizmetleri olmuştur. Adana’nın bu sorununu çözeceğine de inanıyoruz.

Başkan Ali Alper Çetin açıklamasında; “Çukurovalılar Derneği, tarih boyunca “Çukurova” diye anılan Adana-Mersin-Hatay-Osmaniye İllerini temsil etmekte olup, Anayasamızdaki vatanın bölünmezliği ilkesi ile faaliyetlerine Ankara’da devam etmektedir.

Derneğimiz; bölgemizin 50 yüksek öğrenim öğrencisinekarşılıksız burs olmak üzere, 495 öğrenciye de mali ve sosyal destekle birlikte, yurt, ev gibi barınma sorunlarının yanında staj ve sağlık sorunlarına da  katkılar sağlamaktadır. Ayrıca Bölgenin belde belediyelerine etüt-proje, fizibilite gibi teknik konularda destekler vermekte olup konferanslar, bilgi şöleni ve eğitim faaliyetlerimizin yanında derneğimiz yayınlamakta olduğu Çukurova Lobisi isimli aylık bölgesel, süreli kültür sanat dergisi ile de yine hizmet vermektedir

Çukurova Lobisi isimli kültür-sanat dergisi; Bölgemiz kültürünü gelecek kuşaklara taşımakta, bölgenin tarihi ve kültür varlıklarını, doğal güzelliklerini tanıtmakta olup, tanıtım ile birlikte bölge turizmine de katkı sağlamaktadır.

 Çukurovalılar Derneği, Mersin, Hatay, Osmaniye, Ceyhan derneklerini “Çukurova Dernekler Federasyonu” nu oluşturmak için bir araya getirmiş ancak kişisel bencillikler, mensubiyet duygusunun zayıflığı nedeniyle başarılı olamamıştır. Derneğimiz, ileri ki dönemlerde ise bunun gerçekleşeceğine inanmaktadır.

 Bu proje ile ;birbirlerinden habersiz olan birçok dernek, düzenlenecek olan etkinliklerde bir araya gelme şansı yakalayacaktır. Üniversite eğitimleri için Ankara’ya gelen öğrencilerin yurtihtiyacına cevap verecek olması, projenin bilhassa önemini arttırmaktadır. Ayrıca bu yapı Çukurovalı Sivil toplum kuruluşlarını bir araya getirecek bir yapı olacaktır. Sahipsizlikten, mensubiyet duygusunun düşük olmasından birçok Çukurova odaklı sivil toplum kuruluşu kapanmak mecburiyetinde kalmıştır. Bu nedenle Lobi oluşturma çalışmaları ise çok gecikmiştir.

 Söz konusu Çukurova Konuk Evi ve Kız Yurdu projesi, mülkiyeti Adana Valiliği Özel İdarenin olan ve yıllardır boş bir şekilde atıl duran Kızılırmak Sokak No: 65 Kocatepe-Ahmetler/Ankara adresindeki beş katlı binasıdır. Bina Çukurovalılar Derneğine tahsis edilir veya kiralanırsa proje hayata geçirilebilir. Diğer taraftan binanın Dernek tüzel kişiliğine tahsis edilmesi halinde, Halk Bankası ile mezkûr yurt binasının tefrişini yapması hususunda mutabakat sağlanmıştır.

Üniversitelerimizde son iki yıldır bölüm öğrenci kontenjanlarının %20 artırılmasına karşın, öğrenci yurtlarında kontenjan artışının olmaması, Çukurovalılara ait kız öğrenci yurdunun bulunmaması, kız öğrencilerimizin sorunlarını daha da derinleştirmiştir.  Derneğimize bu konuyla ilgili başvurular da giderek artmaktadır. Söz konusu taşınmazın Çukurovalılar Derneğine tahsis edilmesi durumunda, Dernek tüzel kişiliği adına ve hesabına işletilmek üzere Kız Öğrenci Yurdu ve Kütüphane olarak hizmet verecektir. 

 Projenin tam olarak tanıtımın yapılması, Çukurovalılar tarafından benimsenmesi ve projeye olan güvenin artırılması için yürütülecek çalışmalar ile ilgili Çukurovalı bürokratlar ve milletvekillerinin bir araya getirilmesi, Ayrıca sivil toplum kuruluşlarını bir araya getirebilecek yeni bir yapının kurulması ve bu yapının, uygun görüldüğü takdirde Prof. Dr. Taciser Onuk başkanlığında Prof. Dr. Mehmet Demir ve Adana Valimizin görevlendireceği Adana Vali Muavinlerden birinin oluşturacağı komisyon marifetiyle yürütülmesi düşünülmektedir. Bu nedenle mezkûr projede yer alacak değerli kişilerin ve bölgemizi birleştirici bir yapının oluşturulabilmesi için Çukurovalı Dernekler Federasyonun kurulması ile ilgili Kurucu Başkan ve Başkan Vekili olması nedeniyle Prof. Dr. Taciser Onuk ve Prof Dr. Mehmet Demir ile projede güç birliği sağlanacaktır. Böylece Lobi güçlenecek, federasyon Çukurovalıların vazgeçilmez dinamiği olacaktır.

Çukurovalılar Derneği, bölgemiz bürokratları, akademisyenleri ve işadamlarını bir araya getirebilecek potansiyele sahiptir. Çukurovalı milletvekillerinin düzenlenen etkinliklere tam kadro katılamadığı, katıldıkları takdirde de kısa süre sonra ayrıldıkları gözlenmiştir. Çukurovalı Milletvekilleri düzenlenecek herhangi bir etkinliğe tam kadro katılacaklarını garanti edebilirlerse; Çukurovalı bürokrat, akademisyen, iş adamları ve dernek yöneticileri de o etkinliğe tam kadro katılacaktır. Böylece yerel yöneticilerin de desteği alınmış olacaktır.

Bu birliktelik, daha önce birkaç kez engellenmiş olan “Başkentte Çukurova Günleri ve Fuarı” projemizi de gerçekleştirmeye vesile olacaktır.

Son 34 yıldır siyasette ve bürokraside Çukurova’nın ivmesi çok düşükolmuştur. Şu anda bölgemizin tek bakanı bulunmaktadır. 2012 ve 2013 yıllarında Adalet Eski Bakanımız Sadullah Ergin ile bu proje için görüşme yapılmış ve desteği alınmıştır. Ancak, Ekonomi Eski Bakanımız Zafer Çağlayan ise randevu talebimize aylarca cevap vermemiştir. Hem de randevu talebi birkaç kez yenilenmesine rağmen…Bu da gösteriyor ki; bölgeye dışarıdan gelip milletvekili seçilen ve bakan atanan milletvekilleri bölge meselelerine çözüm üretmiyorlar ve bizleri sahiplenmiyorlar. Şimdi Bölgemizin tek bakanı olan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in bu projelere destek vereceğini umuyoruz.

Çukurova Konuk Evi ve Kız Yurdu projemizi;  Adana Valimiz Sayın Mustafa Büyük’ün yapıcı bir şekilde değerlendirerek işleme alacağı ümidindeyiz. Bölgemiz için çok hayırlı olacak bu projeye, Adana İl Özel İdare Genel Sekreteri inşallah olumlu bir şekilde yaklaşacaktır. Aksi takdirde, konunun ilgilileri tarihi sorumluluk altında kalacaklar ve vebali çok ağır olacaktır. Başarı ise, birlikte hepimizin olacaktır.

Sonuç: Bu proje ve birlikteliğin getireceği Federasyon, hem Çukurovalıların sorunlarına çözüm bulma aşamasında önemli rol oynayacak hem de sivil toplumun, Çukurova’nın gelişimi konusunda söz sahibi olmasını sağlayacaktır. Takdir edersiniz ki valiler, milletvekilleri ve belediye başkanları sürekli değişebilirler. Sivil toplum hareketinin güçlü bir sesi olacak olan federasyon ise Çukurova’nın ve Çukurovalıların değişmez bir dinamiği olacaktır”

 Ali Alper ÇETİN

Çukurovalılar Derneği

Onursal Başkanı

NOT: bilgi@adanafikirplatformu.org adresini gönderdiğim fotoğraflarda koyulabilir.

Saygılar sunuyorum.

 Yazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(cukurovader@cukurovader.org.tr adresli web sitemiz.)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>