YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    EKMELİZASYON
/**/ Yazar: MEHMET ALTIOK | Tarih: 13/08/2014 | Saat: 20:22

10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine bir de muhalefetin durumu gözüyle bakalım.

Hükümette olanlar tek adama oynamış ve gereğini yapmıştır. Sosyal medya ile ayan , beyan açığa çıkan tüm çıkar ilişkileri, yolsuzluklar, hukuka aykırılıklara rağmen ‘’milletin adamı’’ %52 ile köşke oturmak üzeredir. Seçim sonuçlarını matematik oyunları ile kimse irdelemesin, galip bellidir.

Oysa ‘’çatı aday’’ ile isimlendirilen ve muhalefetin üçgenler , vektörel analizlerle ifade ederek millete sunduğu formüllerle girilen seçim kaybedilmiştir.

Sorumlular kesin bilinmektedir.

Muhalefet çevrelerindeki liderler , içinde bulundukları durumu değiştirmeye niyeti olmadığından dostlar alışverişte görsün diye seçime girmiş ve bilerek kaybetmişlerdir.

Buna ‘’EKMELİZASYON’’ politikası diyorum.

Her şey apaçık ortadadır. Büyük bir senaryonun parçası olarak muhalefet, istediği sonucu almış ve büyük bir oy oranı ile muhalefette kalmayı başarmıştır.

Ülkemizde iktidara sahip olanlar (hükümeti kastetmiyorum) en çok korktukları milletin uyanışını ‘’ekmelizasyon’’ ile önlemişlerdir.

Seçim adı altında bir orta oyunu oynanmış, kayıkçı kavgası yapılmış ve halkın talep ve özlemleri yine bir başka bahara kalmıştır. Ekmelizasyon, muhalefet yapıyormuş gibi davranmaktır. Ekmelizasyon, zaten hükümette olan dünya görüşünü savunmakta ve öyle yaşamakta iken seçim yarışına girmektir. Ekmelizasyon, gezi gençliğinin amaç ve ruhunu öldürmeye yönelerek uslu durun, kabullenin mesajı vermektir.

Ekmelizasyon, yıllarca Sn. Baykal gibi davranarak muhalefetmişim gibi yaşamaktır. Sonra bir kaset için bütün şantajlara boyun eğip halkın değer ve yargılarını önemsememektir.

Ekmelizasyon, koca bir ulusun sosyal demokrasi geçmişini , ilke ve devrimlerini hiçe saymak, unutturmak için hükümete rakip gibi görünmektir.

Hiç mi belgesel izlemiyor, doğanın verdiği dersleri önemsemiyorsunuz. Hayvanlar aleminin kralı aslan bir kirpi gibi davranabilir mi? Balıklar dağ başında , kartallar okyanus diplerinde yaşayabilir mi? Mızrak çuvala sığmaz. Kırk yıllık kani olur mu yani?

Buna rağmen sizin adayınıza on beş milyon seçmen destek verdi. Böylesine büyük bir toplumsal muhalefeti ne uğruna harcayacaksınız? Ortadoğu’da devletler dağılıp yeniden doğarken bu milleti kim ayakta tutuyor? Bu on beş milyon seçmenin azim ve kararlılığı olmasa ayakta kalma ihtimalimiz var mı?

Ekmelizasyon, bir büyük güç olan sosyal demokrat çoğunluğun gücünü kırmış , gelecekten beklentilerini yerle bir etmiş, inançlarını ayaklar altına almıştır. Hangi karar mekanizmaları ile ‘’çatı adayın’’ belirlendiği dahi bilinmemektedir. Ne hesaplar yapıldı açıklanmamaktadır.

Ekmelizasyon, kabul etmediği adaya oy vermek için tıpış , tıpış gitmek zorunda kalmak durumudur. Ve bunu da ekranlarda halkın yüzüne söylemektir. Milletin adamı dahi halka böyle bir hakarette bulunmamıştır.

Ekmelizasyon, laik gibi görünen fakat inançları gereği din eksenli devlet yönetimini arzulayan aday göstermek demektir. Dünya işlerini dini motiflerle yönetmeye çalışmakta olduğu zaten aşikardır. Bakmayın siz anıtkabir ziyaretlerine.

Ekmelizasyon, kendi halkının gücüne ve sosyal demokrasiye inanmayan bir duruştur. Gerçekleri saklayıp halkı aldatan bir seçime zorlamak , bu oyunun içinde rol almaktır.

Sonuçta ‘’ekmelizasyon’’, görevini tamamlamış, istediği adamı köşke göndermiş, iktidara dokunmamıştır. Bir sonraki hikaye için görevler hazırlanmakta ve genel seçimde stepne aranmaktadır.

Umarım seçmen bu kez daha uyanık davranır ve ‘’ekmelizasyon’’ taraftarlarına gereken cevabı verir.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>