YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    Ah bir Tramvayımız olsa idi, ne de yakışırdı Anadolu'muza
/**/ Yazar: GÜRKAN DOGRU | Tarih: 17/01/2009 | Saat: 13:25

Prof. Dr. Cengiz YETİŞ’in, Adana Fikir Platformu’nda 02/12/2008 tarihinde yayınlanmış  (http://www.adanafikirplatformu.org/admin/makale.php?id=234 ) “ADANA RAYLI SİSTEM VE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ” başlıklı ve özenle yazılmış haberini büyük bir titizlikle okudum ve okuduklarımdan anladıklarımı aktarmak istiyorum.

Bir belediye başkanının kamu yararını gözetmediğini, hatta hiçe saydığını düşündüğüm bakışını hayretler içerisinde gözlemledim. Bütün kurumlar büyük bir iş birliği ile çalışarak bu projeyi hayata geçirebilecekken, bir başkan anlamsız, açık olmayan, anlaşılamayan yaklaşımlarıyla bir yerlerden zaman kazanmaya çalışıyor. Sonunda da bir gün yapılan bir toplantıya Sayın Prof. Yetiş de çağrılıyor ve ne olduğu belli olmayan bir "İngiliz" bu şirketin başında ve bu projenin olmayacağı konusundaki kararı hocamıza bildiriyor. Daha önceden alınmış olan bir kararı.

Evvela sormak lazım Neden Belediye bu işe sıcak bakmıyor, bu iş kimlerin çıkarına ters? Başta belediye başkanı olmak üzere, sebebi varsa, ilgililer neden açıklamıyor,? Bu proje hayata geçmek üzereyken 5 adet körüklü otobüs neden satın alınıyor? Bunun gibi pek çok soru daha gayet kolay sorulabilir. Yalnız şüphe götürmez cevap açıktır, bu iş birilerinin başta da Belediye Başkanının çıkarlarına bir hayli ters düştü ve proje hayata geçirilmedi, geçirilmekte istenmedi.

Sonra aradan yıllar geçti, aynı belediye başkanı Adana'nın gelişmekte olan (isteyerek değil, mecburen) kuzeyine yine, yarı metro yarı banliyö bir hat yapmak istedi. Bu proje öyle bir hazırlandı ki proje daha bitmeden yarısına gelindiğinde para bitti. Yabancı kaynaklardan kredi alındı fakat o da yetmedi. Proje yine yarım kaldı, şimdi de her şey çürümekte. Bence bunlar yalnızca affedilmeyecek proje yanlışlıklarından da ileri gelmiyor, bu hatalar böyle yapılmak isteniyor, yani hata yaparsan yükümlülüğü yok ki, Bir gün biri geldi dedi ki "Ne oldu burada Sayın Başkanım?" Cevap, "Sayın bakanım Projede yanlışlık oldu paramız kalmadı, durdurmak zorunda kaldık". İşte cevap hepsi bu kadar. En iyi haliyle belki bir dava açılır, aradan vakit geçer, sonra zaman aşımı, arkasına hemen devam kararı. Yani bu yanlışlıkların anlamı devam et.

Bir diğer taraftan ben mühendislerimizin bu kadar muhakeme yapamayacak şekilde eksik eğitimli olduklarını da düşünmüyorum. Örneğin Adana'nın kuzeyine Fuar Alanına giderken hemen sağ tarafta görürüsünüz, geniş bir arazi üzeride banliyö vagonlarını ve belki de metroların kendilerini de. Ortada hali hazırda bir hat yok ama, makineler çoktan satın alınmış. Her vatandaş bunları görünce mutlaka soruyor  "Hat bitmeden 'Neden' metrolar satın alınmış olabilir ki?" Arkasına kızgınlıkla karışık bir alaylı gülümseme, bir yerden bir cevap.  "Sence Neden???"

Bence, Hocam üzülmesin; o proje başlasaydı da yine de bitirilmezdi!... Yanlış hesapladık deyip parayı köprü ve viyadük kurarak bitirirlerdi.

Bu kadar şey yazdım benim fikrime göre nacizane  çözümüme de azıcık değineyim. Bu nasıl çözülebilir? Öncelikle bu yönetim değişecek, uğrattıkları zararın bedeli ödenecek ve sonrasında  gerçekten ülkesini seven, idealist, yüzleşebilmekten korkmayan insanlar iş başına gelecekler.

Bu işler bir kere ayakları yere sağlam basan ve ülke çıkarlarını her daim ilk planda tutan, bunu almış olduğu eğitimle, bilimle yoğurup harmanlayan, iş yapabilen insanların harcıdır. Bunun için de olmazsa olmaz Türkiye'nin çok ciddi eğitim reformlarına ihtiyacı vardır. Zira bilen insan güçlüdür, ayakları yerde sağlamdır, bilen insan cesurdur, o korksa yüzleşmekten asla kaçınmaz, bilen insan İdealisttir. Eğitimi gerçekten iyi özümseyip anlamak gerek, her şeyin başı ve en önce çözmemiz gereken sorun Eğitim sorunudur.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>