YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    MUTLULUĞUN TEMEL İLKELERİ
/**/ Yazar: MEHMET ALTIOK | Tarih: 16/12/2013 | Saat: 08:28

Felsefi yaklaşım açısından, Mutluluğun Temel İlkeleri nedir?

İnsanlar neden mutlu olurlar? Ya da ne zaman mutlu olurlar?

‘’Parayla saadet olmaz’’ doğru bir deyiş midir?

Sosyolojik ve fizyolojik açıdan mutlu olmanın açıklamasını ilgili bilim insanlarına bırakıyorum. Felsefi yaklaşım ile ‘’Mutluluğun Temel İlkelerini’’ bulmaya çalışıyorum.

İşte yakalayabildiğim ilk bulgular:

1)Tutarlılık: Toplumda yüklendiğiniz misyon ve vizyona uygun hareket edecek ve her nasılsa size bağışlanan paradigmalara göre yaşayacaksınız. Örneğin bir tıp doktoru iseniz ve sigara içmenin insan sağlığına zararlı olduğuna dair tavsiyelerde bulunuyorsanız kendiniz de içmeyeceksiniz. Aksi halde mutsuz olursunuz. Matematiği sevmediğiniz halde bir okulda matematik dersleri veren bir öğretmen iseniz mutsuz olursunuz. Tutarlılık kendi iç dünyanız ile uyumlu hayat sürmenizi gerektirir. En bilinen deyiş ile ‘’ya göründüğün gibi ol, ya da olduğun gibi görün’’ ile izah edilebilir.

Birkaç örnek daha verelim: Diyelim ki uzun yıllar büyük kuruluşlarda üst düzey yönetici oldunuz ve sonra kendi işinizi kurup en basit tarifle ‘’patron’’ oldunuz. Şirketinizi aynı tavır ve ilkelerle yöneteceksiniz. Dini itikadınız yok fakat softalar arasında yaşıyorsanız ve onlara uyum sağlamak için çabalıyorsanız yine mutsuz olursunuz. İnançlarınız, duygularınız, hal ve hareketleriniz bir biriyle çelişkili olmamalı, tutarlı olmalıdır. Bu durum biraz da, kurgulanan matematiksel aksiyom ve teorilerini kullanarak çelişkiye ulaşmak gibidir. O zaman bütün sistemin ve kullanılan prensiplerin hatalı olduğu anlaşılır. Üniversitede kariyer yapıyorsunuz, bağlı olduğunuz hoca her tür eziyetle sizin gelişmenizde zorluklar gösteriyor ve sonunda öğretim üyesi oluyorsunuz. İleriki yaşamınızda siz de kendi öğrencilerinize bu hatalı davranışları gösterirseniz mutsuz olursunuz. İnsan denen böylesine karmaşık organizma tutarsız davranışlarını yüzüne ve beden diline yansıtır. Tutarsız davranışlar farkında olmadan bizleri mutsuz kılar, kendimize söyleyemesek te.

2)Erdemli olmak: Ne olduğu hakkında felsefecilerin ortak bir yaklaşımı henüz yok, fakat; erdemli olmak kabul edilen toplumsal bir gerçektir. Doğan Hançerlioğlu erdemli olmanın izahını yapayım derken koca bir insanlık tarihinin yolculuğunu kaleme almıştı. Ben kısaca ‘’insan olmak yolculuğuna değer katan davranış biçimi ‘’ olarak tanımlıyorum. Böylece problemi, erdemlilik tanımından çıkarıp ‘’insan olmak’’ kavramına öteliyorum. Erdemli değilseniz mutlu olamazsınız. İnsan olmak yolculuğunda çabalamıyor, tersine hareket ediyorsanız mutsuz kalırsınız. En kaba tabiriyle, uzaya yönelen insanoğlunun bu hedefine uygun; bilimsel, toplumsal, sosyal davranışlarda bulunmanız erdemlilik ise mutluluğa yaklaşırsınız. Böylesine davranışlara kabul edilebilir ‘’ahlaki davranış’’ diyebiliriz.

3)Üretmek: Madem büyük bir yolculuktayız o halde bir şeyler üretip, çoğalmalı ve hedefe doğru yol almalıyız. Üretmek aynı zamanda yaratıcı olmak, değişime uygun fikirleri keşfetmektir. Günün yorgunluğu üzerimizde iken akşam eve döndüğümüzde, başardığınız işleri düşünüp mutlu olmanın zevkine varırız. Bir şeyler üretmeyip sadece tüketen insanlar mutlu olamazlar. Günümüzde bu çok belirgin bir ihtiyaçtır. Üretmeyip başkasının sırtından geçinenler bu nedenle mutlu olamazlar. Sanatçı iseniz kendi usulünüze uygun yapıtları geliştirmeli, bir şeyler yaratmanın mutluluğuna erişmelisiniz. Bilimsel çalışma yapıyorsanız kendi bulgularınızla mutlu olabilirsiniz. Üretmek insan ruhunun vazgeçilmez bir ihtiyacıdır. Üretmeden mutlu olunmaz.

Sonuç olarak tutarlı, erdemli ve üretken insanlar mutlu olurlar. Sosyal statülerinin ne olduğunun önemi yoktur. Çarşı Pazar dolaşırken insanların yüzlerine bakınız. Fakir ya da zengin fark etmez. Mutlu insanları yüz hatlarından, gözlerinden, beden dillerinden tanırsınız. Mutluluğun temel ilkeleri bunlardır.

Mehmet Altıok.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>