YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    MYZEMAR

TEHLİKELİ GİDİŞ
/**/ Yazar: MEHMET YILDIRIM | Tarih: 12/12/2013 | Saat: 21:05

TÜRKİYE TEHLİKELİ BİR EŞİĞE GELDİ

Türkiye, 2013 yılı itibariyle dünyanın 17.nci büyük ekonomisi. Genç nüfusu, çok dinamik ekonomisi, üç kıtanın merkezinde elverişli coğrafi konumu, kan ve din bağları ile bağlı çok geniş bir coğrafyadaki etkinliği ile geleceği son derecede parlak bir ülke.

2008 yılında başlayan ve halen etkisi devam eden dünyanın en derin ekonomik krizini göreceli olarak az hasarla atlatabilen çok ender ülkelerden biri. Ama, bütün bunlara rağmen kredi derecelendirme kuruluşlarının yatırım yapılabilir ülke notu vermekte tereddüt ettiği bir ülke. Yatırım yapılabilir ülke notunu vermekte tereddüt eden kuruluşların ortak endişeleri Türkiye’nin hala siyasi ve ekonomik açıdan çok kırılgan olmasıdır.

Ülkemin son 50 yıldır yaşadıklarını bizzat yaşayan bir vatandaş olarak kredi derecelendirme kuruluşlarının yaşadığı endişeleri ben de yaşıyorum, hem de onlardan yüzlerce kat fazlasıyla. Şu anda yaşamakta olduğumuz siyasi istikrarın da, oldukça parlak gözüken ekonomik durumun da yarın ne olacağını kestirebilmek ne yazık ki mümkün değil.

Siyasi açıdan bakıldığında görülen manzara çok açık. Türkiye, çok partili sisteme geçtiğinden bu yana ilk defa 12 yıldan daha uzun süredir istikrarlı bir yönetime sahip olmuştur. Ancak bu istikrarını önümüzdeki seçimden sonra da sürdürebileceği kuşkulu.

Zira, mecliste grubu bulunan 4 siyasi parti, arkalarında bulunan müthiş toplumsal desteğe rağmen aralarında uzlaşarak bir demokratik anayasa yapabilme başarısı gösteremediler. Bunu siyasi partilerinizin beceriksizliği olarak görmek ve algılamak haksızlık olur. Partilerimizin bu konuda tek tek ne kadar istekli ve gayretli olduklarını görüyoruz. Ancak dört siyasi partimizin hayat kaynağını oluşturan siyasi bakış açılarındaki uçurumlar o kadar derin ki tüm iyi niyetli gayretlerine rağmen ortak bir noktada buluşma imkanını ne yazık ki bulamıyorlar.

12 yıldır iktidarda bulunan mevcut siyasi partinin gelecek seçimde parlamentoda çoğunluğu kaybetmesi halinde bu dört siyasi partinin aralarında uzlaşarak bir hükümet kurulabilme şansı hemen hemen yok gibi. Böylesine derin siyasi görüş ayrılıklarının olduğu bir ülkede siyasi istikrarın geleceğinden kuşku duymamak elbette ki mümkün değil.

Ekonomik duruma gelince; son derecede parlak bir görüntüye sahip olmasına rağmen Türkiye ekonomik açıdan da tam diken üstünde. Çünkü milli gelirinin nerede ise %13’lerine ulaşan dış ticaret açığı, her an bir krizin patlak vermesi potansiyelini taşıyor.

Dünyada eşi ve benzeri olmayan bu büyüklükteki bir dış ticaret açığını dünyanın hiçbir ülkesinin uzun süre sürdürebilmesi mümkün değildir. Dış ticaret açığı bir ülkenin kanayan yarası gibidir. Sürekli kan kaybeden bir canlı nasıl ki uzun süre yaşamını sürdüremez ise ülkeler de sürdüremez.

Düşünün ki bir aile her yıl gelirinin % 13’den fazlasını harcar ve bunu da borçlanarak devam ettirmeye çalışırsa ne kadar dayanabilir? Bir süre ailesinden kalan varlıklarını satarak durumu idare eder, ama satacak bir şeyi kalmadığında da alacaklılar hücum edip batırırlar. Ülkeler de böyledir.

Nitekim ülkemiz, 2001 krizinden 80 yılda oluşturduğu tesis ve kurumlarını özelleştirme adı altında yapılan operasyonla satarak borçlarını ödenebilir duruma getirerek batmaktan kurtulabildi. Ülkemizin her 10 ila 15 yılda bir yaşadığı ekonomik ve siyasi krizlerin temelinde hep bu dış ticaret açıkları yatmaktadır.

Önümüzdeki seçimler Türkiye’mizi iki büyük tehlike beklemektedir.

1. Tehlike: Sayın başbakan Erdoğan Cumhurbaşkanı seçilecek ve başbakanlık ile Cumhurbaşkanlığını birleştirip otoriter bir yönetime dönüşecek.

2. Tehlike: Seçimlerde hiçbir parti mutlak ekseriyeti sağlayamayacak ve BDP anahtar parti konumuna geçerek ülkemizi sonu olmayan bir karışık sürecine girecektir.

Şimdilik başka bir alternatif de gözükmüyor. Allah sonumuzu hayır etsin

Mehmet Yıldırım Adana, 9 Aralık 2013[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>