YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ'NDE HİZMET PLAKETİ NASIL VE KİMLERE VERİLİR??!!
/**/ Yazar: OKTAY GÜRSOY | Tarih: 05/12/2013 | Saat: 07:16

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ'NDE HİZMET PLAKETİ NASIL VE KİMLERE VERİLİR??!!

Nasıl da sevinmiştim Çukurova Üniversitesi’nde 10.yılımı doldurduğumda. Yıl 1986 ve ben de üç yıl önce verilen ‘10 Yıl Hüzmet Plaketi’ni alacaktım, verselerdi tabii.

Sordum en yetkili Rektör Yardımcısına ‘Bizim gibi 10 yılını doldurmadığı için plaket alamayanlara ne zaman vereceksiniz plaketleri!’ diye. Yanıt çok moral bozucuydu. ‘Ne plaketi? Üç yıl once doldursaydınız alırdınız! Yok öyle bir plaket!’ dedi. Çok üzüldüm. YÖK yasası çok katı fazla dikkat çekmemek gerekir diye düşündüm. Bölüm Başkanı bile ilah gibi yetkileri tartışılmaz.

Bölümdeki araştırma, eğitim ve öğretimden bölüm başkanı sorumlu. İsterse herhangi bir laboratuvar veya araştırma birimini bir öğretim üyesine yasaklayabilir. Yaptı da! Dersini elinden alıp bir başkasına verebilir. Yaptı da!  Herşeyi yapabilir! Sicil amirin senin haberin olmadan her türlü değerlendirmeyi yapabilir. Haberin dahi olmaz. Herşey iki dudağı arasındadır. Bu durum kısmen hala devam etmektedir.

Düşünün iki yıl once (1985), yeni YÖK kanununa göre ‘Doçent’ olmuşum. Ama kadro yok. Sürünüyoruz. Dekanlıktan adıma ‘Doç. Dr.’ ünvanlı resmi yazı geliyor. Bölüm Başkanı tam bir mobbing ustası gelen yazı üstündeki ünvanı üşenmeyip çiziyor ve büyük bir zevkle ‘Yard. Doç. Dr.’ ünvanını yazıyor. Bu bir değil on değil! Sürekli zevkle yapıyor.

Bir gün Bey Efendi ağzında dudaklarını yakacak kadar küçülmüş püro ile aynı kattaki odamın önünden geçerken sordum. ‘Sayın Hocam! Bana Dekanlık kazandığım üniversite doçenti ünvanı ile yazı gönderiyor siz üzerini çizip beni tekrar yardımcı docent yapıyorsunuz. Ben size göre doçent miyim? Yoksa yardımcı doçent miyim?’ deyince edalı bir biçimde, zevkinin fevkine varırcasına ‘Tabi ki, yardımcı doçentsin!’  dedi. Ben de ‘Doçentlik jürisinde siz de vardınız ben 5-0 oybirliği ile ve üyelerin övgüleriyle ‘Doçent!!!!!!!!’ olmuştum, sadece hatırlatayım dedim!’ Hiç yanıt vermedi ve yaklaşık 5 m ilerledi ki ben oda kapımı öyle bir çarptım ki kapıdaki çivili isimlik yerinden çıkmış karşı duvarın dibine fırlamış, Herkes odasından merakla fırlayıp ne olduğunu sormuştu.    

Bölüm Başkanı bile bu yetkilere sahipken nasıl olur da sen ‘Siz bu üniversiteye 10 yıl hüzmet ettiniz ve size plaket verildi. Neden ben 10 yılımı doldurunca vermediniz?’ diyebilmek için mangal kadar yürek ve başka bir kuruluşta çalışmayı göze almak gerekirdi. Bunu da kimse yapamazdı. Kimse kurulu düzenini bozmayı göze alamazdı.

Aradan iki yıl geçti ilk plaketi alanlara 15 yıllık hizmet plaketi verildi. Kahretsin onu da yine üç yıllık eksik nedeniyle kaçırdık. Kimseye birşey söylemek ne mümkün! Daha sonra aynı düşünce silsilesi devam etti ve ne 20 yıl, ne 25 yıl, ne 30 yıl, ne 35 yıl hizmet plaketi verildi. Ben gitmedim ama 40 yıl hüzmet plaketi verilmiş bir kaç arkadaşa. Onu da kaçırdık. Tam 37 yıl çalıştım ama bir tane bile plaket alamadım.  Plaketin fiyatı toptan alındığı için 20-25 lirayı geçeceğini sanmam. Demek ki bir öğretim üyesinin kıymeti o kadar da değil.

Şaşırdım kaldım üniversiteye hizneti 30 yıl bile olmayan İktisadi ve İdari Bilimlerden hocalara hangi gerekçe ile 40 Yıl Plaketi verildi ACABA? Rektörlük seçimlerinin böyle sonuçları olacak TABİİİİİ! 

Oktay GÜRSOY[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>