YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HIZ MI DAKİKLİK Mİ?
/**/ Yazar: OYTUN ARSLAN | Tarih: 14/11/2013 | Saat: 12:47

Ulaşımda olmazsa olmaz diye kabul ettiğimiz olgulardandır hız. Hızlı olmak her zaman tercih sebebidir. Daha hızlı bir otomobilimiz olsun isteriz, otobüs yerine daha hızlı olan uçağı tercih ederiz.

Toplu ulaşımı da her geçen gün daha hızlı hale getirmeye çalışıyoruz. Bu şekilde daha fazla insanı toplu taşımaya çekmeyi umuyoruz. Fakat hız konusuna bu kadar odaklanmışken, dakiklik konusunu hep atlıyoruz sanki.

Ulaşımda aslında hızdan ziyade dakiklik önemlidir diye düşünüyorum. Daha doğrusu şöyle diyelim, makul hızlarla dakik bir işletmecilik. Yavaş bir taşımacılığı savunmuyorum burada, ama işletmeciliğin aynı zamanda dakik olması gerektiği gerçeğini görmemiz gerekiyor. Çünkü dakiklik, işletmeci tarafında: verdiği sözde durmak; yolcu tarafında ise: hayatını planlayabilmek demektir. Yani işletmeci, sizi, öncesinde vaat ettiği sürede taşıyacak, siz de yolcu olarak ona göre kendinizi planlayabilirsiniz demektir. Şöyle düşünelim, bir treniniz var, siz işletmeci olarak bunun 120 dk'da seferini tamamlayacağını iddia ediyorsunuz, ama seferlerin yarısı 20-30 dk'lık gecikmeyle gerçekleşiyor. Ben şahsen bunun yerine, seferini 130 dk'da yapan, ama 95%'inde de dakik bir işletmeyi tercih ederim. Sonuçta ben de dâhil pek çok insan, hayatlarını zamanlarına göre planlıyorlar. Trenin (görece) yavaş gideceğini biliyorsa, kendini ona göre ayarlamıştır zaten. Ama yolcuya 120 dk vaat edip, ona sürekli gecikme yaratıyorsanız, işte kişi orada zamanını iyi planlayamaz, sıkıntı çıkar.

Toplu taşımada dakikliği tutturmak oldukça zor. Çok iyi denetim mekanizmaları ve iyi bir sistematik gerektiriyor. Bunun içinde sürücü eğitimleri, elektronik denetim sistemleri ve iyi bir toplu ulaşım altyapısını sayabiliriz. Sürücülerinizi iyi eğitmeniz ve bilinçlendirmeniz gerekiyor, çünkü aracınızın durağa çok geç ya da erken gelmesi en çok sürücünün elinde. Şoför örneğin akşam geç saatlerde seferini erken bitirmek için çok hızlı gittiği takdirde, planlanan saate göre durağa gelen yolcuların otobüsü kaçırmalarına sebep olabilir. Bunun yanında, konum belirleme ve araç takip gibi elektronik denetim sistemleri sayesinde, dakiklik takip edilebilir, raporlanabilir, nerelerde ve ne zaman sıklıkla sorunlar yaşanıyor ortaya konabilir, bu da gelecekteki sefer planlarının daha sağlıklı yapılmasını sağlayabilir. Son olarak, iyi bir altyapı da dakik bir işletmenin olmazsa olmazlarından. Zira sıkışık trafikte belirsiz bir zaman kaybedip sürekli geç gelen bir otobüsün dakik olması beklenemez. Tercihli yollar ve trafik ışıklarında önceliklendirme, dakikliği artırıcı önemli altyapı unsurlarından sayılabilir.

Pek çok insan, otobüsün durağa ne zaman geleceğini bilmediği için, otobüs kullanmaktan imtina ediyor. Halbuki evinden çıkmadan önce durağının sefer saatleri bilgisine sahip olsa, ve bu bilgilere güvenebileceğini bilse, çoğu durumda otobüsü özel aracına tercih edecektir. Zaten metroların da en çekici yanı bu değil mi, trafikten tamamen arındırılmış oldukları için, şehrin bir noktasından başka bir noktasına belli bir sürede gitmenizi garanti ediyor.

Almanya'da dakikliğin hızdan çok daha önemli bir rolü var. Alman Demiryolları (Deutsche Bahn) “ne kadar hızlı gidiyoruz” diye reklam yapmıyor, (makul bir hızda kalarak) ‘ne kadar dakik işletmecilik yapıyoruz’ diye reklam yapıyor. Yıllık raporlar yayınlanırken, Deutsche Bahn'in ilk kriteri "dakiklik" oluyor, çünkü yolcu ona bakıyor, dakik bir işletmecilik sayesinde hayatını daha verimli planlayabiliyor. Sisteminizi dakik yaptıktan sonra, işletmeciye de sefer tarifeleri oluşturup, durak panolarına asmak ve internette yayımlamak kalıyor.Yazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(Kentiçi Toplu Taşıma Gazetesi)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (2) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>