YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    AK-ŞAKA

KADINLARIN KIYAFET ÖZGÜRLÜĞÜ?!.
/**/ Yazar: ERDAL AKALIN | Tarih: 03/11/2013 | Saat: 08:00

Kadınların Kıyafet Özgürlüğü ?!. ( Hangileri ?! )

Geçen haftanın en önemli olgusu kanımca; ne 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için yapılan görkemli ve içten kutlamalar ve ne de Marmaray adı verilen denizaltı tünelinin açılış töreni idi.

Bence; kurulduğundan bu güne kadar ilk kez ve iç tüzük değişikliği bile yapılmadan bazı kadın milletvekillerinin başları türbanlı olarak TBMM Salonu’na girmeleri olmuştur!

AKP’li dört değerli kadın milletvekili ki, sonradan türbanının takan bir tanesi ile sayıları beşe çıkmıştır; bir gün içerisinde kendilerince hidayete ererek, kendi ifadeleri ile “Artık manevi kirlenmelerini önlemek (!)” adına Meclis Salonu’na türbanla girmeye karar vermişlerdir.

Bendeniz, bu kararlarının altında kadınların kıyafet özgürlüğüne inançlarını değil, kişisel giyimlerinin siyasi iradeye angaje olmasının sorumlu olduğunu düşünmekteyim!

Kadınlarının kendi iradeleri ile giyinebilmelerini özgürlük kavramı ile süsleyen AKP zihniyetinin, yetkili bir siyasetçi ağzı ile bir TV sunucusunun giyim tarzına yönelttiği yakışıksız eleştirilerini göz ardı edilmemesi gerektiğine de inanmaktayım!

Bu düşünce pratiğini de, ‘üstü kaval, altı şişhane yorumu’ olarak algılamaktayım!

Özgürlük kavramını öne çıkararak türban tercihlerini kullanan bu kadın milletvekillerinin, seçildiklerinden bu yana kişisel özgürlük adına tek bir tümcelik bile söylemlerinin olmadığını da bir yana kayıt etmek istiyorum!

Bu değerli kadın parlamenterler, bir başka kadın milletvekili olan Şafak Pavey Hanım’ın bir tür meşru talebi olan Meclis Salonu’na pantolonla girmek arzusunu da bırakın kadınca bir dürüstlükle desteklemek, görmezden gelmiş olmalarını da anlamakta halen zorlanıyorum!

Başlarını türbanla örterek manevi kirlenmelere karşı önlem almaktan (!) geri durmayan bu sayın kadın milletvekillerinin, protez bacağını pantolon altına sokmak isteyen bir başka kadın milletvekiline duyarsız kalmalarını vicdanlarını siyasete emanet etmiş olmalarına bağlarsam, çok yanlış düşünmemiş olabileceğimi sanıyorum!

1999 yılı genel seçimleri sonrası da benzeri bir zorlanma yaşanmıştı.

Fazilet Partisi listesinden İstanbul Milletvekili olarak TBMM’ne seçilen, Amerikan vatandaşı Merve Kavakçı, milletvekili olarak ant içmek üzere salona girmişti.  Daha doğrusu bir başka kadın milletvekili olan Nazlı Ilıcak Hanım’ın yüksek himayelerinde (belki de sağdıcı veya yengesi demem daha doğru olur!), TBMM kürsüsüne çıkmak için içeri alınmıştı.

Dönemin CHP grubu bu gelişmenin oldu - bitti havasında gerçekleşmesini engellemiş ve merhum Bülent Ecevit, kürsüye çıkarak bence tarihi bir konuşma yapmıştı.  Bu tarihsel söylemi, geçen haftanın yaşananları adına anımsarken, siz değerli okurlarımın da unutmuş olanlarına hatırlatmak üzere buraya aynen alıyorum.  İsteyen çerçeveletip duvarına bile asabilir;

“Burası kimsenin özel mekânı değildir.  Burası devletin yüce kurumudur.  Burada görev yapanlar, devletin kurallarına uymak zorundadırlar.  Burası devlete meydan okunacak yer değildir.  Lütfen bu hanıma haddini bildiriniz!”

Bu vesile ile merhum Bülent Ecevit’i, rahmet ve saygı ile anıyorum!..

Kıssadan hisse Konfüçyüs'TAN

Küçük insanlar ot gibidir, büyükler ise rüzgâr. 

Rüzgâr hangi yöne doğru eserse, otlar o tarafa doğru eğilir!

Erdal Akalın

BİLGİ NOTU: MERS-COV Nedir?

MERS-COV (Middle East Respiratory Syndrome – Orta Doğu Solunum Sendromu) olarak tanımlanan virüs kökenli bir hastalık. İlk kez Suudi Arabistan da, Cidde şehrinde bir Mısırlı uzman olan Dr. Ali Muhammed Zaki tarafından izole edilmiştir (10.09.2012). MERS-COV virüsü, hayvansal kökenli (zoonotik) bir mikrop olup, coronavirüs ailesindendir. Bu grubun en sorunlu hastalık etkeni olan SARS virüsü ile aynı kökendendir (SARS; Şiddetli Akut Solunum Sendromu).
 
2007 ile 2012 yılları arasında da bu belirtileri taşıyan vakalar olduğu bildirilmiş ve özellikle Suudi Arabistan da görülmesi ve karşılaşılan en çok hastanın o bölgeden olması dikkati çekmiştir. Ancak başka ülkelerde de rastlandığı bilinmektedir. Kayıtlara yansımış 53 olay bildirilmiştir ki, bunların 30 kadarı ölümle sonlanmıştır.
 
Benzeri tabloyu sergileyen ancak yeterli laboratuar koşulları olmadığı için virüsünü kesin olarak saptamak fırsatı olmamış 112 olası hastadan söz edilmektedir.
 
Virüsün hayvanlardan insanlara bulaştığı kabul edilmekle birlikte, insandan insana bulaşma olduğunu da bilmekteyiz. Mikrop, 15 günlük kuluçka devresini takiben hastalık belirtilerini gösterir olmaktadır. İlk belirtiler; ateş, burun akması, öksürük ve solunum zorluğu şeklindedir. Bazen kusmalar ve ishal durumu da görülebilmektedir.
 
Hastalık tablosu pnömoni (zatürree) olarak gelişmekte ve sonrasında da akut böbrek yetmezliği eklenebilmektedir. Kesin tanı için burun ve solunum sistemi akıntılarının virüs laboratuvarlarında incelenmesi ve saptanması gerekir. Halen özel bir tedavi şekli gelişmemiş olup, klinik tabloya göre tedavi uygulanmaktadır.
 
Hastalığın Hac sezonu nedeni ile Suudi Arabistan’a giderek dönen hacı adayları aracılığı ile ülkemize girebileceği düşünüldüğünden, Sağlık Bakanlığı hacıların on beş gün izlenmesini önermektedir (Nasıl olacaksa ?). T.C. Sağlık Bakanlığı Bulaşıcı Hastalıklar Daire Başkanlığı da, 03.06.2013 tarihli genelge ile ülkemiz sağlık kurumlarını aydınlatmış ve dikkatlerini çekmiştir.
 
Ülkemizde henüz görülmeyen bu hastalık, sıklıkla karşılaşılan virütik mutasyonlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkmıştır. Medya organlarının bu yeni MERS-COV hastalığına gösterdikleri ilgi nedeniyle bu bilgi notu hazırlanmıştır.


Yazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(Mersin İmece)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (3) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>