YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

SEYİRCİ
/**/ Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 22/10/2013 | Saat: 13:34

Birçok insan gibi ben de 71 gün süren bir maceranın muhasebesine bakmadan sevindim. Hani iki önemli pilotumuzun kurtulması, her insan gibi benim içinde  önemli bir olaydı. Bende çok seneler evvel Beyrut’ta hava alanında değişik bir olay yaşamıştım. Ankara’da bulunan Lübnan elçilik görevlilerinden pasaportuma vize almıştım. Sayın LEYLA hanım benim için bir iki günde vize temin etmişti. Niyetim Beyrut’ta bir iş adamıyla buluşacaktım. Bir akşam yemeği yiyip, ertesi günü Kahire’ ye uçacaktım. O zamanlar kuyruğunda sedir ağaç amblemi bulunan Middle East Airlines  uçağı ile Beyruta gidecektim.

Bu günlerde göklerde hiç görmediğimiz bir uçakla Ankara dan Beyrut’a gitmeyi planladım. Uçak Caravelle tip bir uçaktı. Kanımca o tarihte bu uçak, Air France tarafından çok kullanılmıştı. Hatta DC 9 tip MacDonnals uçaklarına benzemekle birlikte kalkış ve duruş mesafeleri DC 9 dan çok fazla idi. Genç kızlar saçlarını ortadan ikiye ayırıp iki yandan aşağıya  düz tarar, omuzlarının üstlerinde yanave yukarı kıvırırlardı. Bu saç şekline  CARAVELLE tip saç modeli derlerdi. Film yıldızlarından tutunda mahalledeki bütün genç kızlar bu şekilde saç modeli tatbik ederdi . CARAVELLE.

Bu uçağa iki defa binmiştim. Her iki seferindede tanrıya yaklaştığımı hatırlarım. O tarihte Beyrut’ta bir iç hesaplaşma vardı . Silahlar susmuyor, her gün şehirde  suikastlar, patlamalar sürmekteydi. Ben ise bu hesaplaşmanın tam ortasına düşmeye gidiyordum. Buluşacağım adam bir hastahanenin başhekimi idi. Benden istekleri vardı. Mutlaka beklerim diye telefon etmişti. Konu insan sağlığı ise ben çok hassas olurum. Her şeyi göze alarak bu seyahate çıktım. Ankaradan kalkışta bir problem yoktu amma  uçakta titreşim had safhada idi.

Adana üzerinden geçtiğimizi hatırlarım. Daha sonra iniş için alçalmaya başlamıştı uçak. İzmir i andıran bir görüntü ile Beyrut hava alanına indik. Uçak duruncaya kadar çok heyecanlanmıştım. Hava alanının pisti bitmeden durduğumuza sevinmiştim. Sanki ben kullanıyordum uçağı, ellerimle koltuk kenarlarına parmaklarımı kenetlemiş çekerken, koltuk kenarında bulunan kül tablaları elimin içinde yuvalarından sökülmüştü. En nihayet durduk. Aynı duyguyu bir Londra’dan Paris’e gittiğimde yaşamıştım. 

Uçaktan indiğime şükretmiştim. Pasaport sırasına girdim. Sıram gelince bana kenarda beklememi söylediler. Bende kenara çekilip bekledim. Bütün yolcular bitince , beni bir odaya götürdüler. Beyrut’a neden geldiğimi sordular. Birkaç saat sorgulandım. Bende anlattım. Kalacağım oteli söyledim, kiminle buluşacağımı da anlattım. Elimdeki bileti göstererek, bir sonraki gün Mısır’a gideceğimide anlattım.   Benim pasaportumu aldılar. Beni bir odaya götürdüler. Bende büyük elçiliği aramak istediğimi söyledim. Arapca bir kaç cümle söyleyip odayı kapattılar.

-          Burada oturup bekleyin.

Dışarda beni bekleyen olduğunu anlatmak istedim amma nafile bir odaya kapatılmıştım. Burada ne yapabilirdim. Akşam oldu bana iki sandviç getirdiler. Hak ve hürriyetten dört duvara konuşmaya başlamıştım. Kapı kilitliydi.

Gece yarısına doğru kapı bir daha açıldı.  Bu sefer lisan bilen bir adam geldi.  Beni şehire bırakmıyacaklarını söylediler, fakat hava alanında pencerelerden uzak durmak kaydıyla bekleme salonunda kanepelerde uyumama müsaade edebileceklerini söylediler. Bende öyle yapmıştım. Ertesi günü ilk uçakla Kahire uçarken, bu ülkeden kurtulduğuma çok sevinmiştim.

71 gün evvel Pilotları kaçıranların kim olduğunu hiç düşündünüzmü. Lübnanlı bir örgüt. Hani bir kaç sene evvel İsrail Cumhurbaşkanına Davos’ta ‘’ One Minute ‘’ olarak hitabın sonrası  ‘’ Siz adam öldürmeyi herkezden çok daha iyi bilirsiniz’’  diyerek ün kazanan SerVekil’ e , kurtarıcı gözüyle bakan Lübnan’lı örgütler. Ne için kaçırmışlar bu pilotları diye düşündüm. Hani göklere çıkardıkları bizim Servekil’in kayırdığı bu adamlar neden yapmıştı bu işi.

Bakın Suriye de bulunan ve SerVekil’in var gücüyle desteklediği Suriye’li Muhalifler varya , işte bu örgüt Lübnan’lı bir gurup kişileri kaçırıp tutmuşlar. İşte bunların  serbest kalması için Lübnan’lı örgüt, bizim Pilotları kaçırarak yaptıkları bir  eylem. Birde yabancı ekranlardan dinlediğim, bu olayın içinde 150 milyon dolar fidye ödenmesi var. Biz birilerine bu parayı ödemişiz. Siz şöven duygularla iki pilotun kurtarılmasını türbinlere oynayıp, karşılamak için hava alanına gitmenizi, bizde ‘ne güzel, kahramanlık destanı gibi ‘ diyerek , kaybolmuş dış siyaset gücümüzün  manevrası olarak algılıyacağız .

Halen bazı Türk vatandaşları çeşitli yerlerde kaçırılmış, kurtarılmayı beklemekte. Seneler önce bende kaçırılmış olsaydım, kimin umrundaydı diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>