YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HAMİT ARSLAN

YERLİ UÇAK
/**/ Yazar: HAMİT ARSLAN | Tarih: 03/10/2013 | Saat: 16:18

Türk havacılık tarihinde ilk uçağı yapan Vecihi Hürkuş’ tur. Hava Kuvvetlerinde tayyareci olan Hürkuş 1923-1924 yıllarında Vecihi K VI isimli uçağı imal eder. Ancak uçuş için iznini verecek heyetten kimse uçağı uçuramayınca bir türlü gerekli olan uçuş iznini alamaz ve kendisi uçağı izinsiz olarak uçurur. Bu olay sonucunda kendisini ödül değil ceza beklemektedir. Bu cezayı gururuna yediremeyince Hava Kuvvetlerinden istifa eder.

1930 yılında 3 ay içinde ikinci uçağı olan Vecihi K-XIV uçağını imal eder ve bu uçağı ile 15 dakikalık başarılı uçuş gerçekleştirir. İki kişilik tek motorlu olan bu uçağı ile Ankara’ ya uçarak döner ve Ankara semalarında bir gösteri uçuşunu gerçekleştirir.

Dönemin Başbakanı İsmet İnönü tarafından ödüllendirilir. Uçabilirlik sertifikası için müracaatına “Tayyarenin teknik vasıflarını tespit edecek kimse bulunamadığından gerekli vesika verilememiştir” yanıtını alır. Israrla girişimlerine devam eder ve istenen uçuş belgesinin alınması amacıyla Çekoslovakya’ya gönderilmesine izin çıkar.

Yapılan tetkik ve incelemeler sonucunda gerekli lisans veriliyor. Hürkuş Prag’a trenle demonte vaziyette götürdüğü uçağı ile uçarak yurduna dönüyor. Hürkuş bu olaya çok fazla sevinemiyor. Bunun nedenini “Türk eserinin teminatçısı Türk’ten gayri bir millet oluyor” olarak açıklıyor.

1932’ de ilk özel tayyare mektebini kuran Hürkuş, daha sonra yeni tayyarelerinin de üretimini gerçekleştirdi. Okulda, bir de Vecihi SK adlı uçak motoru ile çalışan deniz botu da yapan Hürkuş, 1954’te İlk özel havayollarını faaliyete geçirdi.

Vecihi Hürkuş’tan bahsedip Nuri Demirağ’ı hatırlatmamak büyük saygısızlık olur. Bu güzel insanlar her türlü imkânsızlıklara rağmen maddi ve manevi varlıklarını ortaya koyarak Türk havacılık tarihinin temellerine değil tuğla bedenlerini koymuşlardır.

Ancak sonuç malumlarınız olduğu üzere tıpkı diğer yenilikçi hareketlerde olduğu gibi yine hüsran olmuştur. Bunun nedeni bu değerli insanların değil batılı ülkeler ve onların havacılık sanayicileridir.

1931 yılında Kayseri’de kurulan Kayseri Tayyare Fabrikasında 200’e yakın uçak üretilmiştir. Hatta bu uçaklardan biri İran’a hediye edilmiştir.

5-7 Eylül 2013 tarihlerinde sessiz sedasız 11. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Şurası çalışmaları gerçekleştirildi. Şura ağırlıklı olarak Türkiye’ nin ulaştırma, haberleşme alt yapısının geldiği ve hedeflenen noktaları kapsamaktaydı. Ancak bu şurada benim öncelikli olarak dikkatimi çeken konu havacılık alanında Türkiye’ deki büyüme hızının %15.5 olmasıydı. Her ne kadar siyasiler tarafından bu tür rakamların abartılı olarak verilmekte olduğunu kabul etsem de, bu değerin abartı oranını göz ardı ettiğimizde bile geride kalan yüzde oranı geçmiş yıllarla kıyaslandığında yine de iyimser bir rakam sayılabilir.

Bununla beraber magazin ve televole programları kadar yazılı ve görsel medyada hak ettiği ilgiyi görmemesine rağmen TAI tesislerinde imal edilen yerli uçağımız başarıyla semalarımızda uçuşunu gerçekleştirdi. Bu yeni uçağa bir vefa borcu olması nedeniyle “HÜRKUŞ” adı verilmiştir. Toplam 33 dakika havada kalan Hürkuş 3130 metre yükseklik ve 259 km hıza ulaşmıştır.

Bir başka sevindirici haber ise 60-120 koltuk kapasiteli yerli uçak projesinin başlatılmış olmasıdır. Durun daha bitmedi İsveç orijinli SAAB firması ile yerli savaş uçağı yapılmasının gündemde olduğunu da unutmayalım. Bütün bunlar ülkemiz adına sevindirici ve gurur verici gelişmelerdir. Ancak bizler tüm projelerimize böyle büyük heyecanlarla başlar, kısa sürede sonuçlarını da alırız. Bundan asla şüphemiz yoktur. Ancak tek zafiyetimiz projelerimizin devamlılık ve sürdürülebilirliklerini sağlamak hususundadır. Umarım bunda da “Türk gibi başlayıp İngiliz gibi bitiririz”.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (5) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>