YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    TEK YOL ALTGEÇİT Mİ?
/**/ Yazar: MEHMET ALTIOK | Tarih: 28/09/2013 | Saat: 00:44

Çevremizi ve içinde yaşadığımız Dünya’yı akıl ile yönetmek kolay mı?

Cevabınızı beklemiyorum, elbette zordur.

Kendi aklını kullanacaksın ve düşünmek zorunda kalıp bildiklerini sistematik süzgeçten geçireceksin ve sonra  kurduğun modeli sorgulayacaksın.

Hele şimdilerde; softalığın , aymazlığın , dogmaların kabul gördüğü çağımızda zordur mantık yürütmek.

Üstelik bir de egemen güçlerin parasıyla geçiniyor ve onun sesi olarak hareket ediyorsan, bildiğini söylemek cesaret ister.

Şimdi bu kadar iddialı giriş yapıp ta çok fazla zülfi yâre dokunan bir konudan bahsetmek olmaz. Konu basit: Tek yol ALTGEÇİT mi?

Bugünlerde ülkemizin bir çok şehrinde trafiği rahatlatmak için altgeçitler, köprüler, tüneller yapılıyor. Sizce bu bir çözüm mü?

Düşünmeye başlayalım. Bunun için bir modele ve bazı varsayımlara ihtiyacımız var. Mevcut teknoloji ile trafik nasıl bir yapıdadır?

(i)   Yollarımız çift şeritlidir, araçlar sağdan gider.

(ii)  Her yol sonunda bir kavşağa açılır.

(iii) Her kavşağa giren ve çıkan araç sayısı eşittir. Araçlarımız kavşaklarda ve yollarda park etmezler.

(iv)  Araç trafik sıkışıklığı kavşaklarda oluşur.

Bu durumun sembolik gösterimi için bakınız şekil (1). Bu grafik gösterim elektrik devrelerinde uygulanan Kirchoff kanunlarına benziyor ve aynı prensiple çalışıyor.

Diyelim ki şekil (1) de gösterilen K1 kavşağındaki trafiğin rahat akmasını sağlamak için ne yapılabilir? Çözüm için düşünmeye gerek olmadan ilk  akla gelen hemen K1 kavşağına bir tünel ya da üst geçit yapmak değil mi? Hayır.

Şimdilerde Büyük şehir Belediyeerimiz hep bu çözümleri denediler ve fakat işin içinden bir türlü çıkamadılar. Kavşaklara alt geçit, üst geçit, tünel yaparak şehir trafiğini rahatlatamazsınız.

Farz edelim ki K1 kavşağını ortadan kaldırdınız ve yerine alt geçit üst geçit veya bir tünel yaptınız. Şekil (2)’de görüldüğü gibi bir durum ortaya çıkacaktır. Bir sonraki K2 kavşağında araç trafiği kilitlenecektir. Çünkü K1 kavşağını çok rahat geçen araçlar Y3 yolu ile K2 kavşağına ulaşacak  ve orada beklemeye başlayacaktır. Çünkü her yol sonunda bir kavşağa açılacaktır;  bakınız :(ii).

Bir yerden başka bir yere gitmek istiyorsanız ve mevcut araç trafiğini kullanıyorsanız alt geçit, üst geçit  ya da tüneller açarak  şehir trafiğine çözüm bulamazsınız. Bir kavşağı açar, başka bir kavşağı tıkarsınız. Şu anda ülkemizde bu yapılıyor ve koca koca kuruluşlar harıl harıl çalışıyorlar.

Şehirlerarası yollarda çözüm var. Yonca yaprağı denen bir kavşak düzenlemesi ile geniş bir coğrafyada belirtilen problem giderilebilir. Şehir içinde ise trafikteki araç sayısı kullanılabilen  güzergahtaki  yolların toplam alanına göre çok fazladır ve tüm araçlar hareket halinde iken trafiği yönetmeniz bu teori gereği imkansızdır. Dolayısıyla trafikteki toplam araç sayısı belirleyicidir. Birim alana düşen araç sayısı belirli bir seviyeye geldiğinde ne kadar üst geçit , alt geçit , tünel yapsanız da trafiğe çözüm bulamazsınız.

Trafik sıkışıklığı kavşaklarda oluşur (iv)iken çözüm olarak kavşak sayısını azaltmak işe yaramayacaktır. Çünkü kavşak sayısı azaldıkça araçlar şehrin bir yerinden diğerine gitmek için daha fazla yol alacak ve trafikteki araç yoğunluğu artacaktır.

Gelecekte çok büyük metropollerde yaşayacağımıza göre, bu sorun şehri yönetenlerin başını gittikçe daha fazla ağrıtacaktır. Fakat ne yazık ki tek yol ALTGEÇİT değildir. Şu an belediyelerimiz boş yere zaman ve para harcayarak güzelim şehirlerimizi köstebek yuvasına çevirmektedir.

Az biraz matematik  ve mühendislik ilminden nasibini alanlar bilirler. Kavşakların düğüm noktası olduğu ve yolların mutlaka kavşaklarda kesiştiği modellerde araç trafiğini çözmenin bir çok  yolu ve yöntemi olacaktır. Sadece tabiattaki varlıkların işleyişini gözlemek yeterlidir. İyi ama bunun için akıl ve fikir yürütmek gerekir ki softa bunu istemez. Kimin sesi ise onu dinler ve sonunda içinden çıkılması imkansız şehir planları yapar.

Çevrenize bakınız , bu şehirleri göreceksiniz. Zaten gününüzün önemli kısmını bu kavşakları geçmek için dua ediyorsunuzdur.

Aklı olan soracaktır: Tek yol ALTGEÇİT mi?[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (4) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>