YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    BİR ADANA SABAHI
/**/ Yazar: MUZAFFER CANDANER | Tarih: 22/11/2008 | Saat: 17:01

MERHABA
Hürriyet Gazetesi'nin Çukurova ekinde bu sitenin adresine rastladım. Siteye girdim. Tanıdık isimlerle karşılaştım. Memnun oldum.

Tesadüfen ilk olarak değerli Figen Doran Hocamın "Tepebağ" ile ilgili yazısını okudum. Diğer yazıları sindire sindire okumaya karar verdim.  Siteden çıktım.

Bir sonraki gün arkadaşlarla Tepebağ'a gittik. Gezdik. Sonuç: Sayın Figen Doran haklı. İnsan; elinin altındakini, burnunun ucundakini göremiyebiliyor. Kıymetini bilmiyor. Hocamdan esinlenerek, ben de aşağıdaki satırlarla bir öneride bulunacağım.

BİR ADANA SABAHI 

Hatır için de olsa, bir defalık ta olsa lütfen bir sabah 05.00 - 05.30 da kalkınız. Kahvaltı yapmadan, sadece meyve suyunuzu içip, uygun kıyafetinizi ve özellikle rahat spor ayakkabınızı giyerek, yola çıkınız. Saat 06.00 da Eski Baraj'da olunuz. Yaşar Kemal parkurunda yürüyüştesiniz.

Gece gündüze, karanlık aydınlığüa dönüşmek üzere. Henüz şehir uyumakta. Fakat siz, ağaçların arkasından Güneş'in doğuşuna tanıklık etmektesiniz. Elbette yalnız değilsiniz. Bu güzelliği yaşayan birçok insan görüp şaşıracak; hatta, siz giderken gelenleri yani yürüyüşünü tamamlayanları bile tesbit edeceksiniz. Ben, bu arkasaşlardan birine : "Burada mı yatıyorsunuz" diye de sormuştum. Bu insanlar aceleci davranmakta, sıkı tempo ile yürümekteler. Bence siz rahat olunuz, tanıdık, tanımadık göz göze geldiklerinizle selamlaşınız. Çünkü GÜNAYDIN demenin tam zamanıdır şimdi. 

Birkaç seçenekli güzergahınız var. Tercih sizin. Ancak, ormanın içine de giriniz. Nehir kenarında da seyrediniz. Gençlik Köprüsünden de geçiniz. Dilberler Sekisinde de yürüyünüz. Dolayısıyla her çeşitten tadınız. Ancak; köprünün başındaki, uzun direğinde nazlı nazlı dalgalanan, birliğimizin timsali al Bayrağımızı gözlerinizle ve saygıyla selamlayınız. Bu davranışınızın içtenliği içinizin coşkuyla kaplanmasını sağlayacaktır. Kısacık bir süre de olsa Ülkesini seven vatandaşlarınızla duygu bütünlüğü yaşayacaksınız. Bu ulvi duygular değilmidir ki; bizlere, Ülkem için, Ulusum için ve nihayetinde İnsan için ne yapabilirim diye düşündürür.

Bu yüce duyguları yaşayarak yürüyüşümüze devam ettiğiğmizde; Ağaçların çeşitliliğini tesbit eder, ve herbirini tanımlamak için Ziraat Fakültesinden yardım almamız gerekliliğini bile aklımıza getirebiliriz. Hoşlanarak seyrettiğimiz ördekler, karabataklar ve diğer nehir kuşlarını tanıyabilmemiz için ise yardım hazırdır. Dilber cafe civarı ATO yolu başlangıcındaki levha bunları bize tanıtır.

Henüz yürüyüş parkurunda iken uzaktan duyacağınız :  1-2-3 şeklinde gürleyen bir ses size : "sayı saymasını mı öğreniyorlar"  dedirtmesin. Yola devam edip yaklaştığımızda ne olduğunu anlayacağız. Gerçek sporseverler göreceğiz. Onları takdir edeceğiz. Belki başlangıçta söylemem gerkirdi ama unuttum. Gezinti yapar diye düşünüp, buraya varsa köpeğimizi getirmeyelim. Çünkü  "bölge elden gidecek" korkusuyla kulağı küpeli birçok yerli köpek onu rahatsız edebilir. Risk almayalım.

Biraz ilerde güzel bir uygulama göreceğiz: Modern ve temiz aletlerin bulunduğu  "Aletli Jimnastik"  köşesi. Doğrusu kurucularını yani Belediyelerimizi tebrik etmeliyiz. Aynı zamanda bu bölgenin, ağaçların, nehrin, köprülerin, Dilberler Sekisi'nin bakımını, temizliğini, sulanmasını temin edenlere de teşekkür etmeliyiz.

Evet, devam etmekteyiz. şayet yürüyüşümüz hafta sonuna denk geldi ise; karşıdan gelen bir medeni insanı şapka kullandığı için çıkaramayabilir, "nereden tanıyorum" diye düşünürken, sizden gelmesini beklemeden sizi selamlayan halkımızın "atom karınca" dediği çalışkan VALİMİZLE karşılaşabilirsiniz. Lütfen dikkat ediniz. Selamda ondan önce davranınız.

Gençlik Köprüsünden geçip, Dilberler Sekisine giriş yaptığımızda bir sürprizle daha karşılaşırız. "Efsane Gemi" cafe bizi birşeyler içmeye davet etmektedir.  Bu da, Adana'da, şehir içinde gemi mi olur diyenlere hoş bir cevaptır. 

Efendim, her şeyi anlatmayalım. Biraz da keşif yapılacak hususlar kalsın. Yürüyüşümüzü bitirlelim. Evimize dönerken, çıtır çıtır  simitlerden alıp, duştan sonra  simit-kaşar peyniri-çay ile kahvaltımızı zevkle yapalım. Netice olarak; bu aktivite ile mutluluğu hssetmeliyiz. Kendimize vakit ayırmalı, fırsatları değerlendirip güzellikler yaşamalı, yaşatmalıyız. İyi insanlara selam olsun.

UYARILAR: A.) O temiz havada oksijen sarhoşu olabilirsiniz.
                 B.) Dikkat, bu faaliyetiniz bağımlılık yapabilir. Sorumluluk
                      size aittir.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>