YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    AK-ŞAKA

12 DAKİKALIK BAYRAM!...
/**/ Yazar: ERDAL AKALIN | Tarih: 19/05/2013 | Saat: 22:37

19 Mayıs 1919 günü, Türk Ulusu adına kanımca en önemli bir gündür.  Çünkü bağımsızlığı yok edilmiş ve artık sömürge düzeyine indirgenmiş bir vatan toprağının direnişe kalkması bu günle başlamıştır.

Ulu Önder ve bir avuç inançlı arkadaşının Samsun’a ayak basmalarını ve Milli Mücadele için bayrak açmalarını Türk İnsanı’nın asla yadsımaması gerekir.  Bu nedenle de bu özel gün, bir bayram günü olarak kabullenilmiş ve yıllar boyu kutlanmıştır.

Atatürk’ü Anma ve Gençlik Bayramı adı ile kabullenilen yeni ismi ile bu bayramı ülkesinin geleceğini emanet ettiği gençlere adayan Ulu Önder, herhalde gün gelecek bu özel günün öneminin günümüzün gençleri tarafından önemsenmeyeceğini de düşünmemiştir.

Bir iki ulusal kanalın düzenlemek lütfünde bulunduğu ve herhalde günün önemine atfen hazırlanmış olan gençlerle sohbet programlarına göz atınca, bu tespitimin ne denli doğru olduğunu anladım.  Ekran konuğu gençler günün önemine değinmeden, genç olarak ‘gezmek, dolaşmak, eğlenmek ve festivallere katılmış olmak’ amaçlarını güncel anlayışları olarak anlatıyorlar.  Bellidir ki, bu özel günün anlamını ve özellikle gençlik adına kendilerine emanet edilen sorumluluğun halen farkında değiller.  Zaten farkında olmamalarını sağlamak adına da AKP İktidarı var gücü ile çabalıyor.

Bendeniz yaşıma bakmadan, sabahın er vaktinde yola çıkarak Cumhuriyet Alanı’na ulaşmak amacı ile törene yetişebilmek heyecanına kendimi kaptırmıştım.  Alanın kenarına gelince, bıyıklı ve omzunda asılı çantası ile dikkati çeken bir kişi olmalıyım ki, bir polis arkadaş bana yönelince üstümün aranacağımı ve çantamın içine bakılacağını anladım.  Devletimin güvenlik elemanına olan saygımla durdum ve kontrolden geçtim.

Geçen defa olduğu gibi bu kez biber gazı içerikli tüpleri göremeyince, biraz meraktan ve biraz da geçen defanın atamadığım kızgınlığı ile sordum; “Biber gazlar neden yok?”.  Polis arkadaşımız bu kez olmayacağını söyledi.  Üzüldüm nerede ise.  Demek ki biber gazı sıkılacak kadar kıymetimiz yokmuş diye düşünerek!

Resmi kutlama adına daha önceden konulduğu anlaşılan bir metal çelenk vardı anıtın önünde.  Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın kentimiz İl Müdürlüğü tarafından konulduğu üzerindeki yazıdan anlaşılıyordu ki, belki de dün gece bırakılmıştı buraya ayıp olmasın diye!

Resmi zevat olarak bir ilçemizin belediye başkanını (Mezitli İlçesi Belediye Başkanı Sayın Uğur Yıldırım) ve CHP İl Başkanı’nı (Sayın Faruk Akar) görerek sevindim.  Birkaç oda başkanı da katılmışlardı resmi törene.  Ayrıca beyazlar giydirilmiş küçüklü büyüklü gençler, sporcu bayramı adına buraya getirilmişlerdi (utanıyorum ama tespitimi yazmam gerek, sanki figüran olarak!).  Yüz kadar vardılar. 

Beklerken Atatürkçü Düşünce Derneği üyeleri bayrakları ve flamaları ile alana geldiler.  Başlarına birer beyaz şapka geçirmişlerdi, ADD amblemli.  Bir dost, bir şapka satın alarak benim başıma geçirdi günün anısına ve ADD üyesi olmamın hatırına (Ahmet Eroğlu dostuma teşekkürlerimle).

ADD konvoyunu, Eğitim-İş grubu az sayılı olsa da bir grupla izledi alana gelerek. 

İki tane ileri yaşlı erkek katılımcı dikkatimi çekti, ellerini bastonlarına dayamış zorlukla yürüyen.

Ve beyazlar giyinmiş bir hanımefendi, omzuna şal gibi astığı Türk Bayrağı ile anıta tek başına yürüyerek getirdiği güzel bir çiçek buketini anıta saygı ile koyarak, Ata’ya selamlarını sunan.    Kim olduğunu öğrenmek ve kendisine asil jestinden ötürü teşekkür etmek isterken, alandan ayrıldığı öğrendim.  Bu yazım aracılığı ile kutluyorum kendisini.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı sonrası, bazı katılımcılar (yani resmi zevat demem doğru olur), anıtın önüne geçerek toplu anı resmi pozu verdiler medyaya.

Sonrası mı?  Maalesef tören bitti dediler sorduklarım!

Toplam 12 Dakika yetmişti; Atatürk’ü Anma ve Gençlik Bayramı kutlaması için!

Mersin, bayramı böylece resmen kutladı.  Diğer il ve ilçeler sanki daha farklı mı davrandılar diye düşünebilirsiniz.  Aynen böyle olmuştur resmi kutlamalar.

Özel kutlama etkinliklerini ise CHP Örgütü kendi programları uyarınca yapacak.  Duyurulardan biliyorum.  Keşke bir kişi çıkarak akl-ı selim sahibi (pardon akil değil!), bu ayrı yapılacak kutlamaları birleştirse ne iyi olurdu diye düşünmedim değil.  Maalesef özel bayram kutlamalarımızın bile kişiselleştirilmesini anlamakta ne kadar zorluk çektiği bir bilseniz.  Belki benim yaşımda olan olgun Türk Gençleri beni anlıyordur diye teselli buluyorum!

AKP İktidarı, Reyhanlı Katliamı için bir günlük bile ulusal yas koymayı düşünmezken, bir hafta sonra ki bayram kutlamalarını üzüntüsünden (!) iptal ederek, gene kendi programını yürütmeyi başarmış oldu; Atatürk’ü Anma ve Gençlik Bayramı’nı yok sayarak!..

                                                                     Erdal Akalın (19. 05. 2013 / Mersin İmece)  Yazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(Mersin İmece)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>