YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    Mustafa Belgeseli Hakkında
/**/ Yazar: RUHİ ERDOĞAN | Tarih: 09/11/2008 | Saat: 23:43

Günümüzde moda olan kavram; yakın geçmişin, saygı duyulan olaylarına ve sevilen kişilerine karşı yanlı, bazen de küfür mertebesinde saldırganlık göstermek. Bu bazen Çanakkale ve kurtuluş mücadelemizi küçümseyerek, önemli liderlerimizi, ülkemizin kurucusunu aşağılayarak, askerimize saldırarak gerçekleşmektedir. Halbuki, bunların bizi biz yapan zenginliklerimiz olduğu unutulmamalıdır.

Dün Obama'nın konuşmasını dinledim. Biz bir ULUS'uz, Amerikan Ulusu'yuz diyor (eğer çevirmen hatası yoksa); üç yüz senelik toplum Ulus haline geliyor. Bu toprakların büyük bir kısmında 2000 bazı kısımlarında 1000 ve 600 sendir yaşayan insanlara ise siz ULUS olamazsınız deniyor. Bu kavramı seslendirenlere her tür yafta yapıştırılıyor; ve bu da bir marifet gibi gösteriliyor. Bizi Ulus olmaktan çıkartıp “mozaik”e çevirdiler ve bununla da övünüyoruz!

“Mustafa” filmine gelince, belgesel uzmanı olmamakla birlikte iyi bir seyircisi olduğumu düşünürüm. Çekilen bütün belgesellerde, çekimi yapanlar konuya etki etmemeye çalışır. Fizik deneylerinde de düzeneklerin sonucu etkilememesine çalışılır. Belgesel çekiminde, bir aslan ceylanı parçalarken ona müdahale edilmez, edilirse bu belgesel olmaz. Bir düşünün, kameraman, avdan önce aslanın yalnızlığını, yavrularının saygısızlığını uzun uzun anlatıyor, ne sıkıntılar çektiğin söylüyor! Böyle bir şey bir çizgi filmde olur ama belgeselde olamaz.

“Mustafa” filmi çevrilirken yorumcuların ortak görüşü "bu senaristin kendi görüşüdür", saygı duyalım oldu. Ancak, konu edilen gerçek bir karakter olmasa idi, bu sadece bir senaryo olurdu. Konu bilinen biri olduğunda ise; senaristin böyle bir şey yapmaya, benim görüşüm demeye hakkı olamaz. Olabilseydi, binlerce böyle belgesel yapılır binlerce de farklı Mustafa ortaya çıkardı. “Mustafa Kemal” bir tanedir ve belgesel yapan kişiye de düşen görev onu tarafsız olarak tanıtmak olmalıdır.

İkincisi, bir belgesel veya otobiyografide olaylara etki etmeyen, çok özel olabilecek kavram veya olaylar konu edilemez. Edilebilmesi için bu olayların, sonuçlar üzerinde etkili olması gerekir aksi halde bu konu dışıdır. Hele hayal gücü olarak bu olayları yansıtmak dürüstlük değildir.

Bir zamanlar bir kaç kaç Anzak'ın anısını “Çanakkale” diye bize anlatarak çoğumuzu ağlattılar. Anzakların amaçlarına erişemediklerine çok üzüldük. Sanki işgal edilmek istenen topraklar bizim değildi, öldürdükleri, şehitlerimiz, dedelerimiz değildi.

Sonuç, bunlar yazılıyor çiziliyor, belki seyredilmesi hoş, fakat bunlar külleniyor ama unutulmuyor. İleride çocuklarımızın karşısına Belgeselin "seli" silinerek BELGE olarak çıkartılacaktır. Günümüzde, bazı eski hikayeleri artık BELGE olarak sunmuyorlar mı? O nedenle, dikkatli olmamız gerekmez mi? Aksi durumda kalemi ve yayın olanağı güçlü olan, gerçekleri yaratır!

Anlaşılamaz bir şekilde üniforma tepkisi var. Bu legal giysidir, önemli olan içerisindekilerin özellikleridir. Belirli kesimlerin özlemini çektiği, padişahların, vezirlerin giysisi, üniforma değil mi? Amerikanın kurcusu G.Washington, Fransızların en önemli kahramanları Napolyon, Mareşal F.Fosh, General De Gaulle üniformalı değiller mi? Galiba bunların cevabı "meyve veren ağaç taşlanır" sözünde saklı olsa gerek; ama biz o kadar fazla taşlıyoruz ki çölleştiğimizin farkında değiliz.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>