YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    AK-ŞAKA

KÖR NOKTA!..
/**/ Yazar: ERDAL AKALIN | Tarih: 04/05/2013 | Saat: 23:22

Kör Nokta !..

Kör nokta tanımını birçoğumuz günlük trafik keşmekeşinden ötürü kullanırız.  Araba sürücüleri iyi bilirler; aracınızı kullanırken hemen arkanızdan gelen ve nerede ise hizanıza gelmiş bir başka arabayı kolayca fark edemezsiniz.  Çünkü bu görüş alanını sizin aracınızın yan aynalarınız ve hatta ön cama monte edilmiş dikiz aynanız ile görebilmek şansınız olamamıştır.  Sürücü tarifi ile o arkanızda beliren araç, sizin kör noktanızda kalmıştır.

İşte bu kör noktaya takılan objeler bazen üzüntülü olaylara ve trafik kazalarına yol açabilir.  Yeni arabaların ilerleyen teknolojiye karşın bu sıradan sorunu temelinden çözümleyemediğini biliyoruz.  İleri sürüş tekniği öğreten öğretmenler, kör noktayı olanaklar ölçüsünde küçültmek için bazı önerilerde bulunurlar.  En bilineni de yan aynaları doksan derecelik açı yapacak şekilde ayarlamak ve bu açı ile arkayı izlemeye kendimizi alıştırmanın yararlarından söz ederler.

Kör nokta, aslında sadece araç sürücülerini bekleyen bir tehlike değildir.  Toplum katmanları yaşadıkları hemen her dönemde bazı kör noktalar ile karşı karşıya kalmışlardır.

Kör nokta, özellikle tarihçilerin, sosyologların ve psikologların ilgi alanına girer.  Gerçeklerin o dönemde göremediğimiz yönleri nedeni ile sadece kişilerin değil, toplumlarında başını ağrıtan bir tür körlüktür.  Belki de öngörüsüzlük demek daha doğru olabilir.

Hepimiz günlük yaşamımızın bazı anlarında kör nokta-zede olmuşuzdur.  Bizi hayal kırıklığına uğratan gelişmeler karşısında da hangimiz “Tuh be, nasıl oldu da bunu düşünmedim veya görmedim!” dememişizdir ki!

AK-ŞAKA, bu günlerin her dakikasında değişik kişiler tarafından sözü edilen ve çoklukla da alkışlanan ‘süreç’ adı verilen gelişmenin hemen yanı başında bir kör nokta olduğuna inanmaktadır.

“Kan dursun, barış gelsin!” diyerek sevinçle izlediğimiz son gelişmelerin bize getirdiği mutluluk ve yaşamımıza katacağı dinginlik yanında, acaba yakın gelecekte canımızı çok sıkacak ve üzecek bir kör noktası var mıdır, diye düşünmeden edemiyorum. 

İtiraf etmeliyim ki, ülkemizin bir yetkili tarafından “akil” diye özel bir sınıfa sokulmayan ama gerçekten milyonlarca sayıda olan akıllı insanlarının kafasında benzeri sorular olduğuna inanmaktayım.  Hemen her vatandaşımızın adını henüz koyamadığı bir kör noktanın bizi tehdit eder boyutta ve hemen peşimizden gelen bir riski belirlediğini sezinliyorum. 

Bu endişeyi duymayan tek kişiler, belki de Sayın Başbakan tarafından seçilerek ‘Akiller’ payesi ile taltif edilen nasihat ve ikna kurulu üyeleri ile AKP milletvekilleridir!

Gerçi henüz iki üç gün önce endişe duyduğumuz konu ile ilgili açıklamalar, Kandil’de ikamet eden Murat Karayılan’dan gelince, sanki kör noktamızın henüz yeterince saptayamamış olduğu bazı öncül sıkıntılarla kısmen yüzleşmiş olabildik. 

Bizim iktidar yöneticilerinin her şeyin güllük gülistanlık olduğu söylemlerine karşın, ne diyor Karayılan;

-          Geri çekilme sırasında silah bırakılmayacak;

-          Geri çekilme devam ederken, hükümet yeni anayasa ile ilgili çalışmaları tamamlayacak ve yeterince güvence sağlayacak konuları yasal garanti altına alacak ( ana dilde eğitim ve kamusal alandaKürtçe kullanımı, yerel yönetimlere özerklik, korucuların tasfiyesi, güvenlik güçlerimizin pasifsize edilmesi, bir federasyon teşekkülü için anayasal değişiklik… );

-          Abdullah Öcalan dâhil herkesi içeren genel af.

Ha burada Murat Karayılan’ın telaffuz etmediği ve artık bizlerce bilindiği için kör noktamızdan çıkan “Türk İşi Başkanlık” modeli için anayasa değişikliğinin, AKP oylarına eklenecek BDP oyları ile referanduma taşınacak olmasını da anımsayalım.  Bazılarımız bu değişimi diktatoryal otokrasi adımı diye niteleseler de, Sayın Bekir Bozdağ, Sayın Hüseyin Çelik ve Sayın Burhan Kuzu gibi siyasiler halen ‘hayır’ demekte ısrar ettiklerine göre, demek ki burada da bir risk unsuru vardır.  Zira adı geçen siyasilerimiz ne demişlerse aksinin uygulandığına artık alışmış durumdayız!

İşte adına süreç denen son gelişmelerin henüz başında iken bazı kör noktaların yavaş yavaş belirdiğini anlamamız için basit örnekler verdik. 

En azından ‘T.C.’ ibarelerinin silinmeye başlaması ve elinde ‘Türk Bayrağı’ taşıyanların biber gazı ile terbiye edilmeye başlanması veya arabasının plakasında ‘Türk Bayrağı’ simgesi olanların plakalarındaki bu özel ve onurlu işaret nedeni ile güvenlik güçlerinin uyarısına maruz kalması gibi gelişmeler, sizlerde de bir kör nokta tehlikesini düşündürmüyor mu?!.

Halen toplumun yeteri kadar bilgilendirilmediği ve Sayın Erdoğan ile Öcalan arasında hangi konularda el sıkışılarak atılmış olan ve de ne olduğunu pek anlayamadığımız Süreç adımına, Murat Karayılan’dan gelen zihin açıcı (!) açıklamaları da ekleyince, aklıma Metin Demirtaş’ın dizeleri geliverdi;

“Bizim de dağlarımız vardır Che Guevara / Bakma şimdi durgunsa, bir şahan gibi duruyorsa / Yorgundur, savaşlar görmüştür, çeteciler barındırmıştır / Yani satılmış değillerdir hiç tüfek patlamıyorsa / Alaçamın, mor meşenin ardına silah çatıp yatmağa / Bizim de dağlarımız vardır Che Guevara”

 Erdal Akalın ( 28. 04. 2013 / Mersin İmece )


Yazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(Mersin İmece)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>