YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    AK-ŞAKA

Zamanın Ruhu!..
/**/ Yazar: ERDAL AKALIN | Tarih: 16/04/2013 | Saat: 21:22

Zamanın Ruhu?!.

Toplum katmanları zaman zaman bazı kavramlarla yönlendirilmek istenmiştir.  Tarih sayfaları bu örnekleri bize sunmaktadır.  Ancak tarihi sadece at üstünde elde kılıç kalkanla dörtnala koşuşturan yiğitlerin dünyası olarak görmeye alıştırılmış bizler, belki de tarihi sadece Karaoğlan’ın serüvenleri veya Harem entrikaları olarak anlamaktayız.

Bunun ana nedeni ise, kanımca Sayın Hocalarımız Halil İnalcık ve İlber Ortaylı gibi tarihçileri geç keşfetmemiz olmuştur.  Hoş, günümüzde keşfettik de ne oldu derseniz, size de haklısınız derim.  Yalnız meraklılarına seslenebiliyorlar salon toplantılarında ve seyrek olarak TV ekranlarında.  Özellikle de ülkemin yöneticilerine bakarsanız, sanırım çoğunun ilgisini çekmemektedir tarihsel uyarıları ve saptamaları!

Ülkemiz toplumu, son aylar içerisinde yeni bir tanımlama ile tanıştı, tabii bazı kesimler için söylüyorum bu tanışmayı; “Zamanın Ruhu!”

Zamanın Ruhu kavramını bazı Türk-İslam sentezcileri ve kendilerini liberal demokrat olarak  göstermek niyetinde olan bir kısım köşe yazarları öncelikle sahiplenmiştir.  Keza bazı teologlar (din bilginleri) ve sosyologlar da konuya yakın durmaktadırlar.

Aslına bakılırsa Zamanın Ruhu kavramı ünlü felsefeci ve düşünür Hegel’in oluşturduğu kısmen muğlâk bir kavramdır.  Zaman ve mekânın değişmesi ile kendiliğinden oluşan ve bağımsız bir güç olarak gelişen kavramı adlandırmıştır Hegel, Zamanın Ruhu demekle.  O’na göre, Zamanın Ruhu günü ve zamanı gelince insanoğlunu teslim alan bir güçtür.

Bazı yazarlar, Zamanın Ruhu’na Paradigma demektedirler bir bakıma.  Yani, olgunun ve gelişmenin hangi devire ait olduğuna işaret eden bir kavram olması maksadı ile.

Zamanın Ruhu, aslında zaman içerisinde değişen bir kavrama işaret etse gerektir.  Bu değişim ise insanoğlunun zihniyet değişikliğine koşut olarak kullanılmaktadır.  Bir anlam da beyinlerin ve ülkenin yeniden programlanması olgusudur.

Teologlar ise Zamanın Ruhu derken, sanırım İslamiyet adına Müslüman kimliğinin modernleşmesini, belki de Ilımlı İslam’a yönelişi alkışlamaktadırlar.

Dünyaya yön verenler ki, başta Atlantik ötesinin ünlü düşünce kuruluşları yer alıyor; kendi oluşturdukları yeni politika dalgası olan Küreselleşen Dünya değişimine Zamanın Ruhu diyerek ivme kazandırıyorlar.

Zamanın Ruhu kavramının ülkemiz gündemine düşmesi ise Nevruz sonrası oluşturulan ve de adına ‘Süreç’ denilen yeni siyasi dalgalanma ile başlamıştır.  Bu kavramın dillendirilmesine ise hükümet öncülük etmiş gibidir.

AKP İktidarı’nın henüz tam dile getirmediği süreç denen kurgu, kanımca Sayın Erdoğan liderliğinde AKP İktidar ile Öcalan önderliğindeki Kürt hareketinin gizli gündeminde saklıdır.  Bu mutabakatın henüz telaffuz edilmemiş adı ise ‘Türk-Kürt Federe Devleti’ projesidir.

Türkiye’nin güneydoğusu ve kısmen doğusunda yer alacak bir ülke coğrafyasının, Kuzey Irak ve Kuzey Suriye coğrafyası ile bütünleşecek yeni bir yapılanmadır bence bu siyasi adımlar.  Kerkük ve Musul’u içine alan ve Barzani güdümünde ki Kürdistan hareketini de kapsayacak bu planlama, BOP adına nihai bir adım olarak A.B.D. ve İsrail güdümünde kurgulanacaktır.

Bu vesile ile Türkiye’nin mevcut Suriye yönetimi ve Maliki liderliğindeki Bağdat yönetimi ile ilişkileri iyice alevlenecek, Öcalan’ın Nevruz mesajı ile muştuladığı Misak-ı Milli ve İslami değerler şemsiyesi ile yeni coğrafya teşekkül ettirilecektir. 

Doğaldır ki, bu yeni devletin başkanı ise Sayın Tayyip Erdoğan olacaktır.  Zaten Sayın Başbakan, kurulması düşünülen yeni eyaletler demekle, sanırım Türk-Kürt Federe Devleti tanımlamasını ortaya atmıştır.  Acaba Kuzey Irak’ta Barzani liderliğinde bir eyalet, Kuzey Suriye’de de Öcalan başkanlığında bir başka eyalet kurulması size çok mu garip gelecektir?!

Bunun kurgulamanın bir ileri adımı ise İran’a sarkmak olabilir mi, sanırım bu konu muallâk bir kuram halindedir.  Gerçi, A.B.D. bütçesine İran’a yönelik çalışmalar adına 97 milyar dolar bir ödenek konduğunu da bilmekteyiz.  Diyelim ki, bunu da Zamanın Ruhu gösterir!

Dokuz kişilik yedi grup halinde Türkiye’yi dolaşmaya çıkan Akıllı İnsanlar, çok merak ediyorum gündeme düşen Zamanın Ruhu kavramına gizlenmiş bu gelişmelerden haberli midirler?  Sanıyorum Soros  Fonları ile yakınlığı olan birkaçı dışında haberleri bile yoktur ağırlıklı olarak bu projeden!

Evet, ülkemize barış gelmeli ve akan kanlar durdurulmalıdır.  Buna sadece Akıllı İnsanlar değil, bu yazının kalemşoru başta olmak üzere hepimiz içtenlikle inanıyor ve yürekten destekliyoruz.

Amenna!

Ama Zamanın Ruhu kavramının şifresini bize yetkili kişiler bir açıklasalar da biz de çocuklarımız ve torunlarımız adına ülkemizin gerçeği ile bir yüzleşsek diyorum!..

Bizler de aynen Yunus Emre gibi diyelim gerçekleri görerek ve inanarak; “Ete kemiğe büründük, Yunus gibi göründük!”.

                                                                   Erdal Akalın ( 14. 04. 2013 / Mersin İmece )Yazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(Mersin / İmece)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>