YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    İlber Ortaylı hocadan manalı bir ders!
/**/ Yazar: FATİH ÖZGÜR | Tarih: 09/04/2013 | Saat: 10:47

Ünlü bilim adamı, tarihçi Profesör Doktor İlber Ortaylı, son günlerde oldukça fazlalaşan, sırf çoğalmakla kalmayıp, milleti zehirleme faaliyetlerine de hız veren “saçmalayanlara” güzel ve anlamlı bir ders vermiş.

Şöyle diyor Mülkiye’den (SBF) arkadaşımız İlber Ortaylı hoca: “En az 50 kere söyledim odun kafalılara; Kendine has dili olanlara MİLLET denir. Sonu ''...Li, ....Lı '' ile bitenler soyu belirsizdir; ... Amerikalı, Kanadalı, Perulu, Pakistanlı, Avustralyalı, Arjantinli, Şilili, Yeni Zelandalı, İsviçreli....diyebilirsiniz çünkü bunların kendine has dilleri yoktur.

Alman'a Almanyalı, Fransız'a Fransalı, İtalyan'a İtalyalı, İngiliz'e İngiltereli, Rus'a Rusyalı ,Japon'a Japonyalı.......diyemezsiniz . Aynı Türk'e Türkiyeli diyemediğiniz gibi Allah'ın öküzleri... İlber Oltaylı”

Biliyorsunuz, malum “Çözülme” sürecinde baştaki amaçlardan birisi de “Türklük”ü anayasadan çıkartmak.

Uzun süredir suskun “Sessiz çoğunluk” ilk kez 300 aydının açıklamasıyla konuştu:

1-Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucusu ve sahibi olan Türk Milletinin adı, vatandaşlık tarifinden ve anayasadan çıkarılamaz.

2- Devletimizin eşit ve şerefli üyeleri olan aziz vatandaşlarımız, ırklara ve mezheplere ayrıştırılamaz.

3- Anadolu coğrafyasında Selçuklu ile başlayan Osmanlı ile devam eden Türk Milleti’nin kesintisiz egemenliğini esas alan Büyük Atatürk’ün kurduğu milli devlet yapısı ortadan kaldırılamaz.

Bu açıklama, elbette, 1924 Anayasasının “Millet” tarifi ile birlikte değerlendirilmeli ki, Atatürk de “Millet” ve “Milliyetçilik” anlayışını bu esas ve çerçeve içinde şekillendirip ifade etmiştir.

1924 Anayasamızın 88. maddesi “Türkiye ahalisine din ve ırk farkı olmaksızın vatandaşlık itibarıyla (Türk) ıtlak olunur” der ki 1982 anayasasının 66. maddesindeki “Türk Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı herkes Türk’tür” tanımı da bu paraleldedir.

Atatürk Milliyetçiliği de, bilindiği gibi, 1924 anayasamızın 88. maddesinde ve Atatürk İlkelerinde belirtilmiş olan, din ve ırk ayrımı gözetmeksizin, ulus tanımını dil, kültür ve siyasi birliktelik gibi değerlere dayandıran milliyetperverlik/yurtseverlik anlayışıdır.

Ancak bugün ülkemizi bölüp, emperyalist emelleri uğruna Ortadoğu’da bir “uydu devlet” (ikinci bir İsrail) kurmak isteyenlerdir ki, asıl ırkçı bir milliyetçilik anlayışı ve propagandasıyla Doğu ve güneydoğudaki yurttaşlarımızı, anayasamızda ve Atatürk ilkelerinde ifadesini bulan “Türk Milleti”nden kopartmaya uğraşmaktadırlar…

İlber Ortaylı hocanın açıklaması, söz ettiğimiz “Çözülme” amaçlı “Öcalan Süreci” doğrultusunda saçmalayanları deşifre etmesiyle önemli ve zamanlama da yerinde olmuştur. Üzülerek ve altını çizerek ifade etmeliyiz ki içinden geçmekte olduğumuz zaman dilimi her yurtsevere önemli görevler yüklüyor, çünkü tehlike kapıda dahi değil, içeri girmiş durumda.

Baksanıza “Türklük anayasadan çıkarılamaz” diyen aydınlarımıza yanıt veren BDP Eşbaşkanı Demirtaş ne demiş: “Cesaretleri varsa o bildiriyi Hakkari’de okusunlar”

Bu acı tehdit karşısında utanıp sıkılması gerekenler kimler, millet biliyor. Herhalde bir yurt köşesinde, bir gurup aydının görüş açıklamasının “bir cesaret gösterisi” sayılabilmesi, Devleti yönetme, yurttaşlarına yurdun her köşesinde huzur ve güvenli bir yaşam ortamını sağlama sorumluluğu taşıyanların meselesidir.

Maalesef bugün bu sorumluluk bilincinde davranıldığını sorgulatacak durumdayız ki en taze örneği BDP eşbaşkanının tehdit dolu açıklamasıdır.

Bu vaziyette akla ilk gelen İstiklal Marşımızın şairi merhum Mehmet Akif’in o manalı dizeleri oluyor: “Sahipsiz vatanın batması haktır, Sen sahip çıkarsan bu vatan batmayacaktır…”Yazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(Ekspres 8.4.2013)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>