YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    Yaşlılar Akademisi- Yaşlılar Üniversitesi
/**/ Yazar: LEYLA SAĞLAMTİMUR | Tarih: 27/03/2013 | Saat: 23:01

Adı “Yaşlılara Akademisi”,“Yaşlılar Üniversitesi”,  “Hayat Okulu” ya da “Yaşam Boyu Eğitim Akademisi” olsun; ama bizim ülkemizde de -hiç değilse bir tane- Adana’mızda  olsun; yaşlı yurttaşın üretkenliğini arttırıp hayata karışabileceği bir kurum.

“Hayat, öğrenmekten ibarettir” düsturuyla Portekiz’de 50 yaşın üstündeki öğrencilere hizmet veren “Yaşlılar Üniversitesi” ve 1980 yılında, Delaware Üniversitesi tarafından kurulan alanında dünyanın en iyi merkezlerinden biri olan “Yaşam Boyu Eğitim Akademisi”, yaşlılara sunulan “yaşam boyu öğrenme” fırsatıyla onların hayatın içinde üretkenliğini arttırarak yaşam kalitelerini de yükseltmeyi amaçlayan iki güzel örnek.

Akademinin öğrenme ve yaşama aşkıyla dolu yaşları 50-95 arasında değişen ve aralarında tekerlekli sandalyeli, bastonlu öğrencileri varmış. Sosyal Hizmet Uzamanı Şadiye Dönümcü bir yazısında şöyle anlatmış.

* Akademi çalışmaları 2000’den fazla yeteneklerine ve ilgi alanlarına göre eğitmen, organizatör ve komite üyesi olarak görev yapan gönüllü üyeler tarafından yürütülüyor. Gönüllüler program oluşturuyor, ders veriyor, bütçeyi yönetiyor, programları denetliyor.

* Öğrenmeye istekli üyelerin düşüncelerini tetikleyici ve onları geliştirici akademik programda 200’den fazla ders-kurs yer alıyor. Eğitmen kalitesi yüksek olan akademide eğitmenler özenle seçiliyor.

* Öğrenmeye istekli, 50 yaşın üstünde, aidat ödeyen herkes üye olabiliyor. Eğitim haftanın beş günü 09-15 saatleri arasında. Bir üye bir dönemde beş farklı konuda ders alıyor, konferans, gezi, sergiler vb. etkinliklere katılıyor.

* Akademide “Müzik Fiziği”, “Seyahat Edenler İçin İspanyolca”, “Alfred Hitchcock’un Filmleri”, “Kişisel Mali Planlama” , “İslami Sanat ve Mimarisi”, “Çince Okuma ve Yazma”, “Şiir Yazma Sanatı”, “Kültürlerarası İletişim”, ”Osmanlı İmparatorluğu Tarihi”, “Çağdaş Türkiye’nin Yükselişi” vb. dersler veriliyor.

* Akademi üyeleri, sağlıklı bir vücut ve zihin için aşılması gereken entelektüel sorunların var olması gerektiğine; eğitimin sadece diploma/kariyer elde etme aracı değil, kendini gerçekleştirme ve öğrenmenin zevkini çıkarmanın da aracı olduğuna inanıyor.

Bu okul devlet- özel-resmi üniversiteler- gönüllü kişi ve kuruluşlar ya da meslek kuruluşları işbirliği ile kurulabilir. Üniversiteden emekli öğretim üyeleri ve eşleri yanı sıra ilimiz yaşlıları da gönüllü eğitmen ve öğrenci olacaktır. Sıkıntısı yaşanabileceğinden ders/kurs çeşitliliği sonradan arttırılabilir. Üyeden alınacak az miktardaki aidat; hizmetin yürütülmesine katkı sağlayabilir. Okuldaki eğitimin en etkili sonucu da kanımca öğrenciler arasında gelişecek akran dayanışması olacaktır.

O güne kadarki hayatınızda yapmak/öğrenmek isteyip de zaman–para ayıramadığınız için gerçekleştiremediğiniz etkinlik/öğretiye ulaşma fırsatı tanınan böyle bir okulda mesela Resim, Fotoğraf, Ebru, Vitray, Çiçek düzenleme, Takı tasarım, Yemek- pasta- reçel-konserve, Fide –fidan- budama -çiçek yetiştiriciliği- bakımı, Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği Korosu, “Çikolata Yapma”, “Web Sitesi Hazırlama”, “İngilizce”, “Yunan Mitolojisi”, Yazarlık……

Talebe göre yüzlerce kurs düzenlenebilir, sohbet, söyleşi, seminer, konferanslar düzenlenebilir.

Adı “Yaşlılar Üniversitesi”, “Hayat Okulu” ya da “Yaşlılar Akademisi” olsun; ama bizim ülkemizde de -hiç değilse bir tane- Adana’da olsun. Sayın Rektörümüze duyurulur.

Yaşlılarla Dayanışma Derneği adına

Ayten Leyla Sağlamtimur[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>