YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİNİN EN BAŞARILI BİRİMİ, MERKEZİ KAFETERYA
/**/ Yazar: OKTAY GÜRSOY | Tarih: 02/02/2013 | Saat: 12:48

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİNİN EN BAŞARILI BİRİMİ, MERKEZİ KAFETERYA

Oktay GÜRSOY

            Otuz yedi yıldır bu üniversitede çalışmaktayım ve iddia ediyorum Merkezi Kafeterya, Çukurova Üniversitesinin en başarılı ve düzgün çalışan birimidir. Burada hafta sonları hariç yılın her günü sabah dörtte başlayan yarış, öğle yemeğini yetiştirmeyi amaçlar ve mükemmel başarır. Eminim ki, Türkiye genelinde varolan tüm tabldot çıkaran yemekhaneler içinde, en lezzetli yemeği, Çukurova Üniversitesi Merkezi Yemekhanesi çıkarmaktadır. Belki pek çok personel bunu gözardı etse de, bu birim, yıllardır böyle başarılıdır. Bunun kanıtı ise, üniversite lojmanlarındaki bayanların çoğunun ‘Evlerimizde pişen yemeklerden daha lezzetli!’ değerlendirmeleridir. Bu konuda, oradaki tüm çalışanları candan kutlarım, harika iş çıkarıyorlar.

            Ne var ki, son zamanlarda kampüs içinde kira karşılığı açılan ve maalesef sayıları sayılamıyacak kadar çok olan kafeler, öğrencilerin hatalı beslenmelerine neden olmaktadırlar. Bu kafelerin normal olarak en fazla sandviç, tost, sıcak ve soğuk içecekler sunması gerekirken, pek çoğu tüm kampüsü kokutan farklı yemekler ve hatta tabldot çıkarmaktadırlar. Öğrenciye kafe ortamında daha pahalıya sunulan bu yiyecekler biraz da konum olarak uzak olan Merkezi Kafeterya’nın dengeli beslenmeye göre hazırlanmış yemeklerinden daha cazip gelmektedir. Yetkililerden aldığım rakkamlar çerçevesinde ortalama 4.500-5000 kişi Merkezi Kafeteryada yemek yemektedirler. Halbuki kampüste varolan toplam öğrenci sayısı 25-30 000 dir.Pesoneli çıkarırsan  toplam öürencinin en iyimser tahminlerle % 20 si yemekhanede yemektedir.   

            İşte bu çok üzücüdür, ancak son 15 yılda sayıları artarak çoğalan kafeler, üniversite yöneticileri için çok caziptir. Buralardan yer kiralamak herkesin harcı değildir. Birilerini tanımak, birilerini araya koymak, birilerini ikna etmek gerekmiştir, önceki yıllarda. Yeni Üniversite Yönetiminin bu konudaki tavrını bilemiyorum ancak tüm kafeler aynen devam etmektedir. Sanırım çok büyük meblağları tutan bu gelirler, öğrencilerin kötü beslenmelerinden, kampus içinin zaman zaman çöplüğe dönmesinden, gelip gidenin kontrol edilememesinden, gizli gizli nişan düğün yapılmasından, dersliklerde ve binalarda istenmeyen kokuların çalışanları ve öğrencileri rahatsız etmesinden, kampüs içinin kedi ve köpek çiftliğine dönmesinden ve son olarak binaları böcek ve haşere sarmasından daha önemli kabul edilmektedir.

            Geçmiş yıllarda herkes çok iyi bilmektedir ki, kampüs içindeki yollarda, yeşil alanlarda, bina içlerinde çöpler yığınlar oluşturmaktaydı. Hala zaman zaman aynı durumla karşılaşmaktayız. Yeşil alanlar tamamen bakımsız ve yabani otlar ve ormana dönmüş peyzaj,  Türkiyenin en güzel kampüsünü perişan halde göstermekteydi. Gelen giden misafirlerden utanır haldeydik. Durumun çok değiştiğini söylemek çok zor. Hala misafirler düş kırıklığına uğradıklarını ifade etmektedirler. Aslında bu kafeler, kendi alanlarını temizlemiş olsalar ve bu sorumluluk onların orayı işletir kalmalarında ana etken olsa, kampüsün büyük bölümü temiz ve düzenli olabilir.

            Herşeye rağmen bizim birinci görevimiz öğrencilerimizin dengeli beslenmeleri, sağlıklı kalmaları,  çağdaş bilgi, beceri ve kültürle donatılmaları, temiz ve güzel ortamda estetik değerlerinin geliştirilmesi olmalıdır.

            Bunun başlangıcı olarak, yni yönetim kampüs içindeki işletmelerin yemek, kebap, döner, tabldot sunmalarını yasaklamalıdır. Bu işletmeler, doğal olarak buraları tutma konusunda fikirlerini tekrar süzeceklerdir ve belki de bazıları kapatacaklardır. İşte o zaman öğrenciler Merkezi Kafeteryaya giderek sağlıklı beslenebileceklerdir. İşte o zaman kampüs daha yaşanır hale gelecektir. Bakalım bu yeni yönetim bunu becerebilek mi?

            Amacı belirlemek ve inanmak, başarmak demektir.

              Yazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(Kendi Blogumda)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (2) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>