YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    ERDAL AKALIN'dan KISA BİR ÖYKÜ...
/**/ Yazar: ADANA FİKİR PLATFORMU | Tarih: 20/01/2013 | Saat: 10:09

Erdal Akalın  (08. 01. 2013 / Mersin İmece)

Kısa  Bir  Öykümüz  Var!..

Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, AK-ŞAKA ninesinin beşiğini tıngır mıngır sallar iken, develer tellal ve pireler hamal iken döneminde geçen bir öykümüz var sevgili okurlarım.

İşte bu çok eski yıllar da Hindistan’da yaşamını sürdürmeye çalışan bir minik fare varmış.  Bu gariban mahlûk devamlı bir endişe içinde ve bir kedi tarafından öldürülecek olmak paniği ile yaşarmış.  Yaşamının tadının tuzunun kalmadığını anlayan fare, grubunun yaşlı bir bilge faresinden aldığı akıl sonrası, yakınlar da oturan bir büyücünün kapısını çalmış.

Kapıyı açan büyücü, aşağı doğru bakınca tir tir titreyen küçük fareyi görmüş.  Büyücü evine aldığı fareye derdini sormuş tabii ki.

Fare; “Sayın Büyücü, ben bir fare olduğumdan bir kedi tarafından yakalanarak öldürüleceğim korkusu ile yaşıyorum.  Lütfen bana yardım edin!” demiş.

Büyücü, endişe içinde yaşayan ve karşısında korkudan sararmış halde duran fareye acımış.  Özel güçlerinden bir tanesini kullanarak minik fareyi yetişkin bir kedi haline sokmuş.

Dünün faresi ve yeninin kedisi olan mahlûk, teşekkür ederek ayrılmış büyücünün evinden.

Aradan birkaç gün geçmiş geçmemiş, büyücü çalan kapısını açınca fareden dönüştürdüğü kediyi karşısında bulmuş.  İçeri almış kedi yaptığı canlıyı ve sormuş derdini.

Fareden dönme kedi konuşmuş; “Sayın Büyücü, sağ olun beni kedi yaptığınız için.  Ama başım gene dertte ve gene aynı korku ve endişeleri yaşıyorum.  Çünkü bu kez de beni kovalayan köpekler tarafından parçalanacağım paniği ile yaşamım alt üst oldu.  Lütfen bana yardım edin!”

Büyücü anlamış derdini fareden dönme kedinin.  Sihirli gücünü kullanarak bu kez köpek kılığına çevirmiş onu.  Şöyle azman türü bir köpek oluvermiş bizim ki.

Değişim geçirdiği için fareden kediye ve kediden de köpeğe dönen mahlûk memnun, büyücü de bir garibana yardımcı olduğu için mutlu olmuş vedalaşırken ikisi.

Aradan bir hafta ya geçmiş ya da geçmemiş ki, büyücünün kapısı gene gürültü ile çalınmaya başlayınca, kapısını açmış büyücü.  Karşısında ise kediden dönme köpeği görünce şaşırmış ve içeri almış onu, derdini dinlemek için.

Fareden kediye ve kediden de köpeğe dönmüş canlı; “Sayın Büyücü, beni köpeğe döndürdüğün için sana müteşekkirim.  Ancak iki gün önce ormanın kıyısında gezerken bir kaplan gördü beni ve korkudan kaçtım oradan.  O dakikadan bu yana bir kaplan tarafından parçalanarak öldürülmek korkusu ile panik içindeyim.  Ne olur, bana gene yardımcı olun!”

Büyücü, içinden her halde ‘le havle’ diyerek bu kez de yardıma karar vermiş ve bu defa köpek yaptığı o mahlûktan kocaman bir kaplan yaratmış.  Yeni oluşmuş kaplan bir daha kez mutlu olarak vedalaşmış büyücü ile.

Çok zaman geçmemiş, eski fare ve yeni kaplan kimlikli canlının tekrar büyücünün kapısını çalmasına.   Büyücü bu kez içeri almamış bu mahlûku ve kapıda sormuş derdini.

Yeni kaplan olmuş canlı ; “Sayın Büyücü, bana çok yardım ettiniz teşekkür ederim ama şimdi de elinde silahı olan bir avcının beni vurarak öldürmesinden korkuyor ve günlerdir bu endişeyi yaşıyorum” demiş.

Büyücü konuşmuş ve bakalım neler söylemiş; “Sen cesaretsiz ve korkak birisin.  Sende sadece fare yüreği var.  O yüzden de artık sana yardım edemem.  Senden olsa olsa ya bir medya patronu veya yandaş bir köşe yazarı veyahut bilimin aydınlık ve özgür yoluna baş koymuş değil de üst makamlardan aldığı emirlere hizmet eden bir akademisyen ve hatta bir rektör olabilir.

Hadi şimdi var git, seçtiğin kendi yoluna!”

Ve… kaplan kimliğinden ayırarak tekrar fare kimliğine sokmuş kapıdakini!

Bu öyküyü yıllar önce öğrenen Shakespeare, bu sonuçtan etkilenerek fare yüreği taşıyanlar için bazı öğütler kaleme almış, bizler de okuyalım diyerek;

-          İnsanların çoğu sevmekten korkuyor, kaybetmekten korktuğu için;

-          Düşünmekten korkuyor, sorumluluk getireceği için;

-          Konuşmaktan korkuyor, eleştirilmekten korktuğu için;

-          Yaşlanmaktan korkuyor, gençliğin kıymetini bilmediği için;

-          Unutulmaktan korkuyor, dünyaya iyi bir şeyler vermediği için;

-          Ve ölmekten korkuyor, aslında yaşamayı bilmediği için!

Siz değerli okurlarım aslan yüreği taşıdığınız için bu öğütler size göre değildir, biliyorum.  Eğer etrafınızda fare yüreği taşıyan birileri varsa, bunları o canlılara (!) iletirsiniz diyerek buraya yazdım.   AK-ŞAKA’dan değil ama Shakespeare’den nasihat deyiverirsiniz!..[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>