YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    ALİ ALPER ÇETİN

MASLAHATÇI VALİLER….
/**/ Yazar: ALİ ALPER ÇETİN -ÇUKUROVALILAR DERNEĞİ ONURSAL BAŞKANI | Tarih: 17/01/2013 | Saat: 22:49

Ankara’da Çukurovalılar Derneği:“Çukurova” diye anılan Adana-Mersin-Hatay-Osmaniye illerini temsil etmekte olup, anayasamızdaki vatanın bölünmezliği ilkesi ile faaliyetlerini Ankara’da sürdüren bir sivil toplum örgütüdür.

 Derneğimiz; bölgemizin 50 yüksek öğrenim gencinekarşılıksız burs, 365 öğrenciye mali ve sosyal destek, yurt, sağlık ve staj sorunlarına da katkı sağlamakta. Bölgenin belde belediyelerine etüt-proje, fizibilite gibi konularda teknik destek vermekte. Konferanslar, söyleşiler, bilgi şöleni düzenlemekte: Çukurova Lobisi adlı aylık süreli yayın organıyla: Bölgemizin kültürünü gelecek kuşaklara taşımakta, tarihi ve kültür varlıklarını, doğal güzelliklerini tanıtarak bölge turizmine de katkı sağlamaktadır.

 Elbette bu tür faaliyetlerin yürütülmesi için birtakım kaynakların olması gerekir. İşte biz bu kaynakların tespiti ve faaliyetlerimizi daha da güçlendirmek amacıyla kolları sıvadık.  Adana Valiliği İl Özel İdare Müdürlüğüne ait Ankara’da Kızılırmak Sokakta beş katlı bir binanın olduğunu tespit ettik. Bina zamanında Adana Erkek Öğrenci Yurdu olarak hizmet vermiş. Belirli bir zamandan sonra bina çürümeye terk edilmiş.

 Elbette olmayan bir binayı ihale edip verebilir misiniz? Veremezsiniz. Peki, arsa gözüken binayı Kredi Yurtlar Kurumuna devredebilir misiniz? Olmaz... Çünkü yurt olması için istenen ruhsatı alamazsınız. 1980 yılından beri onlarca vali gelmiş geçmiş. Hiç biri bu sorunu çözememiş. Adana Valiliği-İl Özel İdaresi mülkiyetindeki Ankara Kızılırmak Sokakta bulunan 5 katlı bina şimdiye kadar boş tutularak çürütülmüş… Onlarca vali gelmiş görev yapmış gitmiş. 30 yıldır da bu sorunu çözmemiş. Adı geçen binanın sorununu halledemedikleri göz önüne alınırsa, Adana’nın sorunlarına nasıl öteledikleri daha iyi anlaşılır sanırım. Hep maslahat... Maslahatçı zihniyet…

 Sorunu bize bırakın çözelim.

 Çukurovalılar Derneği olarak sorunu çözmek için Çukurova Konuk Evi ve Kız Yurdu adıyla güzel bir proje hazırladık. Projenin Ankara’ya yüksek öğrenim için Çukurova’dan gelen öğrencilerin yurtihtiyacına cevap verecek olması bakımından önemliydi. Proje 2011 yılının Kasım ayında Adana Valiliğine sunuldu. Böylece binaya sahip olmak için de işlem başladı. 

 Üniversitelerde son iki yıldır bölüm öğrenci kontenjanları %20, bu yıl da %20 olmak üzere %40 artırıldı. Fakat öğrenci yurtlarında kontenjan artışı olmadı. Çukurova’ya ait bir kız öğrenci yurdunun olmaması, kız öğrencilerimizin sorunlarını daha da derinleştirdi. Derneğimize bu konuyla ilgili başvurular da giderek arttı. Söz konusu taşınmaz Çukurovalılar Derneğine tahsis edilse idi, dernek tüzel kişiliği adına ve hesabına işletilmek kaydıyla Kız Öğrenci Yurdu ve Kütüphane olarak hizmet verecekti. (Binanın dernek tüzel kişiliğine tahsis edilmesi halinde, Halk Bankası ile mezkûr yurt binasının tefrişini yapması hususunda mutabakatın da sağlandığı da projede belirtilmişti. ) Diğer taraftan birbirlerinden habersiz olan birçok dernek, düzenlenecek olan etkinliklerde birlikte olacak, Çukurovalı Sivil Toplum Kuruluşlarını da bir araya getirecekti.          

 Proje tanıtıldığında: Çukurovalılar tarafından benimsenecek güven artacak, yürütülecek çalışmalar için Çukurovalı bürokratlar, milletvekilleri ve sivil toplum kuruluşları bir araya gelerek yeni bir yapılanma sağlanacaktı.  Yeni yapılanmanın sevk ve idaresi uygun görüldüğü takdirde Prof. Dr. Taciser Onuk, Prof. Dr. Mehmet Demir ve Adana Valiliğinin görevlendireceği bir Vali Muavininden oluşan komisyon marifetiyle yürütülecekti. Mezkûr projede yer alacak değerli kişiler bölgemiz insanlarının bir araya gelmesini sağlayacak, Çukurovalı Dernekler Federasyonun kurulması ile ilgili çalışmalar yapacak, lobi güçlenecek, federasyon Çukurovalıların vazgeçilmez dinamiği olacaktır.

 Derneğimiz, bölgemizin bürokratlarını, akademisyenlerini,  işadamlarını bir araya getirmesine rağmen maalesef milletin vekillerini.  getirememektedir. Eğer Çukurovalı milletvekilleri düzenlenecek etkinliğe tam kadro katılacaklarını garanti edebilirlerse; Çukurovalı bürokrat, akademisyen, iş adamları ve dernek yöneticileri de o etkinliğe tam kadro katılacaktır. Böylece yerel yöneticilerin de desteği alınmış olacaktır. Bu birliktelik, daha önce engellenmiş olan “Başkentte Çukurova Günleri ve Fuarı”projemizi de gerçekleştirmeye vesile olacaktır.  Son 32 yıldır siyasette ve bürokraside Çukurova’nın ivmesi çok düşükolmuştur. Şu anda bölgemizin iki bakanı bulunmaktadır. Adalet Bakanımız Sadullah Ergin ile bu proje için görüşme yapılmış ve desteği alınmıştır. Ancak, Ekonomi Bakanımız Zafer Çağlayan ise bir yıldır randevu talebimize cevap vermemiştir. Hem de randevu talebi birkaç kez yenilenmesine rağmen. Bu da gösteriyor ki; bölgeye dışarıdan gelip milletvekili seçilen ve bakan atanan milletvekilleri bölge meselelerine çözüm üretmiyorlar ve bizlere sahip çıkmıyor.

     Sonuç: Bu projeler ve birlikteliğin getireceği Federasyon, Çukurovalıların sorunlarına çözüm bulma aşamasında önemli rol oynayacak hem de sivil toplumun, Çukurova’nın gelişimi konusunda söz sahibi olmasını sağlayacaktır. Takdir edersiniz ki valiler, milletvekilleri ve belediye başkanları sürekli değişebilirler. Sivil toplum hareketinin güçlü bir sesi olacak olan federasyon ise Çukurova’nın ve Çukurovalıların değişmez bir dinamiği olacaktır.

    Hatırlanırsa Adana Eski Valisi İlhan Atış: “Çukurova Evi ve Başkentte Çukurova Günleri Fuarı projelerine engel olmuştu. Şimdi de sayın vali Kız Öğrenci Yurdu projesine engel olur, binayı biraz daha ölüme terk ederse bu zihniyetin vebalini kim ödeyecek? Onun için yöneticiler elini vicdanına koymalı, Çukurovalılar derneğine vermeli vermese de binayı hizmete koyarak ölümden kurtarmalıdır. Aksi takdire maslahatçı vali olmaktan kurtulamayacaklardır.

 Ali Alper ÇETİN
Çukurovalılar Derneği Genel Başkanı[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>