YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    ADANA SIRALAMADA KAÇINCI?
/**/ Yazar: SEDEF UNCU AKI | Tarih: 10/09/2008 | Saat: 16:47

Adana’ya ilk geldiğimde ve buradaki sanayi ve tarım alanlarını  gördüğümde, bir Samsun’lu olarak,  “Samsun’da insanlar nasıl geçiniyorlar?” diye sordum kendime. İmkanların genişliğiydi beni bu soruya sevk eden.  Hem kıyasla çok fazla şirket vardı, hem de verimli bir toprak.  Dört senedir Adana’dayım ve hala Adana’nın Türkiye’nin  bir çok şehrinden daha şanslı olduğunu düşünüyorum. Ama ne yazık ki Adana’yı Adana yapan tarım ve sanayi giderek etkisini kaybediyor. Sizinle burada bir araştırmayı paylaşmak istiyorum - “Capital 500”. Capital 500 araştırması her yıl Türkiye’deki 500 büyük özel şirketi cirolarına göre sıralar. Bu listenin şehirler bazında da bir analizi var. Bu yıl 35 ilden şirketler bu listede yer almış. Lider tabii ki 283 şirket ile İstanbul. İstanbul’u 32 şirketle Bursa, 30’ar şirketle Ankara ve İzmir izliyor. Adana’dan kaç şirket bu listeye girmiş diye bakıyorum. Üzülerek söylüyorum ki sadece 6 şirket. Bu altı şirketin toplam yarattığı ciro 2,5 milyar YTL. Çok fazla uzağa gitmeden komşumuz Gaziantep’e baktığımda ise şirket sayısının 13 olduğunu görüyorum. Toplam ciro rakamı ise 3,5 milyar YTL. Türkiye’nin sayılı büyük şehirlerinden olduğu için övünülen Adana, ilk 500’e giren şirket adetleri açısında bakılınca maalesef 10. sırada ve bu sırayı Hatay ile paylaşıyor. Yazımın başında düşündüğüm,  şirket çokluğu nedeniyle hayrete düştüğüm tabloyu sorgulamaya başlıyorum tekrar. “Şirketin çok olması mı önemli, yoksa adı sayılır büyüklükte olması mı?”    

Tablo 1 Capital 500 Adana İli Şirketleri (Capital Dergisi, Ağustos 2008)

Şirket Adı

Ciro (YTL)

Temsa Global Sanayi

1.110.798.572

Advansa (Sasa)

451.189.000

Bossa

328.775.284

Adana Çimento Sanayi

314.494.108

Pilsa Plastik Sanayi

150.196.517

Beyteks Tekstil

147.253.805

 

Şirket sayısının fazla olması önemli tabii. Adana’daki sektörel dağılımın başında gelen sektörler incelendiğinde, Adana Sanayi Odasına (ADASO) kayıtlı, tekstil ve hazır giyim sanayinde 354, gıda sanayinde 268, inşaat ve yapı malzemelerinde ise 233 şirket bulunmaktadır.[1]  Şirket sayısı olarak sadece bu üç sektörü topladığımda bile sayı 855’e ulaşıyor. Fakat böyle bir rakamın içerisinden sadece altı şirket Türkiye sıralamasında yer alabiliyor. Bu sıralamada daha fazla yer alabilmek hatta uluslararası sıralamalarda yer alabilmek Adana açısından çok daha önemli bence. Böylece adını duyurabilir, daha çok kalkınabilir. Kalifiye işgücünü kendine çekebilir. Bu iş gücü beraberinde daha güzel bir sosyal yaşam getirir. Daha sonra da bu döngü bir çığ gibi büyüyerek devam eder. Peki ama bu çığı başlatacak noktada, Adana tarihinde çok daha önemli yerlerdeyken nasıl böyle bir düşüş yaşamış olabilir?  İyimser yanım, bazı şirketlerin Adana’da üretimleri olmasına rağmen merkezin İstanbul görünmesi nedeniyle listede yer almama ihtimalini aklıma getiriyor. Tabii yabancı ortaklı şirketler de var diyorum kendime. “Adana yabancı sermayeli kuruluş sayısında Türkiye içinde 10. sırada yer alıyor.” diyor Prof. Dr. Mahir Füsunoğlu sunumunda. Maalesef bu konuda da sıralama değişmemiş. Görünen o ki sanayi kulvarında Adana ilk sıralardaki yerini bugün kaybetmiş durumda.  Tekstil sektöründe yaşanan gelişmeler büyük bir darbe oldu Adana için. Çukurova’da yetişen pamuk nedeniyle hammaddeye yakın olmak isteyen sanayicinin başlattığı tekstil serüveni, 2005 yılı sonrasında ciddi darbeler alınca , Adana’nın da lokomotif sektörü, hala en fazla sayıda şirkete sahip olmasına rağmen ciddi kan kaybetti. Hemen yanında Osmaniye’ye verilen teşvikler ise yatırımların belli bir bölümünü bu şehre kaydırdı. Fakat yine de sıralamadaki diğer şehirlere bakıldığında bu şehirlerin de tamamı gelişmiş bölgelerde yer aldığından teşviklerden  diğer bölgeler kadar yararlanamıyorlar. O zaman sanayi değildir belki de gitmek istediği yön, tarımdır. Adana’nın diyorum ama bu konuda da yaşanan gerileme maalesef gözler önünde. Adana’nın açık bir stratejisi varmış gibi görünmüyor bana göre. Aklıma hemen Dubai geliyor. Şehrin 1994 yılındaki çöl hali ve 2005 sonrası gökdelenlerin ve büyük otellerin yer aldığı metropol hali. Tabiiki bu resimde petrol zengini olmalarının etkisi var ama 1994’te de aynı konumdayken şehir için bir strateji belirliyorlar ve bunu uyguluyorlar. Biz de Adana’yı sıralamada ilk sıralara çıkartmak için benzer bir çalışma yapmalıyız. Biz diyorum çünkü bu sadece belediye, sadece valilik ya da sivil toplum kuruluşlarının yapacağı bir iş değil. Bir bütün olarak Adana stratejisi ne olmalı ve nasıl uygulanmalı konusunda konuşmalıyız? Peki ama nasıl? Bunu da sizlerle bir sonraki yazımda paylaşacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

 

 

 


[1] Veriler, Prof. Dr. Mahir Füsunoğlu’nun “En son gelişmelerin Adana’ya Yansıması” başlıklı sunumundan alınmıştır.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (3) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>