YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    ADANA'NIN EKONOMİK GELECEĞİ
/**/ Yazar: KORAL ÇEPNİ | Tarih: 09/09/2008 | Saat: 22:56

             Nerede o 60’lı, 70’li, hatta 80’li yıllarda ekonomisi inanılmaz bir hızla büyüyen Adana? Nerede insanları, iş adamları, sanatçıları her gün medyaya konu olan Adana? Nerede sporcularıyla adını sadece yurt içinde değil, dünyada tanıtan Adana? Peki yarın daha da mı kötü olacak? Adana’nın geleceği ile ilgili beklentileri sıralamadan sanırım önce bu günlere nasıl gelindiğine bakmakta fayda var.

             2. Dünya savaşından sonra Adanalı artık Seyhan Barajı’nın suladığı verimli Çukurova toprağında makineleşen tarımın da katkısıyla oluşturduğu önemli ölçüde sermayeyi sanayiye aktarmasını bildi ve Sabancı’larıyla, Has’larıyla, Sapmaz’larıyla önemli yatırımları gerçekleştirebildi. Ancak bilhassa 1990’lardan itibaren küreselleşmenin olumlu etkilerinden çok olumsuz etkilerini de hissetmeye başladı. Küreselleşmeyle birlikte sermaye ve onunla birlikte eğitimli insan gücü İstanbul ve çevresine göç etmeye başladı. Buna karşılık doğu ve güneydoğudan tarımdan kaçan niteliksiz insan göçünü bağrına basan Adana’da insan kaynakları çoraklaştı, girişimci nitelikte insan kalmadı. Azalan iş imkanları sonucunda eğitim için yurt dışına veya İstanbul’a giden çocuklar geri Adana’ya dönmez oldular. Bu da girişimci ve eğitimli insan kalitesini olumsuz etkiledi. Orta Doğu’daki bitmez tükenmez savaşlar-İsrail-Arap, Irak-ABD, Kıbrıs, İran-Irak-küresel sermayeyi Çukurova’dan uzak tuttu. Bütün bunların üstüne Adana ve çevresinde var olan sanayi şirketleri, ki bunların önemli bir kısmının ağırlığı tekstil ve tekstile ham madde sağlayan şirketlerdi, küresel gelişmelere ölçek, kalite ve marka olarak ayak uyduramadılar, sonuçta küçüldüler veya kapandılar. Son yıllarda Adana’nın civar illerine verilen teşvikler ise son darbeyi indirdi ve Adana’da gerçekleştirilecek yatırımlar teşvikli civar illere kaydı. Bu da işsizliğin artmasına, esnafın işlerinin azalmasına, beyin gücü ve girişimci sermayenin kaçmasına yol açtı. Yani fasit daire döndü dolaştı hep daha bir olumsuzluk yarattı.

             Bu arada Adana’da hala var olan varlıklı toprak sahiplerinin de birleşip, birikimlerini sanayiye veya büyük ölçekli hizmet sektörüne aktardıkları görülmemektedir. Bu da bu bölgenin enteresan bir kültür özelliği olsa gerek: Ortak iş yapmamak! Nedenleri mutlaka araştırılmalıdır. Halbuki bölgedeki ilk yatırımlar hep ortaklıklardı (örnek: Akbank, Bossa, SASA, vs, vs).

             60 yıl sonra şimdi Adana’nın ayağına yeni bir fırsat geliyor: Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattı! Bu hattın devreye girmesiyle birlikte Yumurtalık bölgesinde rafineri yatırımları gündeme geldi. Halen gündemde olan projelerden en azından birinin gerçekleştirileceği kuvvetle tahmin edilmektedir. Bu güne kadar ki gecikme kanımca hükümetin “yandaş” guruplardan birine bir öncelik vermek istemesinden, ancak bu gurubun da işlemlerini bir türlü tamamlayamamasından kaynaklanmaktadır. Ancak rafineri yatırımının gerçekleşmesinden sonra mutlaka bu rafinerinin ürünlerini bölgede işleyecek yeni yatırımlar yapılacak, yatırım, yatırım getirecektir. Bu yeni yatırımlara gerekli enerjiyi sağlayacak enerji yatırımları da bölgemizde yoldadır. Halen gene Yumurtalık bölgesinde benim bildiğim 3 tersane inşaatı başlamıştır. Bütün bu yatırımlar için yan sanayiler de devreye girecektir. Bu yatırımlar Adana’ya yeniden nitelikli iş gücü göçüne olanak verecektir. Açılacak yeni iş yerlerinde çalışacaklar, bunların müşterileri ve tedarikçileri başta sağlık ve konaklama olmak üzere çeşitli nitelikli hizmetler de talep edeceklerdir. Dolayısıyla bu günden konuşulan sağlık ve otel yatırım projeleri de gerçekçidir. Ancak sayıları şu anda konu edildiği kadar yüksek olmayabilir. Tüm bu gelişmelerin Adana’nın kültür ve spor yaşantısına da olumlu etkiler yapacağı kuşkusuzdur. Şehir içindeki esnafın işlerinde de bir canlanma olması beklenmelidir. Adana’ya gelen nitelikli göç kendi standartlarına göre giyim, yemek yiyecek yer ve eğlence talep edecektir. Konutlara talep artacaktır. Turizm faaliyetlerinde mutlaka artış olacaktır. Çocuklarımız artık eğitimlerini tamamladıktan sonra İstanbul’da iş aramak zorunda kalmayacak, girişimci sermaye, hem de küresel ölçekte Adana’ya gelecektir.

             Tabii bütün bunların gerçekleşmesi için Adana’nın da üzerine düşen “ev ödevlerini” eksiksiz tamamlaması gerekmektedir. Aksi takdirde belki bir 60 sene daha beklemek de yetmeyebilir. Nedir bunlar?

1-Adana’daki eğitimin mutlaka önümüzdeki yıllardaki nitelikli eleman ihtiyacını göz önüne alarak organize edilmesi

2-Şakirpaşa hava alanının hemen uluslar arası bir hava alanına dönüştürülmesi, otoyolun ve tren yollarının hava alanına ve Yumurtalık’a bağlanması, Adana-Ankara otoyolunun tamamlanması

3-Yeni yatırımlar sonucunda doğacak ek konut ihtiyacının nasıl karşılanacağının planlanması

4-Adana’nın 10 yıl sonra daha kuzeyde mi, yoksa daha doğuda mı olacağına karar verip, gerekli alt yapı yatırımlarının tamamlanması

5-Adana’da insanların boş zamanlarını değerlendirecekleri alternatiflerin planlanması, desteklenmesi. Bilhassa çevre tanıtımına ve turizme bu günden ağırlık verilmesi.

6-Yumurtalık limanının her türlü ihtiyaca cevap verecek şekilde düzenlenmesi

7-Bölge tarımının bu gelişmeleri göz önüne alarak sebze, meyve ve süs bitkileri tarımına ağırlık vermesi, tarıma dayalı sanayiye öncelik tanınması

8-Bütün bunların çevreyi koruyarak  gerçekleştirilmesi

              Mutlaka bunlara başka önlemler de eklene bilinir. Önemli olan geleceği tahmin edip bir an evvel yola çıkabilmektir.

             Tabii Adanalı her şeyi doğru yapsa bile biraz da ülke ve küresel şartlar  da yukarda belirtilen olumlu gelişmeler için yardımcı olmalıdır. Örneğin Türkiye’de iç barış ve ekonomiye (anti-laik politikalara değil) ağırlık verilmelidir. Irak huzura kavuşmalı, Kafkaslarda barış sağlanmalı ve İsrail-Arap anlaşmazlığı çözümlenmelidir. Tüm bunların dışında dünya ekonomisi yüksek hızlarda büyümeye devam etmelidir.

             Ben 70’li yılların başlarında Adana ve Mersin’in güçlü büyümesine bakarak ilerde bu iki şehrin mutlaka birleşip, Akdeniz kıyısında İstanbul’u gölgede bırakacak dünyanın en büyük metropollerinden birini oluşturacaklarına inanırdım. Maalesef olmadı. Bana sorarsanız yeni gelişme yönü DOĞU ve kim bilir belki bir gün Adana ile Ceyhan birleşirler ve o benim bundan hemen 40 yıl önce hayal ettiğim metropolü kurarlar.

             Dolayısıyla karamsar olmaya gerek yok. Yarın daha güzel olacak. Her şey daha iyi ve güzel bir Adana’da daha kaliteli bir yaşam için.    [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (2) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>