YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    SUÇLU KİM?
/**/ Yazar: VELİ BİLİCİ | Tarih: 15/12/2012 | Saat: 19:14

Her geçen gün daha çok yeise düştüğümüz ve acilen çözülmesi gerektiğine inandığımız büyük bir  problem vardır önümüzde; çocuklarımıza/öğrencilerimize  neden olumlu davranışlar kazandıramıyoruz? Neden eğitemiyoruz?

Allah aşkına ya da her neye inanıyorsanız onun aşkına sorduklarıma/soru cümlelerime doğru cevap verir misiniz?

Öğrencilerinize-çocuklarınıza  olumlu alışkanlıklar kazandırılması yönünde, doğru insan, dürüst insan, güvenilir insan, erdemli insan, yurdunu seven, milletini seven, ülkeye hizmeti kendine görev addeden insan ve ülkesinin değerlerini bilen,  bu değerlere kıymet veren, saygı duyan  insan, başkalarına zarar vermeyen, bulduğu bir eşyayı, cüzdanı, saati, ve sair eşyayı…  sahibine ulaştıran, kendi hak ve hukukunu bilen,  başkalarının hakkına riayet eden insan  olarak yetişmesi  isteği ve arzusuyla çocuğunun devam ettiği  okulun  yöneticilerini  veya  öğretmenlerini  ziyaret eden,  bu konularda çocuğunun öğretmeni ile konuşmak isteyen, bu güzel olumlu hasletlerin çocuğuna/öğrencisine  kazandırılmasını isteyen, çocuğumun/öğrencimin  adam gibi adam olmasını istiyorum  diyen  kaç veli vardır aramızda?

Yahut bu soru cümlelerini tersinden sorarsak, yukarıdaki paragrafta bahsettiğimiz soru cümleleri ile karşınıza gelip dikilen velinin ısrarlı şekilde bu türden cümlelerine muhatap olan, kaç okul yöneticisi ya da kaç öğretmen vardır içimizde?  

Oysa soruyu şöyle sormuş olsaydık; Türkçe, Edebiyat, Matematik, Fen ve Teknoloji, Fizik, Kimya, Sosyal Bilgiler, Tarih, Coğrafya, İngilizce, Felsefe, Sosyoloji, Psikoloji, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri konularının eksiksiz öğretilmesi, varsa eksikliklerinin giderilmesi, konuların pekiştirilerek öğretilmesi, sınavlarda hatalı cevap sayısının en aza indirilmesi, tüm derslerin konularının tamamının eksiksiz firesiz öğretilmesi talebiyle   okul yöneticileri ve öğretmen ziyaretini yapan kaç veli var aramızda? Sorusuna verilecek cevap sayısını  düşünmek bile istemiyorum.  Oran olarak ifade edersek şüphesiz sonuç yüzde yüzdür…

Bu oranı yakalamaya doğru gidilen süreçte biz anne babalar/veliler; aile ortamlarında aile içi  iletişim problemlerini en üst seviyelerde yaşamaya devam edeceğiz. Sadece aile içi iletişimler mi? Komşu, eş dost ve akraba ziyaretleri esnasında belki de odasından bilgisayarının başından ayrılıp da bizleri ziyarete gelen misafirlerimize “hoş geldiniz” deme zahmetinde bile bulunamayan, bunun bir görgü kuralı, bir adab-ı muaşerat kuralı  olduğunu bilemeyen, anne  babasının  mahcubiyet duyduğunu/duyacağını anlayamayan  test ve tost çocukları/bizim çocuklarımız. Güzel hasletlerimizi nereden bilsin? Kim öğretecek bu güzel hasletleri çocuklarımıza/öğrencilerimize?

 Aile mi? Okul mu? Toplum mu?

Bu yüzde yüzlük oranın sonucunda çocuklarımız belki çok popüler okullarda okuyacaklar, popüler meslekleri edinip görevlerini ifa edeceklerdir. Veliler olarak okudukları okul statülerinden ya da edindikleri meslek statülerinden dolayı belki de övünerek tatmin olacağız… Tatmin olacağız da bugün annesini-babasın boğazlayan, kardeşini, ağabeyini bıçaklayan, kız kardeşine, ablasına çok yakın çevresindeki insanların hayatlarına kast eden,  tecavüz  eden, en yakın arkadaşlarını bıçaklayan, kesen,  öldüren, kıymetli eşyalarını ve paralarını gasp edenlerin sayıları azalacak mı? Uyuşturucu batağında, alkol batağında, bally ve tiner gibi madde bağımlılığının zincirine vurulmuş olan  bu çocuklar, bu gençler nereden çıktı ortaya? Her biri bir serseri  mayın gibi dolaşan   bu gençlerin de bir aileleri, okulları  ve için de bulundukları bir toplum yok muydu?

Aile mi?

Okul mu?

 Toplum mu?

Bir  darb-ı mesel vardır hani “suçu (kabahat) gelin etmişler, kimse kabul etmemiş”.

Suçlu; ben, sen, o, biz, siz, onlar…

İçinizden,  Bakanlığın hiç mi suçu yok?  Diyerek Milli Eğitim Bakanlığı’nı kast edenleriniz var gibi geliyor…

Yok, yok… Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu konuda hiç bir sorumluluğu  yok.  Sorumlu olduğu da düşünülemez. Zaten öğretmenin menşei-kaynağı-yetiştirilmesi konusunda/öğretmenin eğitimi konusunda da bir kaygısı yoktur. Bakmayın adında “Eğitim” kelimesinin geçtiğine, adı aslında “Milli Öğretim Bakanlığı” olarak düzeltilirse ürettiği  ürünle irtibatlı olacağından, dolayısı ile böylesi daha bir anlamlı olacaktır. Milli Öğretim Bakanlığı.

Suçlu kim?

 Suçlu; ben, sen, o, biz, siz, onlar… Hepimiz.

Veli BİLİCİ[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>