YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    İSTANBUL’UN YENİ METRO HATTI
/**/ Yazar: OYTUN ARSLAN | Tarih: 12/12/2012 | Saat: 16:42

Ağustos ayının ortasında İstanbul’da Kadıköy-Kartal arasında şehrin en büyük yatırımlarından biri olarak yeni bir metro hattı açıldı. Toplu taşımanın ana aksını oluşturacak böylesine uzun bir hat öncelikle hepimiz için hayırlı olsun. Bu sayede Anadolu yakası da en modern toplu taşıma sistemiyle tanışmış oldu.

Kadıköy-Kartal hattı bilindiği gibi E-5 aksını takip ediyor. E-5 üstündeki kavşak noktalarındaki otobüs duraklarının olduğu yere istasyonlar yapıldı, bu şekilde şimdiye dek otobüs ve minibüslerle taşınan yolcuların metro ile taşınması hedeflendi. İstasyonların E-5 üzerinde bulunması, yani nüfusun asıl yoğun olduğu yerlerden geçmemesi, hattın iyi bir besleme sistemine sahip olması gerektiğini gösteriyor. Eskiden evlerine tek otobüsle direk gidebilecek insanlar, artık fazladan bir aktarma yapmak zorundalar. Bu da, belli istasyonlarda haliyle uygun aktarma noktalarının kurulmasını ve yeni ring servisleri oluşturulmasını gerektiriyor. E-5 hattını boylu boyunca kullanan otobüslerin ve minibüslerin metro ile boşa çıkması, bu araçların iyi bir planlamayla besleme hatlarına verilmesini gayet sağlayabilir. Tabi ücretsel ve zamansal bir entegrasyon tesis edilerek...

Sistem açıldığından beri pek çok insan Kadıköy-Kartal hattının neden nüfusu yoğun yerlerden değil de, E-5’ten gittiğini eleştiriyor. Eleştiriler temel olarak doğru olsa da, 2013 sonunda açılacak Marmaray hattını unutmamamız gerekiyor. Zira Marmaray, tam da nüfusun yoğun bulunduğu yerlerden geçecek, Kadıköy-Kartal da biraz daha kuzeyde farklı bir bölgeye hitap edecektir. İhalesi yapılmış olan Üsküdar-Ümraniye metro hattı da tamamlandığında, Anadolu yakası Boğaz sahilinden başlayıp doğuya ilerleyen 3 paralel hatta sahip olacaktır. İleriki senelerde bu hatları dikine kesen başka hatlar yapıldığında (örn. Ataşehir metrosu), Anadolu yakası tam olarak bir ızgara metro ağına kavuşacaktır. Sabiha Gökçen Havaalanı da raylı sistem ile bağlandığında, Anadolu yakasının ulaşım adına büyük bir sıkıntısının kalmayacağı düşüncesindeyim. Bunun gerisi, metro istasyonlarından otobüslerle iç mahallelere uygun besleme sistemlerinin kurulması olacaktır. Böyle bir entegre sistem kurulursa, Anadolu yakası, Avrupa yakasından yaşanabilirlik açısından çok çok ileride olacaktır.

Kadıköy-Kartal metrosu şu an için tek başına uzun bir çizgi gibi görünse de, asıl değeri diğer raylı sistem projelerinin bitmesiyle anlaşılacak. Şehrin geniş raylı sistem ağını bir bütün olarak düşünürsek, bu bütünün bir parçası haline gelecek. Bu yüzden asıl nihai çözüm için biraz daha sabretmemiz gerekiyor. Ama şunu şimdiden söyleyebilirim ki, bu modern sistem sayesinde, insanların toplu taşımaya bakış açıları olumlu şekilde değişecek, uzun vadede toplu taşıma sektöründeki herkes kazanacak. Eminim, sürecin sonu beklediğimize değecek.Yazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(Kentiçi Toplu Taşıma Gazetesi)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (2) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>