YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    Hayalimdeki Ulaşım Sistemi
/**/ Yazar: OYTUN ARSLAN | Tarih: 11/11/2012 | Saat: 17:09

Saat 10:15’te kongre merkezinde toplantıda olmam gerekiyordu. Çok uzak yerde oturuyordum, ama her şeye rağmen oraya zamanında varmam çok önemliydi. Trafiğin durumu, Boğaz Köprüsü’nün durumu hiç belli olmuyordu. Belki yol bir sebepten tıkanmıştır, kaza olmuştur ya da çalışma vardır... Kendi arabamla gidersem, işimi sağlama almak için çok daha erkenden çıkmam gerekecekti ve belki buna rağmen yetişemeyecektim toplantıya. Stres de cabası. Neyse ki alternatif olarak toplu taşıma vardı.

Bir gece önceden İstanbul Ulaşım’ın web sitesinden yolculuğuma bakmıştım. Varış saatimi 10:00 olarak girdim, evimin adresini ve kongre merkezinin de adresini girince sistem bana yürüme+toplu taşıma alternatiflerini gösterdi. İçlerinden kendime göre en makul olanını seçtim, yazıcımdan çıktısını aldım ve unutmamak için cebime koydum. Buna göre, önce evden bana en yakın olan metro istasyonuna 500 m yürüyecektim. Daha sonra 09:18’de kalkan metroya binip, Üsküdar’da Marmaray’a aktarma yapacaktım. 09:35’te Üsküdar’dan kalkan Marmaray’a binip, 09:45’te Kazlıçeşme istasyonunda inecektim. 09:50’de Kazlıçeşme istasyonundan geçen otobüse binerek, saat 09:58’de kongre merkezinin kapısının önünde olacaktım. Ya da Kazlıçeşme’de otobüslerin durağının hemen karşısındaki taksi durağından bir taksiye de binebilirdim, olası gecikmelere karşı başka bir alternatifim daha vardı yani. Bu bilgilerin hepsi de şehrin ulaşım sayfasından veriliyordu.

Sabah evden çıkarken, yürüme yerine bisikletle gitmeyi tercih ettim, ne de olsa hava güzeldi, ayrıca bisikletimi güvenle park edebileceğim bir yer de vardı metro istasyonunda. Kahvaltımı yaparken cep telefonumdan metronun geliş saatini tekrar kontrol ettim. Gerçek zamanlı verilen bilgiler sayesinde, anlık gecikmelerden bu şekilde haberdar olunabiliyordu. Neyse ki metrom zamanında geliyordu. O zaman bisikletime atladım ve metronun yolunu tuttum. Bisikleti yukarıda bırakarak istasyona indim. Metroya bindim ve Üsküdar’a doğru yola çıktım.

Üsküdar istasyonunda bir kat aşağı inip Marmaray’a geçtim. 10 dakika sonra Kazlıçeşme’deydim. Kazlıçeşme’ye gelmeden hemen önce, vagondaki elektronik ekranlardan aktarma yapılabilecek diğer hatların anlık kalkış saatlerini okudum. Benim otobüsüm zamanında geliyordu, artık gönül rahatlığıyla yukarı çıkıp otobüs durağında bekleyebilirdim.

Beklediğim gibi de oldu, otobüsüm tam 09:50’de geldi, ben de 8 dakika sonra kongre merkezinin kapısı önündeki otobüs durağında indim. Tam zamanında, stressiz bir şekilde toplantıya gelmiştim. Kendi aracımla gelmekten çok daha ucuza gelmişti hem. Zaten hep toplu taşımayla seyahat ettiğim için, aylık bir biletim vardı. Bu biletle ayın başında paramı ödüyor, şehirdeki tüm toplu taşıma araçlarına istediğim kadar binebiliyordum. Neyse ki şehrin tüm ulaşımı tek bir çatı altından yönetiliyordu, bu yüzden metroya mı otobüse mi tramvaya mı bindiğimin hiç önemi yoktu. Elektronik biletimi okutup geçiyordum. Son derece konforluydu yani, hem de daha ucuza geliyordu. Artık otomobilimi kullanmam için hiçbir nedenim yoktu, zaten trafikte beklemekten de pek hoşlanmam. Üstelik sabah sporumu da bisikletimle yapmıştım, fena mı yani.

Toplantım bittiğinde, aynı prosedürü bu kez dönüş yolu için uyguladım. Cep telefonumdan son bilgilere baktım ve ona göre evime döndüm. Akşam haberlerinde şehirdeki otopark ücretlerinin arttığından ve benzin fiyatlarına zam geldiğinden bahsediyorlardı. Beni pek ilgilendirmediği için kanalı değiştirdim.

Belki pek çoğumuza inanılması güç gibi geldi bu yazı, ama ben Almanya’da yaşadığım tipik bir günü, yer adlarını değiştirerek İstanbul’a uyarladım. Böyle bir sistem imkânsız değil, uygulamalarına dünyanın pek çok yerinde rastlamak mümkün. Müdürlerin, yöneticilerin toplu taşıma kullanarak işe gittikleri entegre, hızlı ve konforlu bir sistem… Emin olun, bizim şehirlerimiz de bunu hak ediyor.Yazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(Kentiçi Toplu Taşıma Gazetesi)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (2) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>