YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    ADANA'YA NİYE YATIRIM YAPILSIN?
/**/ Yazar: KORAL ÇEPNİ | Tarih: 15/09/2012 | Saat: 22:42

ADANA’YA NİYE YATIRIM YAPILSIN, İNSANLAR DELİ Mİ?

Adana’yı seven, bu kente gönülden bağlı bir dizi insan hemen her gün medyada Adana’ya çok yatırım geleceğinden, Adana’nın geleceğinin çok parlak olduğundan, aksini söyleyerek moral bozmamak gerektiğinden söz ediyorlar. Bence yanlış yapılıyor.

Gerçekleri ortaya tüm çıplaklığı ile koymadan sorunlara çözüm buluna bilineceği kanısında değilim. Kafayı kuma gömmenin bir faydası yok. Adana’ya niye yatırım gelsin ki? Hele bir son teşvik paketine bakalım:

*Tablo Sayın Şükrü Kızılot’un 8 Ağustos Çarşamba günü Hürriyet Gazetesi 9. Sayfada çıkan makalesindeki bilgilerden derlenmiştir

Yukarıdaki tablo düzenlenirken Adana’ya karayolu mesafesi takriben 250 km’ye kadar olan iller komşu kabul edilmiş, komşular ile aynı teşvikler tablo dışı bırakılıp, sadece farklılıkların gösterilmesi amaçlanmıştır.

Adana’nın 1. ve 6. bölge teşviklerine sahip bir komşusu zaten bulunmamaktadır. Buna göre 3. bölgedeki bir komşuda gerçekleştirilen yatırıma katkı oranı olarak yatırımın Organize Sanayi Bölgesi(OSB) içinde veya dışında yapıldığına bağlı olarak Adana’ya göre %5, 4. bölgede %10-15 arası ve 5. bölgede %20-25 arası daha yüksek vergi indirimi verilecektir.

Sigorta pirimi işveren hissesine destek OSB dışında veya içinde olmasına bağlı olarak Adana’da 3-5 yıl iken, 3. bölgede bu süre 5-6 yıla, 4. bölgede 6-7 yıla ve 5. bölgede ise 7-10 yıla çıkmaktadır. 2. bölge ile 3. bölge arasında 2 kata yaklaşan bir fark var ise, 5. bölge ile aradaki fark 2 kattan fazla bir fark oluşmaktadır.

Yine Adana’ya hiçbir faiz desteği yok iken 3. bölgeye kredinin döviz veya TL cinsinden olmasına bağlı olarak 1-3 puan, 5. bölgeye ise 2-7 puan faiz desteği verilecektir. Sadece faiz desteği -eğer teşviki yanlış anlamamış isem- örneğin 10.000.000 TL’lik bir yatırımda, yatırımın yarısı TL kredisi ile finanse ediliyor ise en azından ilk yıl 350.000 TL’lik bir avantaj sağlamaktadır. 10 yıllık bir yatırım kredisinde bu avantajın ne denli önemli olduğu kolayca görülebilir.

Eğer vergi ve çalışanın prim desteği de göz önüne alınır ise, örneğin Adana’da bir yatırım yapılacak ise 5. bölgede aynı parayla nerede ise 2 yatırım veya 2 kat büyüklüğünde bir yatırım yapılabilecektir.

Adana’daki işsizlik böyle mi azaltılacaktır?

Adana’dan giden sanayi böyle mi geri gelecektir?

Adana’ya verilmeyen teşviklerin yanı sıra elindeki olanaklar da alınmaktadır.

Adana havaalanını genişletme imkânı var iken, yeni bölge havaalanı Mersin sınırları içerisinde yapılmaktadır.

Hızlı tren önce Konya’ya gitmiştir. Gazetelerin yazdığına göre oradan Mersin’e gelecektir. Ancak oradan da Adana’ya…

Adana-Ankara otoyolu Ulukışla’da bitmektedir. Ulukışla Ankara arası gidenleriniz bilir, sürekli tamirat ve tamirat olmadığı zaman da bozuk yolların çilesi ile doludur. Adana’nın lojistik olarak büyümesine, ürünlerini ve insanlarını konfor içinde hızlı bir şekilde taşımasına olanak yaratılmamaktadır.

İnşaat sektörü Adana’da durgunluktadır. Yapılaşmaya açılan bölgeler sınırlı kalmakta, arsa sıkıntısı çekilmekte, daire fiyatları artmakta, vatandaşın alım gücünü aşmaktadır. Yeniden yapılanmaya ihtiyaç duyan şehrin önemli bölgelerinde, örneğin Abidinpaşa Caddesi, Tepebağ Mahallesi, Yüreğir ya hiçbir hareket yoktur, ya da gelişmeler çok yavaş kalmaktadır.

Adana’nın birçok bölgesine hala doğal gaz gelmemiştir. Şehir içi yollar felaket bir durumdadır. Ay yüzünü andırmaktadır.

Seyhan nehrinin yaz geldiği için suyu kısılmış, Merkez Park civarı nehir yatağının tüm pisliği ve olumsuzluğu ortaya çıkmıştır.

Şehrin göbeğinde inşa edilmek istenen AVM canlı bir şehir merkezi oluşmasını uzun vadede engelleyecek, perakendecilerin ve kafelerin sonunu getirecek, belli bir saatte kapandıktan sonra da şehir merkezi hayalet şehre dönüşecektir.

Dümdüz ovada yıllardır sağlıklı çalışan, geniş halk kesimlerine hizmet verecek bir raylı sistem oluşturulamamış, Adana bir trafik keşmekeşliğine itilmiştir. Otoparklar açılması yerine caddelerden park eden araçlardan ücret alınmakta, işin kolayına kaçılmaktadır, trafik sorunu daha da yoğunlaştırılmaktadır.

Ev atıkları naylon torbalar içinde kaldırımlara bırakılmakta, çürük sebze ve meyve kokuları yazın dayanılmaz boyutlara ulaşmaktadır. Adanalı ümidini yılan hikâyesine dönen Yumurtalık Serbest Bölgedeki artık sanırım Kaf dağının ardında olan rafineri yatırımına ve gene bir türlü gerçekleşmeyen tersane yatırımlarına bağlamıştır.

Adana tekrar 60 yıl önceki gibi bir çiftçi şehri olmuştur. Şehrin kültürü de ona göre gelişmekte, Adana dışında okuyan çocuklarımız biraz iş bulamama endişesi, biraz da kendilerine dar gelen bu kültürden uzak kalmak için Adana’ya dönmemektedirler. Haksızlar mı?

Yanlış anlaşılmasın, tarım bazlı bir kültür iyi-kötü, gelişmiş-gelişmemiş değil, çocuklarımızın diğer metropollerde yüksek eğitim sırasında yaşadığından ve sanayi bazlı bir kültürden farklı olduğunu vurgulamak istiyorum.

Adana tarımdan sanayiye dönüşümü bile gerçekleştirememiştir. Adana’da tekstilin çökmesinden sonra maalesef başka bir sektörde bir kümeleşme oluşmamıştır. Bu yüzden de yeni yatırımlar, örneğin otomotiv, örneğin elektronik, örneğin gıda Adana’ya gelmemektedir.

Yeni açılan iş yerleri vasıfsız, dolayısı ile düşük maaşlı işçi çalıştıran hizmet sektörü yatırımları ile sınırlı kalmaktadır.

Eğer Irak pazarı açık olmasa idi ne yapardı Adanalı hiç bilemiyorum.

Niye insanlar gelip Adana’ya yatırım yapsınlar?

Eğitimli gençlerin uzak kalmaya çalıştığı, iş imkânlarının çok sınırlı olduğu, lojistik olanaklarının yetersiz kaldığı, büyük pazarlardan uzak, sosyal yaşamın gitgide bir çiftçi hayatına dönüştüğü, her şeyden önemlisi yatırımın komşularına göre çok pahalı olduğu bir yere insanlar niye gelsinler?[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (2) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>