YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    ?

30 AĞUSTOSU YENİDEN DÜŞÜNMEK
/**/ Yazar: H. MAHİR FİSUNOĞLU | Tarih: 29/08/2012 | Saat: 17:30

30 Ağustos Zaferini Yeniden Düşünmek

Geçen yıl 30 Ağustos ve bu yıl da 19 Mayıs törenleri yapılmadı. Bu yıl 30 Ağustos resepsiyonu Cumhurbaşkanı tarafından verilecekti, sağlık nedeni ile ertelenmesi söz konusu.

Ağustos ayının bu günleri, tarihimizde zafer günleri. 26 Ağustos 1071 Malazgirt, 27 Ağustos 1389 Kosova Savaşının yıldönümü. 1915’in Ağustos ayında Çanakkale’de, 30 Ağustos 1922’den bir yıl önce de Sakarya boylarında savaş devam ediyordu.

Eğer askeri eğitim almamışsanız ya da özel ilgi alanınız değilse, Kurtuluş Savaşını biraz “kuru” olarak öğreniriz. Evinizde Saatli Maarif Takvimi yoksa, günleri bile unutulabilir. Daha ayrıntı için Nazım Hikmet’in “Kurtuluş Savaşı Destanı” ve Turgut Özakman’ın “Şu Çılgın Türkler” çalışmalarına bakmak lazım. TRT’nin “Kurtuluş” dizisi hepimize o günlerin perde arkasını aktardı, yeniden düşünmemizi sağladı. Ancak, TRT artık bu diziyi yeniden yayınlamıyor.

Büyük Taarruz, Osmanlı’dan beri, nerede ise 300 yıldır savunma savaşları yapan Türk Ordusunun ilk taarruz savaşı. 26 Ağustos- 09 Eylül arasında 14 günde, 250 bin kişilik Yunan Ordusunu yenip 400 km. yol kat ederek İzmir’e ulaşmanın öyküsü. 29 Ağustos’ta bir Yunan kurmayı haritalara bakıp şöyle demiş: “Bir vuruşta koca orduyu üçe böldüler”. 6 Eylül’de İstanbul’daki İngiliz Karargahının sorunu başka: “Türkler, böyle giderse, yakında Çanakkale Boğazı önlerinde görünürler”.

Ülkenin kıt kaynaklarından toparlanabilen ordunun 26 Ağustos şafağındaki durumunu Nazım Hikmet şöyle tanımlıyor: “98 956 tüfek/ ve şoför Ahmet’in üç numrolu kamyonetinden/yedi buçukluk şnayderlere/ on beşlik obuslere kadar/ bütün imkan ve aletleriyle/ ve vatan/ve hürriyet uğruna ölebilmek kabiliyetleriyle/ birinci ve ikinci ordular/baskına hazırdılar”.

Baskın hızlı, kesin, takip acımasız olmalı idi, çünkü bozulan Yunan ordusunun Alaşehir-Salihli hattında yeni bir savunma hattı kurabilmesi durumunda, Ordu’nun bu hatla savaşacak gücü yoktu. Tam “tek atımlık barut” hikayesi.

Bu savaşta Süvari Kolordusu’na da değinmeden geçmemek lazım. Düşmanın arka hatlarına sarkarak bütün ikmal yollarını kesmeleri, Sakarya Savaşında ne kadar etkili oldu ise, Büyük Taarruzda da aynı derecede etkili oldu. Nazım Hikmet bunu şöyle anlatıyor: “Beygirler çirkindiler/bakımsızdılar/hasta bir fundalıktan yüksek değillerdi./fakat bozkırda kişneyip köpürmeden/sabırlı ve doludizgin koşmasını biliyorlardı.”

Büyük Taarruz’un askeri başarısı ne kadar önemli. Ancak bu topraklar üzerinde hür, bağımsız ve onurlu yurttaşlar olarak yaşayabilmemiz de bu zaferle mümkün oldu. 30 Ağustos, emperyalist devletlerin kışkırttığı işgalcilere karşı, kurtuluş savaşları verilebileceğini göstermesi ile önemli.30 Ağustos özgürlüğün bir bedeli olduğunu göstermesi ile önemli. Özgürlüğün elden gidebileceğini hatırlatması ile önemli. Kurtuluş Savaşı, Anadolu İhtilali’nin dönüm noktası. Bize bu toprakları kazandıran şehit ve gazileri, şükran ve minnetle anmak görevimiz.. 30 Ağustos’ları kutlarken göz önünde bulundurmamız gereken asıl noktalar bunlar olmalı.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>