YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    BOP BOPLADI MI?
/**/ Yazar: MAHMUT TEBERİK | Tarih: 26/07/2012 | Saat: 20:53

Projenin adı: BOP Açılımı: Büyük Ortadoğu Projesi.

Yer/Sahne: Ortadoğu, ek olarak Kuzey Afrika.

Yani petrol rezervlerine sahip ülkeler.

Projenin yürütümü: Yönetim literatürünün en temel ilkelerinden birisi olan “öncelikli olan ilk önce” anlayışı uygulanacaktı.

Bahane: İlgili ülkelere demokrasi getirmek.

Peki, ya diğerleri? Gerek yok.

Onlar zaten dünyayı yönetenlerin şamar oğlanları olmuş.

Planlayanlar: Dünyanın avantasını yiyen, dünya halklarının açlığı ve yoksulluğu pahasına kendi kursaklarını tok tutanlar.

Yani, ABD merkezli batı dünyası.

Yani, birinci dünya savaşı sonrası Ortadoğu’yu cetvelle çizip bütün aşiret reislerini, şeyhleri kral ilan edip Arap halklarını kırk parçaya bölenler. Bütün dünyaya dağılmış, bulundukları yerlerde finans sermayesini elinde tutan Yahudiler ve onların Ortadoğu’daki devletleri, İsrail.

Taşeronlar: Mustafa Kemal’in Türkiye’sinde yetmiş dokuz yıl sonra iktidara getirilip BOP’un eşbaşkanı ilan edilenler. Ortadoğu’nun öz sahipleri, ancak ulus bilincine ulaşamamış Arapların kafaya alınan kesimleri. Müslüman Kardeşler. Bu kardeşler Türkiye ve Arap ülkelerinde yuvalanmış, bir zamanlar karşı iken şimdilerde batının bu ülkelerdeki kankalarıdır. Aslında kendi öz kardeşleri müslümanları kendi çıkarları için emperyalist çevrelere satan kardeşlerdir.

Amaç: Ortadoğu’da kendi eteklerini öpmeyen, kendilerine yalakalık yapmayan dikta rejimlerini yıkmak. Yıkılan rejimler yerine etnik ve dinsel temelli küçük aşiret devletler kurmaktı. Çünkü Irak, Suriye, Libya, Tunus ve Mısır her şeye rağmen bir güçtü. Uzun vadede daha da güçlü olabilirlerdi. Hele bir de Araplar uluslaşma sürecine girip ilerde birleşirlerse dünyanın efendileri için çok daha kötü olabilirdi. O halde yılanın başı küçükken ezilmeliydi. Zaten bölük pörçük olan Arapları biraz daha bölerek deyim yerindeyse Ortadoğu’yu Arap saçına çevirmekti. Ortadoğu petrollerinin vanalarını petrol bitinceye kadar ellerinde tutmak, enerji koridorlarını denetlemek, petrol bitince de ne haliniz varsa görün demekti.

Gelinen nokta: Proje Irak, Tunus, Libya, Mısır’da uygulandı. Sırada Suriye var. Projenin bir sonraki aşaması, İran olacak. Ha, bu arada çantada keklikler, yani Türkiye bekleyebilir. Dünyada yaşanan bütün iç savaşlar devletler arası savaşlardan daha korkunç olmuştur. Amerika, İspanya, Yunanistan iç savaşları. Bu savaşlar sonrası yüzlerce yıl insanlar birbirinin yüzüne bakamaz hale geldi. Irak halkının akıbeti de aynı olacak. Libya halkı da kendi kardeşlerini öldürdü, kendi kardeşleri tarafından öldürüldü. Suriye barut fıçısı. Suriye halkı birbirini boğazlamaya başladı bile. Türkiye açısından durum ne? PKK Suriye’nin kuzeyinde bayrak çekti. PKK ile binikiyüz km. lik sınır oluştu. “Komşularla sıfır sorun politikası” bütün komşularla sorun, kavga dövüş getirdi. “Arap baharını sürükleyen güç olmak” politikası, Arap baharı sonrası Ortadoğu’da yaşanacak kaosa ve girdaba düşmeyi getirdi. “Stratejik derinlik” politikası, dere yataklarında kalıntı su parçalarından, yani cibillerden bile daha sığ bir derinliğe dönüştü. Arap halklarının liderliğine soyunmak, öncü rol oynamak, bir koyup üç almak isterken başka şeyler alındı ve asıl alınacak olanlar da geride.

Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olduk. “Planlar hiçbir şeydir, fakat planlama her şeydir” demiş, Eisenhower. Eğer nereye gitmek istediğinizi bilmiyorsanız, sizin için her yol makbuldür. “Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez.” demiş, Montaigne. İşletmelerde olduğu gibi devlet yönetiminde de ya senaryolu oyun, ya da orta oyunu oynanmak zorundadır. Ancak; orta oyunu oynamak için organizasyonun her kademesinde olağanüstü yeteneklere sahip oyuncu bulmak zordur. Var mı bizde o oyuncular? O halde; senaryolu oyun, yani planlama tercih edilmelidir. Var mı bizde planlama?

Peki BOP bopladı mı? Hayır. BOP tıkır mıkır işliyor. BOP layan biz olduk.

Ve bir fıkra: Karadeniz’linin biri oğluyla sabah dağa oduna gideceklermiş. Oğluna sabah saat beşe saati kurmasını söylemiş. Hanımı atılmış: ‘Saati kurmanıza gerek yok, ben her gün sabah saat beşte işemeye kalkıyorum, sizi de kaldırırım’ demiş. Hanım, gecenin bir yarısında kaldırmış ve baba oğul dağa gitmişler. Fakat bir türlü sabah olmuyormuş. Derken bir sarp bir yere düşmüşler ve çıkamıyorlarmış. Oğul, ‘baba ne bu başımıza gelenler’ demiş. Baba: ‘Oğlum ananın ….den saat olursa bizim başımıza gelenler az bile’ demiş. Saygılar bizden…Yazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(Yeni Adana Gazetesi)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (2) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>