YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    TUNUS’TA YAŞANANLAR VE TÜRKİYE GERÇEĞİ
/**/ Yazar: MAHMUT TEBERİK | Tarih: 11/06/2012 | Saat: 18:07

Tunus’ta başlatılıp Suriye’de sonlandırılmak istenen sözde Arap Baharı etkilerini göstermeye başladı. Demokrasi getireceği söylenen baharın aslında yaşanan ülkelerde kara kışı ve zemheri getireceği belli oldu.

Vatan Gazetesi 02 Mayıs 2012 tarihli sayısında; “İslam devleti mi oluyoruz” paniği başlığı altında bir haber yayınlandı. “Arap Baharı”nın gücünü arkasına alarak seçimlerden büyük zaferle ayrılarak Fas’ta ilk kez iktidar koltuğuna oturan AKP, iktidarını halk devrimiyle yitirmekten korkan Kral 6’ncı Muhammed’in laik rejimine alternatif olarak ortaya çıktı. Kral’ın yetkilerinin büyük kısmını meclise devretmesinin ardından AKP’nin ‘ılımlı İslam iktidarı’ sloganıyla yaptığı değişiklikler ardı ardına geldi.

Kral’ın da desteğiyle muhalefette birleşen 8 ‘laik’ parti AKP’nin ülkeyi giderek şeriata götürdüğünü savunarak isyan edince dün Goud gazetesi “AKP hayatımızı nasıl değiştirdi?” başlığı altında iktidarın tartışılan 10 kararını sıraladı:

1-      Gazetelere ve dergilere ‘İslami değil’ diyerek kapatma ve toplama cezaları verildi. Yasaktan ülkede yayımlanan Fransız gazeteler de payını aldı.

2-      Turizm Bakanı’nın, “Marakeş’e gelen turistlerin hepsi günah peşinde koşuyor. İnsanları Allah’tan uzaklaştırıyorlar” sözleri milli gelirinin büyük bir kısmı turizme dayalı ülkede rahatsızlık yarattı.

3-      Radikal imamlar yeniden göreve atandı. 9 yaşındaki kızların evlenmesinin caiz olduğuna dair fetvalar vermelerine izin verildi.

4-      TV’lere sansür geldi. Televizyon dizilerine sansür uygulanmaya başlandı. Özellikle gayri İslami olarak görülen eşcinselliğe ekranlarda tamamen yasak getirildi.

5-      TV’deki şans oyunları yasaklandı. Devlet televizyonunda 5 vakit ezan okunmaya başlandı.

6-      Sanata müdahaleler arttı. İslami olmayan sanat dallarına yaptırımlar başladı. 15 yıldır devam eden geleneksel müzik festivalleri ‘gençleri günaha sevk ediyor’ denilerek yasaklandı.

7-      Çoğu insanın anadili gibi Fransızca konuştuğu Fas’ta Arapça’yı yeniden hayatın her alanına sokmak için atılım başlatıldı. TV kanallarına programlarının yüzde 80’ini Arapça yapma zorunluluğu getirildi. Müzik kanallarında yayınlanan şarkıların yüzde 70’inin de Arapça olması gerektiği belirtildi.

8-      Kimlik tartışması başlatıldı. Başbakan Benkirane Faslıların kendilerini Kuran’ın diliyle konuşan Müslüman Araplar olarak tanımlamaları gerektiğini söyledi.

9-      Kadına karşı şiddet ve baskı uygulamaları arttı. Tecavüze uğradığı kişiyle evlendirilmek istenen Emine adlı 15 yaşındaki kızın intiharına rağmen hükümetin kadın aile bakanı tecavüzcüye evlenme durumunda koruma sağlayan yasayı mecliste sonuna kadar savundu.

10-   Şarap üretimine son. Alkol satışını azaltmak için alkollü ürünlerin vergileri iki kat artırıldı. En büyük şarap üreticisinin bağlarının olduğu devlet arazisini şirketten almak için girişim başlatıldı.”

Tunus’ta AKP, Türkiye’de AKP….

Bir bizdeki son on yılda yaşanan sürece bakın, bir de Tunus’ta aynı adla kurulmuş, aynı kuyudan su içen AKP’nin aldığı kararlara bakın. Arap baharı denilen ve yaşandığı ülkelerde demokrasi getireceği söylenen hareketlerin ilgili ülkeleri bin dört yüz yıl öncesine götürmeye çalıştığı tescillendi. Bu hareketlerin, emperyalizmin denetiminde, ilgili ülkelerde içi boşaltılmış, batı emperyalizminin çıkarlarına hizmet edecek bir ılımlı İslam’ı yaşama geçirme projesi olduğunu söyleyenlerin görüşleri doğrulandı.

Ulusal kurtuluş savaşında yurdumuzdan kovulan, Mehmet Akif’in deyişiyle tek dişi kalmış canavar kılık değiştirerek, yedeğine de milli görüş gömleğini çıkararak içeride kılık değiştiren AKP rant örgütünü alarak bu güzel ülkeyi teslim almak istemektedir. Osmanlı, damat Ferit’in nazırlığında (başbakanlığında) Almanya’nın yanında yedi düvele savaş açmıştı. Anadolu insanını Almanya’nın çıkarları için feda etmişti.

Bizim nazırlar ise ABD emperyalizminin ileri karakolu olarak Suriye’ye karşı her gün savaş naraları atmaktadır. Kurt girmiş Anadolu ağacının özüne ve habire kemiriyor. Öyle bir hınçla kemiriyor ki, Cumhuriyetin değerlerini; aydınlanmayı, laikliği, özgürlüğü, hukuk normlarını bir bir yok ediyorlar. Emperyalizm ve siyasal İslam’ın dansı sonucunda; cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zaptediliyor, bütün tersanelerine giriliyor, ordularının tüm komutanları zincire vurularak zindanlara atılıyor, konuşan diller kesiliyor, gören gözlere mil çekiliyor, duyan kulaklar sağır ediliyor, toplumun bütün sığınakları çökertiliyor.

“İnsanoğlu kendini korumak, güvenlik ve refah içinde yaşamak için devleti yarattı. Yarattığı bu devleti denetleyebilmek için de temel hak ve özgürlükleri ve demokrasiyi icat etti... Kurduğu bu düzenin koruyuculuğunu da, dış güvenlik için orduya, iç güvenlik için de polise emanet etti. İstihbarat örgütlerinin de yardımıyla vatandaşı koruyacak olan ordu ve polisin denetimini de yargıya verdi... Devletin yargısı, insanı, insan haklarını korur. Esas görevi, temel hak ve özgürlükler bağlamında vatandaşların birbiriyle ve devletle olan ilişkilerinde adaleti sağlamaktır. Bu yapının bağımsızlığı dışa karşı ordu tarafından korunur. İçteki gücü ise polise dayanır. Dolayısıyla vatandaşın hizmetindeki devleti ve bu devletin yargısının bağımsızlığını ve işleyişini korumakla yükümlü olan ordu ve polis, esas olarak vatandaşın emrindedir: Anayasaya ve yasalara uygun davranır... Demokrasiyi, temel hak ve özgürlükleri korur... Vatandaş da, güvenlik ve refah için kendi kurduğu devletin koruması altında, özgür ve bağımsız olarak yaşam mücadelesini sürdürür. Bu düzen içinde polis, bireyin ilk aşama güvencesidir. Vatandaş, temel hak ve özgürlüklerinin başka vatandaşlara ve devlete karşı korunması için polise güvenir, ondan hizmet bekler, ilk aşamada ona sığınır! Polisin arkasında yargı gücü vardır, o da vatandaş için önemli bir sığınaktır... Vatandaş kendisini, başkalarına ve devlete karşı korumak için polisten ve yargıdan medet umar! Bütün bu düzenin dışa karşı bağımsız işlemesinden de ordu sorumludur. Elbette hepsinin içinde ve arkasında istihbarat hizmetleri de vardır: Vatandaşı korumak için kurulmuş olan devletin emrindeki istihbarat hizmetleri!... (Emre KONGAR)”

Peki, başı derde girdiğinde vatandaşı koruması gereken tüm sığınaklar, karakollar, mahkemeler, kışla, adalet, istihbarat, güvenlik bugün ne durumdadır? Vatandaş buralara huzur içerisinde sığınabilir mi?Yazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(Yeni Adana Gazetesi)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>