YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HAMİT ARSLAN

LPG’ Lİ ARAÇLARDA SIZDIRMAZLIK RAPORU
/**/ Yazar: HAMİT ARSLAN | Tarih: 25/05/2012 | Saat: 23:47

Benzin fiyatlarındaki aşırı yükseliş otomobil imalatçılarını ve kullanıcılarını alternatif yakıt türlerine yöneltmiştir. Bu arayışın sonucunda da otomobillerde LPG (Liquefied Petroleum Gas) adı verilen sıvılaştırılmış petrol gazı kullanılmaya başlanılmıştı.

 

Başlangıçta teknolojisinin çok yeni oluşu, dolum istasyonlarının sayısının azlığı teknik servis vb. nedenlerden dolayı beklenen rağbeti görmemiş olan LPG daha sonraki yıllarda bu eksikliklerin giderilmesi ve buna paralel olarak benzin pompa fiyatlarındaki önlenemeyen artışlar sonucunda yaygın olarak kullanılmaya başlamıştır.

 

Toplumun büyük bir kesimi tarafından rağbet gören LPG sistemleri, Sanayi Bakanlığı ve ilgili meslek odalarının ortak çalışmaları sonucunda araçların LPG’ ye dönüştürülmeleri ve daha sonraki periyodik kontrollerinde belirli standartlar geliştirilmiştir (Sanayi Bakanlığı’ nın 28.11.2008 tarihinde yayımlanan “Araçların İmal Tadil ve Montajı AİTM Hakkındaki Yönetmelik). Bu yönetmelikte araçların yakıt sisteminin hangi standartlara göre LPG/CNG’ li dönüşümüne ilişkin bütünlüklü önlemler sıralanmış ve bu bütünlük içinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TSE, MMO veya otomotiv ana bilim dalı olan üniversiteler kurumsal ayaklar olarak tanımlanmıştır. Yönetmelikte araçların yakıt sisteminin hangi standartlara göre LPG/CNG’ li kullanıma dönüştürülebileceği, bu işlemlerin kimler tarafından yapılacağı, denetim ve test raporlarının nerelerde aranacağı ve bütün bu işlemlerle ilgili yetkilendirilen kurum ve kuruluşlar açık bir şekilde tanımlanmış bulunmaktadır. Kısaca yönetmelik, yakıt sistemi tadilatı yapılan araçların ilk LPG/CNG sistem montajında ve daha sonra araç muayene istasyonlarındaki Periyodik muayeneleri sırasında “ Gaz Sızdırmazlık Raporu” nun aranmasını zorunlu hale getirmiştir.

 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolları Düzenleme  Genel Müdürlüğü’nün  19.12.211 tarihli genelgesi ile LPG’ li araçlardan “Gaz Sızdırmazlık Raporu” aranması zorunluluğunu ortadan kaldırmış, gaz sızdırmalık raporunun bulunmamasını da “ağır kusur” dan “hafif kusur” a dönüştürülmüştür. Bu yeni uygulamayla tekrar 2005 yılı öncesindeki denetimsiz ortama geri dönülmeye başlanmıştır. Bu denetimsizlik ve kontrollerin kişilerin keyfiyetine bırakılması sonucunda LPG li araçların güvenirliliği tekrar sorgulanır duruma gelmiştir.

 

Aslında şöyle bir geçmişe bakmakta ve neden LPG’ li araçlardan sızdırmazlık raporlarının istenildiğini irdelemekte yarar var. Sızdırmazlık rapor zorunluluğundan önce sık sık LPG li araç kazaları ve bu kazalar sonucundaki can ve mal kayıpları sürekli gündemi meşgul eder hale gelmişti.  Uygulamaya geçildikten sonra ciddi boyutlarda kazalar ve kayıplar olmamış ve LPG’ li araçların güvensizliği azalan bir trend göstermiştir. Kısacası toplumun her kesimi bu uygulamadan memnundu. Ancak ne olduysa sessiz ve sedasız bir şekilde sızdırmazlık rapor zorunluluğu ortadan kaldırılmıştır. Rapor alma kişilerin inisiyatifine bırakılmıştır. Aslında olayın zorlayıcılıktan çıkarılıp bireylerin  inisiyatifine verilmesi uygarlık göstergesidir. Her uygar toplumda olduğu gibi bizim toplumumuzda bu tür güzel uygulamaları hak etmektedir. Ancak benim kaygım montaj işleminden sonra geçen süreçte düzenli olarak sızdırmazlık kontrollerinin yapılması, olası kaçak vb. nedenler sonucu meydana gelebilecek can ve mal kayıplarının önüne geçilmesidir. İnsanların yapmaları gereken  görevler keyfiyetlerine bırakıldığında  gereken hassasiyet ve duyarlılıkları göstermeyeceklerdir. Bunun sonucunda da her an patlamaya hazır bombalarla her gün aynı yollarda birlikte seyahat etmek zorunda kalacağız.

 

Bugün uygar ve medeni diye göklere çıkardığımız pek çok batılı ülkede insanların büyük bir çoğunluğu kurallara yasaların caydırıcılığı ve zorlayıcılığından dolayı uymaktadırlar. Yasalar ve uygulamalarda işi bir nebze gevşetmiş olsalar toplum davranışlarındaki değişiklikleri çok daha  farklı olacağı bir gerçektir.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (4) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>