YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    SÜT TOZU İTHALATI ÜRETİCİLERİ VURMAYA BAŞLADI...
/**/ Yazar: ÇAPAR KANAT | Tarih: 29/04/2012 | Saat: 17:33

Süt tozu ithalatına devlet eliyle izin verilince çiğ süt fiyatları düşmeye, düşürülmeye başlandı. 2012 Şubat ayında 3 milyon 500 bin liralık, Mart ayında 4 milyon 28 bin liralık süt tozu ithalatına (DİR ) kapsamında izin verilince çiğ süt fiyatları düşmeye, düşürülmeye başlandı.

Hani ihracatçı firmalar süt tozu ithal etmeyip iç piyasada üretilen parasal teşvikli süt tozunu kullanacaklardı? Bu ne pehriz bu ne lahana turşusu?

Turşunun acısı çiğ süt fiyatlarını, çiğ süt üretimini ve dolayısı ile hayvancılık sektörünü tehdit ediyor..

"DİR" NE DEMEKTİR

"DİR", dış ticarette "Dahilde İşleme Rejimi"nin kısaltılmış adıdır. İç piyasada bir malın fiyatı kendisine yüksek gelen firma Ekonomi Bakanlığının bağlı olduğu Dış Ticaret Müsteşarlığına başvurup ben, şu malın hammaddesini ithal edip işleyip ihraç edeceğim taahhüdünde bulunarak DİR belgesi alıyorlar.

Yurt dışından getirdikleri bahse konu hammaddeyi bu belgeye dayanarak sıfır gümrük vergisi ile yurda sokuyor. Belgedeki malları ihraç edince de bu belgedeki taahhüt kapanmış oluyor. Dış ticarette bu uygulama uluslararası rekabette firmalara avantaj sağlıyor.

Gel gelelim süt ürünleri ihracatında DİR belgesi ile süt tozu ithalatı ise yerli çiğ süt fiyatlarını şu şekilde olumsuz etkiliyor: Dir belgesi alan firmanın bahse konu süt ve süt ürünlerini imal ve ihraç etmede bir süresi var. Bu süre içinde süt tozunu getirdiğinde hemen iç piyasayı düşürmek için DİR kapsamında ithal ettiği süt tozundan süt ve süt ürünleri yapıp piyasaya sürmeye başlıyor. İç piyasada çiğ süt üreticilerinden çiğ süt almamaya başlıyor. Nasıl olsa Dir belgesindeki hammadde ile mamul üretip yurt dışına ithal etmek için 3 ay veya 6 ay süresi var. Bu üç ay veya altı ay içinde birkaç kez çiğ sütü satın almakta nazlandığında çiğ süt fiyatlarını düşürebiliyor.

Süttozu DİR belgelerini kim veriyor Ekonomi Bakanlığı’nın bağlı olduğu Dış Ticaret Müsteşarlığı veriyor. Yani Ekonomi Bakanı sayın Zafer Çağlayan’ın iki dudağının arasında olay gerçekleşiyor . Her ne kadar Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı’na biz olumsuz görüş bildirdik deniliyor ise de (A.E.Yıldırım-Dünya Gazetesi yazarı- Dir belgeleri yazısı) Bursa’da yapılan ‘’ Süt Sektörü ‘’ buluşmasına Mehdi Eker’in yanı sıra Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan’ın da katılmış olmasının ardından SET-Bir başkanı sayın Yörükoğlu’nun kendisi ve kendi üyelerinden isteyenlere (DİR) belgesi verildiğini görmekteyiz...

Endüstryiel süt sektörünün büyüklüğüne göre 2012 yılı şubat ve mart aylarında toplam 7,5 milyon Türk Liralık (DİR) belgesi kapsamında süt tozu (süt çamuru veya süt konsantresi) ithalatında miktar sektöre uzak olanlar için çiğ süt fiyatlarının indiriminde bir olumsuz unsur olarak kullanılamayacağı öne sürülür ise de bu gerçekçi değil. Çiğ Süt fiyatlarında aynı domino taşı teorisi gerçekleşiyor. Domino taşı teorisinin nasıl uygulandığını daha önceki bir çok yazımızda izah ettiğimizden burada tekrarına gerek duymuyoruz. Dış Ticareti büyütmekten kendisini sorumlu gören Ekonomi bakanımız Sayın Zafer Çağlayan'a sesleniyoruz:

Süt ve Süt ürünlerinin hammaddesi olan süt tozunu DİR belgesi kapsamında ithal edilmesine izin verirken İç üretim tehlikeye giriyor. Avrupa Birliği ve ABD’ de bile çiğ süt üreticileri ithalata karşı koruma altındadır. Verilen DİR belgeleri okul sütü projelerindeki fiyat istikrar tezlerini de olumsuz etkilemektedir. Sıfır faizli krediler boşa gitmektedir. İki yıldır et, canlı hayvan ithalatlarının oluşturduğu 2,5 milyarlık cari açık Süt ve süt ürüneri firmalarına verilmekte olan DİR belgeleri ile kapatılamaz. Çiğ Süt fiyatlarındaki istikrarsızlığın hayvancılık sektörünü çökerttiği bilinmektedir. Bu yıl Bursa’da yapılan Süt Sektörü Buluşmasında kotarılan DİR belgelerinden Sayın Mehdi Eker’in Bilgisi’nin olmadığını sanmıyoruz. Gerçekten çelişkili ve üreticileri mahveden bir uygulamaya Sayın Zafer Çağlayan son vermelidir. DİR belgesi alan firmalar iç piyasadan almakta oldukları çiğ süt alımını azalttıkları bir gerçek ve bu gerçek çiğ süt fiyatların inmesini, indirilmesini sağlıyor. Çiğ süt fiyatlarında istikrar sağlamak için yapılan çabaların birer parçası olan okul sütü projeleri, teşvikli süt tozu üretimi öyle ise niçin yapılıyor? Ambalajlı süt ve süt Ürünleri’nin sivil toplum kuruluşu başkanının kendi firmasına da elde ettiği (DİR) belgesini aldıktan sonra kendi firmasının alım bölgesinde çiğ süt fiyatlarının düştüğü notumuzu da Sayın Zafer Çağlayan’a bilgisine sunuyoruz..

Üreticilere yazıktır. Dir belgesi alan süt ve süt ürünleri firmalarının isimleri bu yazımızda yayınlanmamıştır. İlgi duyanlar Çiğ Süt Üreticileri’nin kapalı yazışma grubunda okuyabilirler..

https://groups.google.com/group/cigsutureticileri?hl=trYazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(Çiftlik Dergisi)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>