YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    EĞİTİMDE İYİ ÖRNEKLER-5 "ALADAĞ'IN ÇALIKUŞLARI"
/**/ Yazar: VELİ BİLİCİ | Tarih: 29/04/2012 | Saat: 17:34

EĞİTİMDE İYİ ÖRNEKLER -5

             ALADAĞ’IN ÇALIKUŞLARI

Adana İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Ali SELAMET  ve beraberindeki çalışma arkadaşlarından oluşan  bir eğitimci grubu tarafından; eğitim öğretim faaliyetleri, öğrenci,  öğretmen ve yöneticilerin sorunlarını yerinde görmek ve  eğitim paydaşlarından  dinlemek amacıyla yapılan Aladağ ziyaretine ben de Eğitim Denetmenleri  Başkanlığı  adına katılıyordum. Gezinin rutin işleyişi gereği  İlçe Milli Eğitim Müdürü  Mustafa BUĞRUL Bey tarafından  çok açık ve anlaşılır bir dille verilen brifingi  izlediğimde daha önceki yıllarda kafamda hep lojman savaşları ile yer edinen Aladağ’ın  yerine eğitim öğretim problemlerinin tespit edildiği ve bu problemlerin çözülmesi yolunda çevre şartlarının ve çevredeki  iş çevrelerinin harekete geçirildiği, sinerji oluşturulduğu, tüm olumsuzlukların fırsata çevrilmesi yönünde müthiş bir eforun sarf edildiği  ilçe milli eğitim müdürü ve çalışma arkadaşlarıyla karşılaşmak eğitim adına, öğrenciler adına, Aladağ’ın geleceği adına oldukça manidar göstergelerdi. Aladağ’da görevli tüm eğitimciler söylenebilecek tek kelimeyle harikaydılar. Hatta cümleyi şöyle de söylemek yerinde olur; Görüşme fırsatı bulduğumuz Aladağ İlçesi’nde bulunan tüm kamu kurumlarının yöneticilerinin  eğitime katkı sunma adına sanki bir tatlı yarış içerisinde olmaları, katkılarını pek de açık açık anlatmak istememeleri,   dışarıdan gelen  izleyicileri büyüler gibiydi. Hani yaptıkları iyiliğin, güzelliğin, katkının reklam edilmemesi gibi tavırları, harikaydı. Aladağ’da en üst yöneticisinden en altta görevli hizmetlisine kadar eğitime yapılan katkı  adına, Aladağlılar’ın dertleri ile dertteş olmaları anlamında  harikaydılar.  

            Harikaydılar diyorum çünkü;

1-Milli Eğitim Bakanlığı’nın Toplam Kalite Yönetimi alanında Türkiye genelinde düzenlediği TKY Ödülleri yarışmasına katılarak 2011 yılında  ekip dalında ödül almış olması,

2- Ankara’da Milli Eğirim Bakanlığı tarafından uygulamaya konulması yönünde başlatılan “Fatih Projesi” Aladağ’da hayat bulup uygulamaya başlanmış olması,

3-Tüm paydaşlarının  müthiş bir sinerji ortaklığı kurmaları,

4-“Ben”, “sen”, “o” …. kavramları yerine “BİZ” kavramı etrafında toplanmaları,

5-Hepsinin genç, dinamik, eğitim teknolojisi ile barışık, tüm dersliklerde çağdaş eğitim yöntemlerini ve araçlarını kullanabilen, kendileri, meslektaşları, öğrencileri, velileri  ve çevre halkı ile barışık,  tek amaçları Aladağ’ın makus talihini değiştirmek, Aladağlı öğrencilerin Türkiye’ye açılmalarını sağlamak, alanında çok iyi eğitim veren  liselerde ve  üniversitelerde okumalarını sağlamaktan başka düşünceleri olmayan genç ve enerjik öğretmenlerin eğitim öğretim kadrosunu oluşturmaları,

6-Hepsinden önemlisi Aladağ İlçesi’nde görev yapan genç öğretmenlerin, aidiyet ve adanmışlık duygularının ve heyecanlarının yüksek seviyelerde olması,

7-Bu gönüllü, genç, enerjik, eğitim kadrosunun başında yine kendileri gibi genç, dinamik, enerjik bir eğitim liderinin, İlçe milli eğitim müdürünün olması ve her istediklerinde problemleri ile ilgilenebilen genç, dinamik bir kaymakamlarının olması, 

Harikaydı.

İlçe milli eğitim müdürlüğü olarak ilçede faaliyetlerini sürdüren diğer  ilçe müdürlükleri ile olan iyi ilişkilerin eğitim öğretime  ve eğitim çalışanlarına çok olumlu şekilde yansıdığını çıplak gözle  görebilmek Aladağ eğitiminin geleceği adına oldukça sevindiriciydi, ümit vericiydi.

 Ziyaretimizin ilerleyen saatlerinde Kaymakam Bey Valilikte bir toplantısı nedeniyle ziyaret edilecek kurumların dışında tutuldu zamanı iyi kullanma adına   önce kendisi de aslen  öğretmen olan Aladağ Belediye Başkanı Sayın Yusuf BAŞ ziyaret edildi. Sayın Başkanın eğitime hayli katkılarının olduğu ve  yapılacak çok güzel düşüncelerinin olduğuna dair sohbeti, eğitime adanmış bir ömrün  izlerini hakkında ipucu verir gibiydi. Umut doluydu geleceğe dair.

Ardından Pınar Madencilik Lisesi konferans salonunda öğretmenlerle yapılan ve sohbet tadında geçen toplantıda İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Mehmet Ali Selamet Bey, öğretmenlerin sorunlarını ve isteklerini dinledi. Başlangıçta hayli zoraki gibi başlayan iletişim ilerleyen dakikalarda karşılıklı iletişim-sohbet  zevkli bir şekilde devam etti…

Aramızda geçen bu sohbetin kendimce önemli gördüğüm iki tanesini sizlerle paylaşmak istedim, hem de kendilerinin dilinden/kaleminden;

“Merhaba Hocam,

Ben Pınar Madencilik Lisesi coğrafya öğretmeni Ümmühan İNAN. Öncelikle Aladağ’a geldiğiniz için sizlere çok teşekkür ederim.

Ülkemizi başarıya götürecek nesilleri yetiştirmek gibi zorlu ancak kutsal bir görevi yapmaktan, öğretmen olmaktan, gurur duyduğumu ifade etmek isterim.

Geçen gün Aladağ’a geldiğinizde Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mehmet Ali SELAMET bir soru sormuştu:

“Torpiliniz olsa Adana’ya gider misiniz?”

Ben de bazı açıklamalarda bulundum ve siz de bana bilgi notuyla bu düşüncelerimi açmamı istemiştiniz.

“ 2010 yılında Aladağ’a atandım ve burası benim ilk tayin yerim. Daha önce Adana merkezde de ücretli öğretmenlik yapmıştım. Ve bu ikisi arasında mukayese yaparak buradan gitmek istemediğimi söylemiştim.

Burası küçük ama insan ilişkilerinin, yardımlaşma duygusunun yoğun olduğu şirin bir ilçemiz. Ben ve benim gibi öğretmen arkadaşlarım ilçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mustafa BUĞRUL öncülüğünde çok güzel bir arkadaşlık ve ekip oluşturduk. Biz buradaki imkanlardan yoksun çocukların belki de tek umuduyuz ve umudu olmaya devam edeceğiz.

Buradaki en büyük avantajımız genç, dinamik ve başarılı olmak elinden gelen tüm gayreti gösteren öğretmenlerin bir arada bulunmasıdır. Belki de büyük bir çoğunluğumuz meslek hayatına yeni ve burada başladık. Bu yüzden başarıya aç, başarılı olmak için buradaki imkansızlıkları sorun yapmayan bir kadroya sahibiz.

Burada büyük sorumluluklarımız ve görevlerimiz var ve biz bunun farkındayız. Amacımız Aladağ’ın eğitim seviyesini arttırmak ve daha fazla öğrenciyi üniversiteye yollamaktır. Bunu da bu yıldan başlayarak önümüzdeki 2-3 yılda gerçekleştireceğimize inanıyoruz.

Ben buradan neden gitmek istemiyorum?

Buradaki öğrencilerimiz çok zeki. En önemlisi, belki de coğrafi şartların zorluğundan, öğrencilerimiz çok azimli. Öğrencilerimizde şehirdeki öğrenciler gibi bir saygısızlık ve terbiyesizlik yok. Bizim gibi mesleğe yeni başlamış öğretmenler için bu bence çok önemli.

Ama hocam burada bazı sorunlarımız var. Bunu aşmak için mücadele veriyoruz. En büyük eksiğimiz kaynak sorunu. Ben genelde 12. sınıflara derse giriyorum. Birçok öğrencimiz daha iyi yerleri kazanacak kapasiteye ve zekaya sahipken ders çalışacak kaynaklarının yetersiz olması ve ekonomik imkansızlıkları olduğu için daha düşük puan almakta ve çok daha farklı yerleri kazanmaktalar ya da kazanamamaktadırlar. Bu imkansızlıkları çözmek için dershanelerle, yayın evleriyle ve hayırseverlerle irtibata geçiyoruz. Yardım görüyoruz ama bu sorunu ortadan kaldırmak için yeterli olmuyor. Bizim daha fazla desteğe ihtiyacımız var. Bu konuda imkansızlıklarla mücadele eden öğretmenlere ve bu azimli ama imkanları yetersiz hayat şartları zor ve ağır öğrencilere yardımcı olabilirseniz sizlere ve değerli Milli Eğitim Müdürümüz Sayın M. Ali SELAMET’e çok minnettar olacağız.

Burada bizden önce açmadan solan kaç çiçek var bilmiyoruz ama bundan sonraki amacımız bütün çiçeklerin açmasını sağlamaktır. Bir tane deniz yıldızını kurtarmanın bir ömre bedel olduğuna inanıyoruz. Ben ve benim gibi bu imkansızlıklar içindeki imkansızlıkları bahane etmeden mutlu olmayı başarabilmiş değerli öğretmen arkadaşlarımla elimizden gelenin en iyisini yapmak için çalışacağız. Aladağ’da daha iyi bir eğitim için umudumuz ve inancımız her zaman yüreğimizde yaşayacaktır.

 SAYGILARIMLA”

Sinanpaşa YİBO hemşiresi Asuman Aydın:

“Ben merkezde ve sağlık ocağında çalıştım. Buradaki huzur ve mutluğu hiçbir yerde bulamadım. Şu anda istesem başka bir yere gidebilirim. Ama burada mutluyum ve bana ihtiyacı olan öğrencilere faydalı olabilmek için mutlulukla çalışıyorum. Tek eksiğimiz okula ait bir ambulansın olmaması. İlçemizde tek bir ambulans var o da sağlık ocağına ait. Herhangi bir problemde kendi araçlarımızla ulaşım sağlıyoruz ancak bu yetersiz. Bu konuda bize yardımcı olursanız sizlere minnettar oluruz.”

            Toplantının ardından Pınar Madencilik Lisesi’ni gezen heyet akıllı tahtalarla ilgili bilgi aldı ve öğrencilerle sohbet etti. Daha sonra ilçe merkezindeki Atatürk İlköğretim Okulu’nu gezdikten sonra Bahçe İçi Dinlenme Tesisi’nde öğle yemeğine geçildi. Akşam saatlerinde Adana’nın elektrik ihtiyacının çok büyük bir bölümünü karşılayan Sani Bey Barajı’nı gezen İl Milli Eğitim Müdürü ve beraberindeki heyet, tesisin işleyişi hakkında tesis müdüründen bilgi aldı. Gezi akşam saatlerinde Boz tahta’da son buldu.

            Hoşça kal Aladağ.

Hoşça kal Ümmühan Hanım Öğretmenim,

Hoşça kal Asuman Hemşire Hanım, Bu satırlar  size not düşümümdür;

Ümmühan öğretmenim ve Asuman hemşire hanım. Toplantıda sizleri birebir tebrik edememiştim. Şimdi sizi tebrik ediyorum. Bu ülke sizler gibi öğretmen ve hemşiresi olduğu için çok şanslıdır. Aladağ ise zaten şanslıdır.Tüm öğretmen ve hemşirelere örnek gösterilecek iki şahsiyetsiniz.

Ümmühan hanım öğretmenim, sizin ders çalışma sınavlara hazırlama anlamındaki kaynak ihtiyacınızla ilgili girişimlerim olacaktır. Ancak aklıma gelen ilk iş şu oldu İlçe Müdürünüzle irtibata geçtim Aladağ genelindeki tüm ilköğretim okulu öğrencilerinden 6,7 ve 8. Sınıf öğrencileri için SBS testlerini hazırladım, müdürümüzün almasını bekliyorum. Liseler için ise girişimlerim oldu…

Asuman hemşire hanım, size ümit vermem çok zor ama ola ki sayın valimizin kulağına fısıldayan olur, Sayın Valimizin himmetinde…Bakarsınız…  Ne diyelim Allah’tan umut kesilmez. Bir de Sanko Holding Kültür ve Sanat Direktörü, Sayın Ressam  Aslı ÖZEN   hanımefendiye bu metni olduğu gibi gönderip onun vasıtasıyla  Sanko Ailesinden Aladağ Sinanpaşa Yibo’ya bir ambulans…. isteğinde bulunacağım.  Kim bilir… Belki de “Sani Bey Barajı” nda görevlendirdiği bir ambulansı Sinanpaşa YİBO öğrencilerine de hizmet etmesi yönünde direktif verebilirler…

Sizi bir Fatma Refet Angın, Halide Edip Adıvar ve Safiye Hüseyin… olarak hatırlayacağım, Hoşça kalın “Çalıkuşları”.

            Hoşça kalın.

Veli BİLİCİ-ADANA[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (2) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>