YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HAMİT ARSLAN

MUSA'NIN KIZI
/**/ Yazar: HAMİT ARSLAN | Tarih: 09/04/2012 | Saat: 13:28

İnsan geçmişe yönelik olayları anımsamaya çalıştığında unutamadığı anıların çoğunun çocukluk yıllarına ait olduğunun farkına varır. Bunun pek çoknedeni olsa gerek. Bu nedenler arasında birincisi kimbilir  belleğimize kazınan ilk anı olmalarıdır. Bu anılar, belki de tıpkı şarap gibi yıllandıkça da değer kazanıyor olabilir.  İnsan yaşlandıkça  hayatı daha çabuk geçiyormuş gibi gelir. Yine yaşlandıkça çocukluk anılarını orta yaş anılarından daha net hatırlarız.

Benim ilkokul çağına kadar olan çocukluk yıllarım köyümüzde geçmiştir. O günlere ait yaşanmış pek çok anılarım vardır. Ancak bunlardan bir tanesi var ki onu unutmam asla mümkün değildir. Kimbilir,  bende derin izler bırakmasında Anadolu insanının kıvrak zekasının payı oldukça fazla olsa  gerek.

Köyümüz Karaca dediğimiz Şiran ilçesine yaklaşık 15 km mesafededir. O dönemde köyde  traktör yoktu. Köyümüzde zengin sayılabilecek kişilerde yoktu. Ancak köy halkı içinden kendince hali vakti yerinde olanlar elbette ki vardı. Kasabanın pazarı perşembe günleri kurulurdu. Bu kişiler her perşembe günü sabahın ilk ışıklarında atlarını eyerletir köy meydanında gelirdi.  Yaya olarak kasabaya gitmek için toplanmış kalabalık atlıların etrafını çevirirdi. At üzerindekiler şövalye edasıyla şöyle çevreyi bir göz ucuyla kolaçan eder, herkesin hazır olduğuna kanaat getirdiklerinde grubun başına geçer, köprüye doğru yönelir ve atlarını dehlerdi.  Kasabaya gidecek olanlar atlıların peşine takılır ve kasaba yoluna revan olurlardı. O zaman saat ve zaman mefhumunu  bilmediğim için yolculuğun ne kadar zaman aldığını doğrusu pek anımsayamıyorum.

Köyümüzde tükan (bakkal) olmadığı için herkes vita yağı (margarin), gazyağı, gaz lambası fitili, lüks gömleği vb. ihtiyaçlarını kasabadan tedarik etmek zorundaydı. Ancak o dönemlerde insanlarda para da yoktu. Köylüler köyde yetiştirdikleri sebze ve meyveler ile evlerinde yaptıkları yağ ve peyniri kasabada satar elde ettikleri para ile de yukarıda bahsedilen ihtiyaçlarını satın alırlardı.  Pazarcıların sabah gidişleri merasim olduğu gibi akşam üstü köye dönüşleri de apayrı bir merasim havasında olurdu.

Köyümüzün güngörmüşlerinden olan Tenzile teyze de yaptığı yağları  götürüp kasaba da satanlardan biriydi.  Ancak evde yaptığı tereyağı toplarının ağırlıklarını kendisi de hiçbir zaman  tam olarak bilmezdi.  Bu nedenle bir gün öncesinden kasabada satmak için götüreceği yağlarını köyde askılı terazisi olan birinde tarttırırdı. Yine böyle bir günde yağlarını komşusu Musa Dayı’ ya tarttırmak ister. Ancak Musa Dayı evde olmadığı için yağlarını küçük kızı tartar. Kızcağız yağları tartmasına tartar ama yağ bir buçuk kilo  gelir.  Kızcağız bir buçuk kiloyu söyleyemez. “Tenzile teyze yağın bi bi kilo, bi de yarım kilo” der.  Tenzile Teyze de bunu ezberler “bi bi kilo, bi de yarım kilo ”, “bi bi kilo, bi de yarım kilo ”.

Tenzile teyze ertesi gün  herkes gibi yayan yapıldak köylülerle birlikte kasabaya gider ve yağlarını satmak ister. Gelen alıcılar yağın kaç kilo olduğunu sorduğunda “bi bi kilo, bi de yarım kilo” der. Tenzile teyzenin yağına yine bir müşteri talip olur ve yağın kaç kilo olduğunu sorar. Tenzile teyze ezberlediği o nakaratı tekrarlar  “bi bi kilo, bi de yarım kilo”.  Müşteri “tamam anladım, bir buçuk kilo” der.  Tenzile Teyze bir buçuk kiloyu anlayamaz, müşterinin kendisini yanıltmak istediğini zanneder  ve itiraz ederek “yoooooo evladım birbuçuk kilo değil, bi bi kilo, bi de yarım kilo” der. Müşteri itiraz eder yok bir buçuk kilo der. Tenzile Teyze tekrar itiraz eder “yoooooo, bi bi kilo, bi de yarım kilo” der. Alıcı tekrar ısrar ettiğinde Tenzile Teyze sinirli bir vaziyette “ula oğlum Allasen sen Musa’  nın kızından akıllımısın? Benim yağım bi bi kilo, bi de yarım kilo” der.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (7) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>