YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    AV. VEYSEL TUNCİL

İNDİM DEREYE, TAŞ BULAMADIM!..
/**/ Yazar: VEYSEL TUNCİL | Tarih: 27/03/2012 | Saat: 20:32

Sonunda, bahar geldi ve hafta sonunda güneş iliklerimize kadar ısıttı bizi... Çalışma masasının üzerinde, okunmayı bekleyen gazetenin adliye haberleri arasında, yarı şaka, yarı ciddi şu haber ilişti gözlerime: “Adana'da tornavida ve saç tokasıyla kapı açıp soygun yapan 6'sı kadın 7 kişi yakalandı. Kayseri'de oturan hırsız kadınlar, ‘Kayseri'ye kar yağınca daha sıcak olan bölgelere dağılıp dilencilik yapıyoruz’ diyerek kendilerini savundu.”

Dünya’nın Güneş çevresinde dönerken izlediği yörüngenin farklı bölgelerde farklı iklim sıcaklıklarına etkisini sanırım pek çoğumuz ilkokul yıllarından bugüne işitir dururuz. Ama “dilencilik mesleği erbabı” yurdum insanı için, bölgesel sıcaklık farklılıklarının güzel şehrimizi “ideal bir çalışma ortamı” hâline getireceğini hangimiz düşünebilirdi ki?.. Bilim insanları, bölgesel iklim değişimleri ile suç olgusu arasındaki ilişkiyi kanıtlayan araştırmalar yapmış mıdır bilinmez ama kitap okuma oranı ve cehalet ile suça yönelme arasında çok yakın bir ilişki olmalı… Bugün, ülkenin pek çok köşesinde, etkili ve yetkili birçok isim, 26 Mart ile başlayan bu haftanın 48. Kütüphane Haftası olarak açılışını büyük bir memnuniyet içerisinde gerçekleştirdi. Resmi açılış törenin yapıldığı Hatay’da 1 Nisan’a kadar sürecek Kütüphane Haftası’nın ana teması, “Bilgi, Toplumu Çoğullaştırır” olarak ilân edildi.

Peki gerçekte, memleketin kitapla dostluğu nedir diye sorgulamaya başladığımızda ise, bilgi toplumunun çok uzağında bir çölün ortasında buluyoruz kendimizi… Nasıl mı?.. Çocuk Vakfınca yapılan ''Türkiye'nin Okuma Alışkanlığı Karnesi'' araştırmasında;

• Kitap Türkiye’de ihtiyaç maddeleri sıralamasında 235 nci sırada yer alıyor.
• Japonya’da toplumun yüzde 14’ü, ABD’de yüzde 12’si, İngiltere ve Fransa’da yüzde 21’i düzenli kitap okurken, bizim ülkemizde sadece on binde bir kişi kitap okuyor.
• Türkiye’de günde ortalama beş saat televizyon seyredilirken, kitap okumaya yılda sadece altı saat ayrılıyor.
• Türkiye’de okunan kitaplar genellikle siyaset, aşk, cinsellik konularını işliyor.
• 8 milyon Azerbaycan’da kitaplar ortalama 100 bin tirajla basılırken, 75 milyona yakın Türkiye’de bu rakam ortalama 2 bin - 4 bin dolayında. Çünkü Türkiye’de okuma alışkanlığına sahip kişilerin sayısı 70 bin dolayında.
• Japon yılda ortalama 25, İsviçreli 10, Fransız 7 kitap okurken, Türkiye’de bir kişi on yılda bir kitap okuyor.
• Birleşmiş Milletler araştırmasına göre kitap için Norveçli 137, Alman 122, Belçikalı ve Avustralyalı 100, Güney Koreli 39 dolar ayırıyor yılda. Dünya ortalaması da 1,3 dolar. Ülkemizde ise bir kişi kitaba yılda ancak 0,45 dolar yani 45 sent ayırabiliyor.
• Türkiye’de dergi okuma oranı yüzde 4, gazete okuma oranı yüzde 22, radyo dinleme oranı yüzde 24, televizyon izleme oranı yüzde 95. • Biz Türklerin kitap okumaya ayırdığı zamanı, Norveçli 300’e, ABD’li 210’a, İngiliz 87’ye, Japon 97’ye katlıyor.
• Birleşmiş Milletler’in insani gelişim raporunda ülkeler kitap okuma oranına göre sıraya dizilmiş. Türkiye 86 ncı sırada.

Çalışma masasının üzerinde, okunmayı bekleyen 26 Mart tarihli gazetenin adliye haberleri arasında, işte, bir başka haber: “Adana'da, bir düğünde havaya ateş açılması sonucu hayatını kaybeden 15 yaşındaki H.Ş’nin ölümünden iki gün önce sosyal paylaşım sitesindeki sayfasına "Bir umuttur yaşamak" yazarak arkadaşlarıyla paylaştığı ortaya çıktı. Olay dün merkez Yüreğir ilçesi 19 Mayıs Mahallesinde meydana geldi. Sokaktaki bir düğünü izleyen 15 yaşındaki H.Ş., bir kişinin silahını ateşlemesi sonucu yaralandı. Yaralı olarak hastaneye kaldırılan H.Ş., burada hayatını kaybederken silahı ateşleyen kişinin ölen çocuğun babası olduğu öğrenildi.”

Daha önce, yüzlercesini okuduğumuz buna benzer içimizi yaralayan acı habere rağmen, silahını anlamsız bir gösteriş uğruna ateşlemekten geri durmayan kişiye en son hangi kitabı okuduğunu sormak istedim önce… Ama çocuk yaşta hayata veda eden H.Ş’nin sosyal paylaşım sitesindeki sayfasına "Bir umuttur yaşamak" yazısından okumaktan bile aciz olabileceğini düşünerek vazgeçtim bu safça sorudan...

Evet, vazgeçtim…

Bana, içimde o küçük cahil mutluluğunu yaşatan radyodan yükselen o şarkının sözleriyle vazgeçiverdim: “İndim, dereye taş bulamadım…”[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>